Bakan Akar, Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev ile görüştü

Resmi ziyaretleri kapsamında Özbekistan’ı ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev ile görüştü.
Takip et
Bakan Akar, Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev ile görüştü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmi ziyaretleri kapsamında geldiği Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te, Özbekistan Savunma Bakanı Bahadır Kurbanov veÖzbekistan Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Viktor Mahmudov ile yaptığı görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığına geçti.

Bakan Akar buradaÖzbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev tarafından kabul edildi. Özbekistan Savunma Bakanı Bahadır Kurbanov’un da katıldığı görüşmede, Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er de hazır bulundu.

Bakan Akar, görüşmenin ardından Özbek gazetecilere yaptığı açıklamada, ata yurdu olarak nitelendirdiği bu topraklardabulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başladı.

Özbekistan’a önemli ve anlamlı bir ziyareti gerçekleştirdiklerini dile getiren Bakan Akar, “Çok olumlu görüşmeler yaptık” diye konuştu.

Verimli geçen toplantılarda askeri eğitim ve iş birliğinin yanı sıra savunma sanayii konularını da ele aldıklarınıifade eden Bakan Akar, şunları söyledi:

“Programımız kapsamında son olarak da değerli Cumhurbaşkanı Mirziyoyev tarafından kabul edildik. Kendilerine yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi sunma fırsatı bulduk. Gelecekdönem için son derece umut verici, ciddi taahhütler içeren görüşmelerimiz oldu. Temenni ediyoruz ki önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalarla vardığımız mutabakatları gerçekleştirme imkânı bulacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ınbizlere verdiği talimat da bu yönde. Özellikle 2016’dan itibaren ülkelerimiz Cumhurbaşkanlarının vardıkları mutabakat kapsamında çizdikleri çerçeve dâhilinde biz bakanlar için çalışma alanları son derece geniş. Biz de bu çerçeve içinde verilen görevleri alnımızın akıyla başarmayı amaçlıyoruz. Buradaki kardeşlerimizle birlikte çalışarak, ortak çalışmalarla ihtiyaçların karşılanması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. İnanıyorum ki bu çalışmaların sonucunda başaracağız.”

GÜÇLÜ KARDEŞLİK BAĞLARI

Türkiye ve Özbekistan arasında tarihi dostluk ve kardeşlik bağlarının bulunduğunu bir kez daha hatırlatanBakan Akar,hem askeri eğitim, iş birliği hem de savunma sanayi alanlarında mevcut ilişkilerin artarak devam etmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.

İki ülke arasında güçlü kardeşlik bağlarına dayanan stratejik ortaklık bulunduğunu söyleyen Bakan Akar,birbirini seven iki devlet ve millet olarak ilişkileri daha da geliştirmek için çalıştıklarını aktardı.

Bulunduğu her ülke için bir tehdit olan FETÖ ile mücadelede iş birliğinin önemine de değinen Bakan Akar, Özbekistan Savunma BakanıKurbanov ile imzaladıkları Askeri Mali İşbirliği Anlaşması ve Nakdi Yardım Uygulama Protokolü’nün de iki ülke silahlı kuvvetlerine hayırlı olması temennisinde de bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.