adplus-dvertising

Bakan Akar: “(Pençe-Kilit operasyonu) Şu ana kadar 57 terörist etkisiz hale getirildi”

Düzce’de şehit aileleri ve gazilerle iftar programında bir araya gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe-Kilit operasyonunu bütün mağaraları temizlemeden bitirmeyeceklerini söyleyerek, “Şu anda 57 terörist temizlendi. Bu sayı ilerleyen günlerde daha da artacak” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Akar: “(Pençe-Kilit operasyonu) Şu ana kadar 57 terörist etkisiz hale getirildi”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Düzce’de gerçekleştirilen iftar programında şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldi. Programda gündeme ilişkin mühim açıklamalarda bulunan Akar, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar hem yurt içinde hem yurt dışında çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. Bakan Akar, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti eski Türkiye değil. Türkiye Cumhuriyeti Devleti artık uluslararası ortamda özne haline gelmiştir. Bunun anlamı da, alaka ve etki alanımız genişlemiştir. Bir taraftan Balkanlar’da, Kafkaslar’da, Orta Doğu’da, Afrika’nın kuzeyinde hem kendi hem de dost ve kardeşlerimizin hak ve menfaatlerini kollamak için mücadelemizi sürdürürken, öbür yandan da tüm dünyada alaka alanımız nerede ne oluyorsa orayla ilgileniyoruz. Bugüne kadar yaptığımız çabalarla hain darbe girişimine karşın çok şükür TSK dimdik ayakta. Yaptığı operasyonlarla, tatbikatlarla kimilerinin heveslerini kursaklarında bıraktık. Artık ‘TSK bunu yapamaz, şunu yapamaz’ diyerek FETÖ’cülerin yaptıkları propagandanın hiçbir manası olmadığını Mehmetçik bir defa daha Türkiye’ye ve dünyaya gösterdi” şeklinde konuştu.

“Birinci önceliğimiz terörlü mücadele”

Bakan Akar, önceliklerinin terörle mücadele olduğunu söyleyerek, “40 seneden beri asil milletimizin başına musallat olan bu terör belasından asil milletimizi kurtarmakta kararlıyız. Milletimiz ölürsek ‘şehit’, kalırsak ‘gazi’ diyecek. Tüm mücadeleyi hem yurt içinde hem de yurt dışında sürdürdük, sürdüreceğiz. Ne zamana kadar? En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar. Nereye kadar? Terörist neredeyse oraya kadar. İnşallah bu terör belasından kurtulduktan sonra burada milletimizin çok daha rahat, çok daha güven içerisinde yaşam sürdürmesi mümkün olacaktır. Geçtiğimiz günlerde Doğu’da, Güney Doğu’da bazı ilçelerimizi ziyaret ettik. Gerçekten her şey çok değişti ve değişmekte, bunu tamama erdireceğiz. Orada iftar sırasında ve ardından tüm insanlar camiler doldu taştı. Gidenler, gelenler, kadınlar, kızlar herkes sokaklarda. Çok ciddi bir rahatlama var. İnşallah bu ebedi olacak tamam erecektir” ifadelerini kullandı.

“Yurdumuzu her türlü dış etkiye karşı kilitliyoruz”

Pençe-Kilit operasyonuna ilişkin de açıklamalarda bulunan Bakan Akar, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“En son bildiğiniz gibi Pençe-Kilit harekatını başlattık. Bu kilidin bir anlamı var. İnşallah yurdumuzu her türlü dış etkiye karşı kilitliyoruz. Bu harekatı Mehmetçik başarıyla tamamladıktan sonra temenni ediyoruz ki teröristler uzak duracaklar. Ama bu bitmeyecek. Biz en son terörist nerdeyse onun peşinden koşacağız. Şimdi Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesinde. Teröristler bunun hissediyor ve elebaşları aynı yerde iki gece yatamıyor, korkulu bekliyor. Dolayısıyla inşallah korktukları başlarına gelecek. Tüm yazdıklarında, çizdiklerinde, açtıklarında, kapattıklarında bittiklerini görüyorlar. Bundan dolayı da masum insanlara saldırmak içinde talimatlar veriyorlar alçaklar. Askerin karşısında duramayanlar, olayları başka yerlere taşımaya çalışıyor. Askerimiz, polisimiz Türkiye’nin neresinde olursa olsun onlara lüzumlu yanıtı vermek üzere hazır bekliyor ve Mehmetçik dağlarda 8,5 metreye varan kar kalınlığında eksi 32 derece olan sıcaklıkta mücadelesini sürdürüyor. Zor iklim koşullarında, zor hava şartlarında moral ve motivasyonu eksik olmadan bu mücadeleyi sürdürüyor. İki gün önce dağda, operasyon bölgesinde yaptığımız iftarda gerçekten insanın gözleri yaşarıyor. Hiç kimsede kırgınlık yok, dargınlık yok yüksek moralle, yüksek motivasyonla büyük bir özgüvenle orada vatana hizmet etmenin bir gururunu yaşadılar. Bulunduğumuz alanda çok sayıda mağara var. Bu mağaraları tek tek temizlemek suretiyle operasyonlarımız devam ediyor. Bu arada alçakça döşenen el yapımı patlayıcılardan dolayı da maalesef şehitlerimiz var. Bu konuda da önlem alındı ve böyle devam ediyor. Şu ana kadar 57 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyonlar sonucunda teröristlerde çok ciddi bir çöküş olduğunu görüyoruz. Ancak bu hiçbir zaman rehavete sebebiyet vermesin diyoruz arkadaşlarımıza. İnşallah burada bitireceğiz. Bizim şehit anne ve babalarına söyleyeceğimiz en mühim şey, söz verdiğimiz gibi şehitlerimizin kanı yerde kalmadı kalmayacak. Şehitlerimizin ve gazilerimizin evlatlarımızın özellikle çocuklarının gözyaşlarını hesabını sorduk sormaya da devam edeceğiz, bunda da kimsenin şüphesi olmasın.”

“Örgütün sonunu getirmekte kararlıyız”

“Biz örgütün sonunu getirmekte kararlıyız” diyen Akar, şu ifadeleri kullandı:
“Denizlerimiz var, semalarımız var, Ege’de Akdeniz’de Kıbrıs’ta, Libya’da Azerbaycan’da dost ve kardeşlerimizin ve gene kendi hak ve menfaatlerimizin gerçekleşmesi devam ediyor. Biz her zaman komşumuz Yunanistan ve öbür ülkeler ile her zaman söylediğimiz şey, dostluktan yanayız, uluslararası hukuktan yanayız, konuşmaktan yanayız. Bunları söylüyoruz. ‘Hiçbir biçimde hakkımızı çiğnetmeyiz, bunu bilin’ diyoruz. Silahlı güçler olarak silah arkadaşlarımız lüzumlu reaksiyonları gösterdiler, gösteriyorlar. Bu teröristler ile alakalı yapılan çalışmalarda yaptığımız faaliyetlerde terörle mücadele de Irak ve Suriye başta olmak üzere tüm komşularımızın hudutlarına saygılıyız. Egemenliklerine saygılıyız. Haklarına saygılıyız. Ancak bizim tüm sorunumuz, tüm işimiz teröristlerle. Biz 85 milyonun kardeş olduğu, 85 milyonun tek ve bir olduğunu tekrar tekrar söylüyoruz. Bizim tek hedefimiz var teröristler. Bunun dışında hiçbir biçimde olayların çarpıtılmaması gerekir. Suriye’nin kuzeyinde birileri bu teröristlere akıl vermekte, onlara bu terör propagandasıyla bir şeyler yapmaya çalıştılar. Mehmetçikte onları kazdıkları çukurlara gömdü. Hiçbir biçimde, hiçbir oluşuma Suriye’nin kuzeyinde meydan vermeyeceğimizi, müsaade etmeyeceğimizi herkesin bilmesi gerekir. Eğer o müdahaleyi zamanında yapmasaydık, TSK çok farklı işlerle uğraşacaktı. Bunlara müsaade etmeyeceğimizi bilmelerini istiyoruz. Libyalı kardeşlerimizde, Azerbaycanlı kardeşlerimiz ile omuz omuza tek yumruk olarak desteklemeye devam ediyoruz. Askeri işbirliğimizi her zaman gösterdik, destek vermeye de devam edeceğiz. Silahlı güçlerin bu başarısında en büyük pay şehitlerimize ve gazilerimize ait. Biz şehitlerimizi ve gazilerimizi her zaman ve her yerde onların hatıralarını büyük bir saygıyla, büyük bir minnetle anıyoruz. Onlara her zaman Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimize sağlık ve sıhhat diliyoruz. Annelere babaları şükranlarımızı sunuyoruz. Şehit ve gazi ailelerimizin ailelerine ne yapsak karşılığını veremeyiz. Biz milletimiz ile öbür milletlerde olmadığı kadarı ile şehit ailelerimize sahip çıkıyoruz. Şehidine sahip çıkmakta ve bu Türk milletinin en mühim niteliklerinden birisidir.”
Konuşmanın sonrasında Akar, şehit yakınları ile hatıra fotoğrafı çektirdi, sohbet etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.