adplus-dvertising

Bakan Akar’dan F-16 satışını şarta bağlayan tasarıya tepki

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Temsilciler Meclisi’nin Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağlayan tasarısına ilişkin, “Süreç devam ediyor. Askeri, siyasi, diplomatik manada çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Temennimiz aklıselimin hakim olması, makul, mantıklı çözümlerin ortaya çıkmasıdır” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Akar’dan F-16 satışını şarta bağlayan tasarıya tepki
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Akar, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen Kabine Toplantısı ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Yunanistan’ın, Türkiye’ye F-16 satılmamasına yönelik faaliyetleri ile ABD Temsilciler Meclisinin Ulusal Savunma Yetkilendirme Kanun Tasarısı’na “Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağlayan” eklemeyi kabul etmesine ilişkin değerlendirmesi sorulan Akar, tedarikle alakalı sürecin sürdüğünü ve bunu yakından takip ettiklerini söyledi.

Yunanistan’ın konuyu “uluslararası ilişkiler normlarında izah edilemeyecek boyutlara” getirdiğini ifade eden Akar, “Yunanistan, Türkiye ve ABD askeri heyetleri arasında F-16 tedariki ve modernizasyonuna yönelik varılan mutabakata, çeşitli girişimlerle ellerinden geldiğince etki etmeye çalışıyor” diyerek konuştu.

Türkiye’nin isteklerinin hem Türkiye-ABD hem de NATO ilişkilerine uygun olduğunu vurgulayan Akar, “ABD yetkilileri görüşmelerde Türkiye’nin mühim bir müttefik olduğunu, NATO yetkilileri de Türkiye’nin önemi ile beraber teröristle, göçle mücadelesindeki başarısını ifade ediyorlar. Hal bu şekilde iken bu vaziyeti nasıl izah edeceksiniz? Bir milletvekili, bir grup çıkmış orada birtakım manipülasyonlar, dezenformasyonlarla ortalığı karıştırıyor. ABD’nin bu oyuna gelmemesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

NATO’nun kuvvetli olması için mensuplarının kuvvetli olması gerektiğini söyleyen Akar, “Askeri yetkililer bunun farkında, çalışmalarımızı biliyorlar, biz de görüşlerimizi bütün görüşmelerimizde açıklıkla dile getiriyoruz. Türkiye kuvvetli bir devlet. ‘Ben sana bunu veririm ama şunu yapmayacaksın’ gibi koşullu bir şeyin olmaması lazım. Askeri heyetler arası görüşmelerde mantıklı parametrelerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Süreç devam ediyor. Askeri, siyasi, diplomatik manada çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Temennimiz aklıselimin hakim olması, makul, mantıklı çözümlerin ortaya çıkmasıdır” açıklamasında bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.