adplus-dvertising

Bakan Bilgin: ‘Memura yüzde 42 düzeyinde zam vereceğiz’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin memurlara yapılacak zam oranına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, memurlara yüzde 42 düzeyinde zam yapılacağını belirtti.
Takip et
Bakan Bilgin: ‘Memura yüzde 42 düzeyinde zam vereceğiz’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Memur maaşlarına yapılacak olan yüzde 42’ye yakın zammı değerlendirdi. Bakan Bilgin “Memur ve memur emeklisine yüzde 42 düzeyinde bir Zam oranını gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Bakan Bilgin “Enflasyon, tahminlerimizi zorlayarak yüksek çıktı. Bu kadar artış beklemiyorduk. Bunda enerji sektörünün etkisi fazla” ifadelerini kullandı.

Memur ve memur emeklilerine verilen zammın ciddi bir artış olduğunu belirten Bilgin “Yüzde 42’lik artış ciddi bir artıştır. Bu enflasyon koşulları içerisinde çok yüksek değildir. Biz daha çok vermek isterdik” değerlendirmesinde bulundu.

İşte Bakan Bilgin’in açıklamalarından satır başları

“Bütün kamu çalışanları bu artıştan (memur zammı) istifade edecek.”

“Türk devleti çalışanlarını ve emeklilerini koruma bilinciyle hareket etmekte ve bu şekilde davranmaktadır.”

“Yüzde 30’luk zam (asgari ücret zammı) 6 ay için verilmedi. Ara zam olarak verildi.”

“İşçilere verilen zam memurların altında değil. Arada bir fark yok. Aradaki fark, işçilere verdiğimiz zammı eksik bularak sene sonuna kadar tamamladık.”

“Açlık sınırının 6 bin lira olduğunu kim belirtiyor. Sendikalar kendince çalışma yapıyor. Bunlar bilimsel olarak yapılmış çalışmalar değil. Türkiye’deki açlık sınırı 3 bin 600 lira ile 4 bin lira arasındadır.”

“Tahminimiz, yapılan hesaplamalar aralık ayından itibaren enflasyonun inişe geçeceğini, önümüzdeki ocak, şubatta Türkiye’nin daha iyi yere geleceğini belirtiyor. Diyelim tersi oldu, kimse endişe etmesin. Çalışanlarımızı o günkü koşullarda koruyacak düzenlemeleri yapacağız.”

“Kimilerinin asgari ücrete 3 ayda bir zam yapalım talebi var. Onu yaptığımız zaman etkisinin daha çok olacağını söyleyebiliriz.”

“Ümit ediyoruz 2023 önümüzü daha çok göreceğimiz bir dönem olacak. Dünya bu küresel krizi sürdüremez. Bu kriz daha derinleşirse dünyada birçok ekonomi çöker.”

“Emeklilikte Yaşa Takılanla (EYT) meselesi masamızda. Türkiye’nin emekçileri endişe etmesinler. Türkiye’nin her bir problemi önümüzde çözülmesi gereken bir dosya olarak duruyor. Bu senenin sonuna kadar bu yolda önümüzde olan tüm dosyaları çözeceğiz. Alternatif çözüm önerilerine çalışıyoruz.”

“Problem yok mu, var. Problem enflasyonun kendisi.”

“Sözleşmeli problemini sadeleştireceğiz. Kadro haklarını vereceğiz. Bazı sözleşmelilere kamunun ihtiyacı var”

Detaylar gelecek…

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.