adplus-dvertising

Bakan Akar, Mavi Vatan Tatbikatı’nda Yunanistan’a “dostluk eli” mesajı verdi

Milli Savunma Bakanı Akar, “Komşumuz Yunanistan’a, samimi olarak uzattığımız bu dostluk elini tutun diyoruz” ifadesini kullandı.
Takip et
Bakan Akar, Mavi Vatan Tatbikatı’nda Yunanistan’a “dostluk eli” mesajı verdi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Akar, Mavi Vatan Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü faaliyetleri ardından tatbikata katılan gemilerin komutanlarına video konferans taktiği ile hitap etti.

Başarılı bir tatbikatın gerçekleştirildiğini söyleyen Akar, “Hem tatbikat hem öbür faaliyetlerimiz gösteriyor ki Türk Deniz Kuvvetleri hak ilgi ve menfaatlerimizi korumak ve kollamakta azimli, kararlı ve bunu yapabilecek kuvvette” diyerek konuştu.

Tatbikat sırasında deniz canlıları dahil çevreye zarar verilmemesi için hem planlama hem icrasında mühim önlemlerin alındığını vurgulayan Akar, “Bu zaten bütün faaliyetlerimizin temel ilkesidir. Bütün faaliyetlerimizde masum insanlara, çevreye, tarihi dokuya, dini yapılara, kültür eserlerine zarar vermemek için azami gayret gösteriyoruz. Bu konuda iddialıyız” ifadesini kullandı.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilere değinen Akar, “Yunanistan ile olan ilişkilerimizde uluslararası hukuka saygılıyız ve daima iyi komşuluk ilişkilerinden yanayız. Mevcut sorunlarımızın barışçıl yol ve taktiklerle çözülmesini arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

Diyaloğun önemine vurgu yapan Akar, “Diyalog konusunda komşumuz biraz yavaş adım atıyor. Biraz daha aktif olmalarını bekliyoruz” diyerek konuştu.

İki ülke arasında istişari görüşmelerin, ayrıştırma usulleri ve güven artırıcı tedbirler toplantılarının gerçekleştirildiğini hatırlatan Akar, savunma bakanlıkları arasındaki güven artırıcı tedbirler toplantısının dördüncüsünü Türkiye’de yapmak üzere Yunan yetkilileri beklediklerini bir defa daha belirtti. Bazı Yunan yöneticilerin provokatif eylem ve söylemlerine dikkati çeken Akar, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu provokatif eylem ve söylemler, aramızdaki ilişkiyi olumsuz yönde etkiliyor. Hukuk dışı eylemlerin, söylemlerin sağlıklı olmadığını, kimseye yarar sağlamadığını, herkesin bu konuda dikkatli olması gerektiğini tekrar tekrar kendilerine hatırlatıyoruz. Zaman zaman çok çelişkili ifadeler çıkıyor. Bir tarafta ‘NATO içinde müttefikiz, komşuyuz’ deniyor, öbür yandan da düşmanca tutum içinde Türkiye’ye bakış sergileniyor. Olur olmaz, zamanlı zamansız, lüzumlu lüzumsuz Türkiye’yi suçlayıcı, karalayıcı birtakım ifadelerin kullanılması kimseye fayda sağlamaz bunun altını çizmek istiyorum.”

Yunanistan’ın çeşitli ittifaklar peşinde koştuğunu, silahlanma yarışına girdiğini aktaran Akar, şunları belirtti:
“Bu silahlanma gayreti ile Yunanistan ciddi bir maliyetin altına giriyor. Ekonomik vaziyetleri zaten malum. Bu koşullar altında bu tür abartılı bir silahlanma gayretinin getireceği mali külfetin, zararının komşu Yunanistan halkına olacağını görmek gerekir. Yunan halkının menfaatine, refahına karşı silahlanma gibi birtakım amaçlar peşinde koşmanın yanlış olduğunu görmek gerekir. İki ülke arasındaki ilişkilerde tarih, coğrafya, hukuk ve geçmişte meydana gelen tecrübeler var. Bunların tamamını bir kenara bırakıp düşmanca, ayrıştırıcı bir dil kullanmak son derece sakıncalı.”

“Söz söylemeye kimsenin hakkı yok”

İkili ilişkilerde hukukun önemine vurgu yapan Akar, “Yunanistan uluslararası anlaşmalara aykırı olarak 23 adadan 16’sını silahlandırmış durumda. Bu aleni bir ihlal, hukukun temelden, kökünden ihlali. ‘Bunu konuşmayalım’ diyorlar. Niye? Eğer uluslararası hukuka uyacaksak buradan başlamak gerekir. Bu adaları anlaşmalara aykırı biçimde silahlandırırken Türkiye’nin tamamen savunma maksatlı gayretlerine söz söylemeye kimsenin hakkı yok” diyerek konuştu.

Diyalog kanallarının devamlı açık olmasının mühim olduğunu, Türkiye’nin problemlerin diyalog yoluyla çözümünden yana olduğunu bir defa daha ifade eden Akar, “Türkiye olarak biz barış için daima bir adım önde olacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Amacımız Ege Denizi’nin bütün zenginliklerinin adil biçimde paylaşımı, Ege Denizi’nin bir dostluk denizi olması. Bunun için gayret gösteriyoruz. Komşumuz Yunanistan’a, samimi olarak uzattığımız bu dostluk elini tutun diyoruz” ifadelerini kullandı.

Akar, Türkiye’nin bölgesinde barışın, huzurun, güvenliğin teminatı olduğunu söyleyerek, “Türkiye kimse için tehdit değil. Türkiye etkin güvenilir ve kuvvetli bir müttefik bunu herkesin bilmesi gerekir. Fakat bütün iyi niyetimize karşın şunu da herkes bilsin ki hiçbir oldubittiye izin vermeyiz. Hiçbir biçimde hakkımızı, hukukumuzu çiğnetmeyiz” şeklinde konuştu.

“Kışkırtıcılığın ve samimiyetsizliğin tipik örneği”

Kıbrıs’taki gelişmelere de değinen Akar, “Kıbrıs bizim milli meselemiz” vurgusu yaptı. Senelerdir devam eden görüşmelerin çözümsüz kaldığına dikkati çeken Akar, “Tek çözüm egemen, eşit, bağımsız iki devlet. Bunun dışında herhangi bir çözüm olmadığı, olamadığı bu 50 senelik süreçte görülmüştür” ifadesini kullandı.
Terör örgütü PKK/YPG’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde temsilcilik açtığını hatırlatan Akar, şunları kaydetti:
“Bunlar kışkırtıcılığın ve samimiyetsizliğin, Türkiye’ye karşı terörü desteklemenin tipik örnekleridir. PKK/YPG terör örgütü. Siz bunlara yer, yurt veriyor onları destekliyorsunuz. Terörü destekliyorsunuz. Bunlar doğru şeyler, çıkar yollar değil. Bunlar çıkmaz sokaktır. Türkiye, anlaşmalar çerçevesinde Kıbrıs’ta garantör bir devlet. Kim ne yaparsa yapsın biz kendi garantörlük haklarımızı, sorumluluklarımızı bugüne kadar yerine getirdik, getirmeye devam edeceğiz. Türkiye, Kıbrıs’ta barışın, huzurun ve güvenliğin teminatı olmuştur, olmaya devam edecektir. Biz daima Kıbrıslı kardeşlerimizin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Diyalog çağrılarımızı kimileri zafiyet olarak görüyor. Bu zafiyet değil. Biz barışçıl yol ve taktiklerle problemleri çözmeye çalışıyoruz. Ancak öbür yandan da hakkımızı, hukukumuzu çiğnetmeyiz dediğimiz zaman da bu bir tehdit değil. Bu anlamda biz ülkemizin ve KKTC’nin hak, ilgi ve menfaatlerini korumakta azimliyiz, kararlıyız çok şükür buna da muktediriz. Bunun bilinmesi gerekir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.