adplus-dvertising

Bakan Akar: ‘Yunanistan’ın şımarıklığına her zaman, her yerde mutlaka cevap verdik, vermeyi sürdüreceğiz’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan’ın tahriklerinin, saldırgan eylem ve söylemlerinin, kural dışı hareketlerinin devam ettiğini söyleyerek, “Yunanistan’ın bu şımarıklığına her zaman, her yerde mutlaka yanıt verdik, vermeyi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Akar: ‘Yunanistan’ın şımarıklığına her zaman, her yerde mutlaka cevap verdik, vermeyi sürdüreceğiz’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile 1. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda düzenlenen “Uçuş Eğitim Senesi Açılış Töreni”ne katıldı.

Dost ve kardeş ülkelerin haklı davalarında onların yanında olmaya devam edilecek

Bakan Akar’ın beraberindeki komutanlarla tören alanındaki yerini almasıyla başlayan törende geleneksel olarak kurban kesildi, dualar edildi. Törende konuşan Akar, sözlerine yeni uçuş eğitim senesinin hayırlı olması temennisinde bulunarak başladı. Türk Silahlı Güçlerinin ülkesinin, milletinin egemenliği, bağımsızlığı, hudutlarının güvenliği, hak ilgi ve menfaatlerinin korunmasına yönelik her türlü görevi başarıyla yerine getirdiğini ifade eden Akar, KKTC, Azerbaycan ve Libya gibi dost ve kardeş ülkelerin haklı davalarında onların yanında olmaya devam edeceklerini söyledi. Eğitimli, tecrübeli personeli, modern araç-gereç ve silah sistemleri ile Hava Kuvvetleri Komutanlığının dünyada saygın bir yere sahip olduğunu vurgulayan Akar, bu bilinçle çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

“Cin şişeden çıktı önümüzdeki dönemde milli muharip uçağımızı da tankımızı da yapacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği, destek ve teşvikiyle savunma sanayiinde yerlilik ve millilik oranının yüzde 80’llere ulaştığını ifade eden Akar, “Cin şişeden çıktı önümüzdeki dönemde milli muharip uçağımızı da tankımızı da yapacağız. Bu konudaki çalışmalarımız azimle, kararlılıkla devam ediyor” diyerek konuştu. F-16 tedariki ve modernizasyonuna yönelik ABD nezdindeki girişimlerin sürdüğünü aktaran Akar, “Bunları yakından takip ediyor, olumlu neticelenmesi için azami gayret gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

“2 Temmuz’dan itibaren faaliyet bütün NATO kanallarına bildirildi, herkes bunu duydu, öğrendi”

Bölgedeki risk, tehdit ve tehlikelere dikkat çekerek, bunları yakından takip ettiklerini ifade eden Bakan Akar, “Ege’de, Doğu Akdeniz’de, Kıbrıs’ta hak ilgi menfaatlerimizin korunmasına yönelik yapılması gereken neyse yaptık, yapmaya devam ediyoruz” ifadesini kullandı. Bakan Akar, Yunanistan’ın yaptıklarını da yakından takip ettiklerini söyleyerek, “Bunlarla ilgili hem masada hem sahada yapılması gereken ne varsa mütekabiliyet çerçevesinde lüzumlu yanıtı verdik, veriyoruz” şeklinde konuştu. Yunanistan’ın tahriklerinin, saldırgan eylem ve söylemlerinin, kural dışı hareketlerinin devam ettiğini dile getiren Bakan Akar, Yunan savaş uçaklarının NATO görevindeki Türk F-16’larını taciz ettiğini hatırlattı. Bu görevin koordinasyonunun Temmuz’da başladığını aktaran Bakan Akar, “2 Temmuz’dan itibaren faaliyet bütün NATO kanallarına bildirildi, herkes bunu duydu, öğrendi. Öğrenmemiş olmak mümkün değil. Hal böyleyken NATO görevini yapan bizim F-16’larımıza önleme yaptılar. Yunanistan buna karşı ‘Bunların Türk uçağı olduğunu bilmiyorduk’ biçiminde son derece inkarcı, yalan söylemde bulundu” ifadelerini kullandı.

“Düşmanca ve yanlış hareketler”

Türk jetlerinin 23 Ağustos’ta ise Girit Adası’nda konuşlu Yunanistan’a ait Rus yapımı S-300 Hava Savunma Sistemi tarafından taciz edildiğini anımsatan Akar, şunları belirtti:

“Bunlar son derece düşmanca, yanlış hareketler. Bunlarla ilgili da gerek NATO’daki gerekse buradaki alakalı tüm yetkililer her türlü girişimde bulunarak NATO, ülkeler nezdinde Yunanistan’ın yalancılığını ve inkarcılığını takip ediyor. Bu konuda yapılması gereken ne varsa yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Yunanistan’ın bu şımarıklığına her zaman, her yerde mutlaka yanıt verdik, vermeyi sürdüreceğiz. Hiçbir biçimde haklarımızda, menfaatlerimizde geri adım atmamız söz konusu değil. Ülkemizin, milletimizin hak ilgi ve menfaatlerini bugüne kadar hassas biçimde koruduk, korumaya devam edeceğiz.

Yunanistan’ın uluslararası hukuku, iyi komşuluk ilişkilerini, dostluğu hiçe sayarak gerçekleştirdiği eylemler ve söylemleri yakından takip ediyoruz. NATO’nun ve üçüncü ülkelerin de Yunanistan’ın yaptıklarını görmesi gerekir. Yunanistan konusunda bütün müttefiklerimizi ikaz ettik. Objektif olmalarını bekliyoruz. Buradaki eylemlerin, söylemlerin dostlukla, müttefiklikle ilgili olmadığını bilmelerini istiyoruz. Türkiye olarak NATO’ya ve müttefiklerimize yük değil onların yükünü alan ülke olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

“Hiçbir oldu bittiye izin vermeyeceğiz”

Bunun son örneğinin Ukrayna ve Rusya arasında tahıl koridoruna yönelik mutabakatla yerine getirilen mühim görevin olduğunu aktaran Akar, “Biz diyoruz ki Yunanistan, Türkiye’yi tehdit olarak görmekten vazgeçmeli. Türkiye bir tehdit değil, Türkiye dostları, ittifak için son derece kuvvetli, etkin, güvenilir bir müttefiktir” diyerek konuştu.

Yunanistan’ın 1919-1922 senelerinde bazı ülkelerin teşviki ve desteği ile işgal girişiminde bulunduğunu hatırlatan Akar, bunun neticesinde hüsrana uğrayan Yunanistan’ın başbakanlarını, bakanlarını, hatta genelkurmay başkanını astığını söyledi. Akar, şu şekilde devam etti:

Yunanistan’ın benzer bir maceraya girmemesini, tekrardan başını belaya sokmamasını, tekrardan büyük bir darbe yememesini, hüsranla neticelenecek bu girişimlerden vazgeçmesini, tarihten ders almasını tekrar tekrar muhataplarımıza hatırlattık, hatırlatmaya devam ediyoruz. Biz diyoruz ki bu sözde silahlanma, sözde ittifak gibi çalışmalarla bir yere varamazsınız. Uzattığımız barış elini tutun, çalışmalarımızı iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde uluslararası hukuka uygun devam ettirelim. Hiçbir oldubittiye izin vermeyeceğimizi ne kendimizin ne Kıbrıslı kardeşlerimizin haklarını çiğnetmeyeceğimizi, Ege ve Doğu Akdeniz’deki hak ilgi ve menfaatlerimizi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sonuna kadar koruyacağımızı her zaman söyledik, söylemeye devam ediyoruz. Ege’deki, Doğu Akdeniz’deki, Kıbrıs’taki hak ve menfaatlerimizi korumakta azimli, kararlıyız çok şükür buna da muktediriz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.