adplus-dvertising

Bakan Akar’dan Yunan parlamenterlere sert tepki

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) Siyasi Komisyon ile Akdeniz ve Orta Doğu Özel Grubu ortak toplantısında Türkiye aleyhinde söylemlerde bulunan Yunan parlamenterlere sert tepki gösterdi.
Takip et
Bakan Akar’dan Yunan parlamenterlere sert tepki
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) Siyasi Komisyon ile Akdeniz ve Orta Doğu Özel Grubu ortak toplantısı İstanbul’da başladı. Akdeniz ve Orta Doğu Özel Grubu Raporunun görüşülmesinin sonrasında açılış oturumunda Bakan Akar da hitap ederek Türkiye’nin savunma ve güvenlik konularındaki yaklaşımlarını paylaştı.

Bakan Akar’dan Yunan parlamenterlere sert tepki

Konuşmasının sonrasında Akar, parlamenterlerin sorularını cevapladı. Litvanyalı ve İspanyol milletvekillerinin Ukrayna’daki gelişmeler ve NATO bağlamındaki sorularına yanıt veren Akar, Yunan bir parlamenterin sorusu sırasında “Kıbrıs’ın kuzeyinde işgaliniz sürüyor” ifadesini kullanması üstüne sert tepki göstererek, şunları belirtti:

“Kıbrıs’ın kuzeyine işgal derseniz, başından kavga etmek istiyorsunuz demektir. Türkiye Kıbrıs’ın kuzeyinde işgalci değildir. Orada 1974’e kadar katliamlar, darbeler yapıldı. Rumların dahil yaşamları tehlikeye girdi. Biz 1974’te Barış Harekatı’nı yaptık. 1974’ten şu ana kadar hem güney hem kuzey barış, huzur içinde yaşıyor. Bunu görmek gerekir. Yanlı olmamak gerekir. 2014’te BM’nin Annan Planı’nı çözüm olsun diyerek bütün eksikliklerine karşın Türkler kabul etti. Rum tarafı kabul etmedi.”

Terör örgütü PKK/YPG’nin 40 bin insanımızı öldürdüğünü, FETÖ’nün 251 kişiyi katlettiğini vurgulayan Akar, “Biz terör belasından ülkemizi, milletimizi kurtarmak için yoğun biçimde gayret gösteriyoruz. Bu konuda kararlıyız. Bizim başka bir amacımız yok. Eğer siz bizim mücadele ettiğimiz, halkımıza zarar veren, 40 bin kişiyi öldüren, 251 kişiyi katleden PKK/YPG’ye, FETÖ’ye orada kampta yer verirseniz bunun isimi müttefiklik olmaz, bu dostluğa aykırıdır. Bu vaziyet ittifaka da zarar verir, müttefiklik ruhuna da aykırıdır. “
“Lavrion kampını bilmeyen yok”

Bakan Akar’dan Yunan parlamenterlere sert tepki

Yunan parlamenterin “Öyle bir şey yok” demesi üstüne Bakan Akar, “Yok demeyin. Yunanistan’daki Lavrion kampını bilmeyen yok. Aynı biçimde İsveç’te de PKK/YPG’liler her şeyi yapıyor. Bunun ne insanlık, ne demokrasi ne de insan hakları ile ilgisi var. Teröristlere bu kadar fırsat verilirse bizim de bu insanlarla birlikte olmayı istemememiz gayet normal” diyerek konuştu.
Başka bir Yunan milletvekilinin “Türk Hava Kuvvetleri Yunan adalarının üstünden uçuyor” sözleri üstüne Akar, şu cevabı verdi:

“Yunan uçakları 27 Nisan’da ana karamıza gelerek Datça, Didim, Dalaman’da hava sahamızı ihlal etti. Siz o kadar kilometre uzaktan, Yunanistan’ın ana karasından, Türkiye’nin ana karasına gelip hava sahamızı ihlal edeceksiniz, bundan sonra bizim ne yapmamızı bekliyorsunuz? Bunların radar görüntüleri var, müttefik ülkelerle de paylaştık. Biz de 28 Nisan’da bunların karşılığını verdik.”

Bakan Akar’dan Yunan parlamenterlere sert tepki

“Yunan nezaketine uygun değil”

Türkiye ve Yunanistan arasındaki sorunların çözümünün görüşmelerle olabileceğini tekrar tekrar vurgulayan Akar, şu açıklamalarda bulundu:

“Biz her zaman ve ısrarla problemlerin uluslararası hukuk, iyi komşuluk ilişkileri ve diyalogla çözümünden yana olduğumuzu ifade ettik. Bunların birincisi istişari görüşmeler, diğeri ayrıştırma usulleri üçüncüsü ise güven artırıcı tedbirler toplantıları. Güven artırıcı tedbirler toplantılarını önemsiyoruz. Çünkü problemlerin tarihi, hukuki, siyasi birçok boyutu var. Uzmanların bir araya gelerek bunları ayrıntılı çalışması gerekir. İlk üç toplantı yapıldı. Dördüncü toplantı için Yunan tarafını Ankara’ya beklediğimizi belirttik. Fakat iki senedir yanıt alamadık. Bu toplantılara destek verin, dönünce parlamentonuzda bu konuyu anlatın, Türk-Yunan tarafları olarak problemlere beraber çözüm bulalım.”

Akar’ın sert yanıtlarının sonrasında Yunan parlamenterlerden biri “Size teşekkür etmeyeceğim” demesi üstüne, Akar, “Bu Yunan nezaketine uygun bir davranış değil” karşılığını verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.