adplus-dvertising

Bakan Akar: ’61 terörist etkisiz hale getirildi’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Pençe Kilit Operasyonu başarılı bir biçimde devam ediyor. Şu ana kadar 61 terörist etkisiz hale getirildi. Teröristlere ait 82 mağara, sığınak tahrip, 413 el yapımı patlayıcı imha edildi. Pençe Kilit Operasyonu bölgesindeki teröristlerin sonunu getirecek terör örgütüne büyük bir darbedir” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Akar: ’61 terörist etkisiz hale getirildi’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’daki Tersane Komutanlığı’nda işçilerle gerçekleştirdiği Ramazan’ın son iftarının sonrasında TSK komuta kademesi ile Şanlıurfa’ya geldi.

Beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile GAP Havaalanı’nda Vali Abdullah Erin ve öbür yetkililer tarafından karşılanan Akar, Kara Kuvvetleri Komutanlığı İleri Müşterek Harekat Merkezi’ni ziyaret etti. Yurt içinde, Suriye ile Irak’ın kuzeyindeki operasyonlarda ve hudut hattında görevli birlik komutanlarıyla video konferans yoluyla görüşen Bakan Akar, sahadaki son vaziyete ilişkin bilgi alarak, talimatlar verdi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kendisine verilen görevleri büyük bir kahramanlık, fedakarlık ve başarıyla yerine getirmeye devam ettiğini ifade eden Akar, “Zorlu hava ve arazi koşullarına karşın artan bir şiddet ve tempoda taarruzi bir ruhla terörle mücadelemizi sürdürüyoruz” diyerek konuştu.

Terörle mücadelenin en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar devam edeceğini vurgulayan Akar, “85 milyon vatandaşımız birdir, birliktedir, tek yumruk, tek yürektir. Bu mücadelede tek hedefimiz teröristlerdir. Teröristlerin dışında bir hedefimiz yoktur. Faaliyetlerimizde dostumuz, komşumuz, kardeşimiz Irak’ın sınırlarına, egemenlik haklarına, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne son derece saygılıyız” ifadelerini kullandı.

Irak’ın kuzeyinde yaşanan terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini temin etmek amacıyla başlatılan Pençe Kilit Operasyonu’na da değinen Akar, “Bugüne kadar öbür alanlarda yapılan çalışmalar var. Bunların tamamının tamamlanabilmesi için bu kilidi bağlamalı, bunu başarılı bir biçimde sonuçlandırmamız lüzumlu. Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesinde. Teröristlerde ciddi bir korku, endişe, panik hakim. Terör örgütünde çöküş alametleri var” diyerek konuştu.

Teröristler için hiçbir yerin güvenliği olmadığını, korkunun dağları sardığını söyleyen Akar, “Pençe Kilit Operasyonu çok başarılı bir biçimde devam ediyor. Teröristlerin inlerine giriliyor, buralar alçakların başlarına yıkılıyor. Şu ana kadar 61 terörist etkisiz hale getirildi. Teröristlere ait 82 mağara, sığınak tahrip, 413 el yapımı patlayıcı imha edildi. Arama tarama faaliyetlerimiz devam ediyor. Bu sayılar önümüzdeki günlerde daha da artacak. Pençe Kilit Operasyonu bölgesindeki teröristlerin sonunu getirecek terör örgütüne büyük bir darbedir” ifadelerini kullandı.

Terör örgütü PKK ve YPG arasında hiçbir fark olmadığını vurgulayan Akar, “Kimileri YPG ile iş birliği yapmaya kalkıyor. Arkasında kim olursa olsun mücadelemiz devam edecek ve asil milletimizi bu terör belasından kurtaracağız. Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da orada bir terör koridoru oluşmasına müsaade etmeyeceğiz. Teröristler orada bize verilen sözlere karşın hala varlığını sürdürüyor. Biz de gözümüzü kırpmadan bunlarla mücadelemizi sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu.

“Yunanistan inatla provokatif eylemlerini sürdürüyor”

Türkiye’nin iyi komşuluk, uluslararası ilişkiler ve diyalogdan yana tavrına karşı Yunanistan’ın Ege ve Akdeniz’de inatla provokatif eylem ve söylemlerini sürdürdüğünü aktaran Akar, “Bizim, ‘sorunlarımızı diyalogla çözelim’ dememiz bir zafiyet değil. Çünkü biz ne oldubittiye izin verecek ne de bizim ve Kıbrıslı kardeşlerimizin haklarını çiğneteceğiz. Bu konuda azimli, kararlıyız ve buna da muktediriz. Yunanistan uluslararası tatbikatlar dahil her seferinde bazı girişimlerle ülkemiz aleyhine birtakım oldubittilere yönelik çalışmalar yapıyorlar, buna kesinlikle müsaade etmeyeceğiz” diyerek konuştu.

Yunanistan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek Tiger Meet Tatbikatı’nın icrasına yönelik hazırladığı belgeye Türkiye’yi hedef alan ve iki ülke arasındaki anlaşmazlık konularını istismar eden bir yaklaşımla ilaveler yaptığını hatırlatan Akar, “Tiger Meet Tatbikatı’ndan çekildik, bu tatbikata gelmiyoruz dedik. İstismara yönelik girişimlere müsaade etmeyeceğimizi söyledik” şeklinde konuştu.

Yunanistan Hava Kuvvetleri’ne ait uçakların son zamanda Türk hava sahasına yönelik ihlallerine de değinen Akar, “Aleyhimize yapılan her türlü harekete karşı mutlaka tepkimizi göstereceğiz. Onların yaptığı ihlallere karşı Hava Güçlerimiz lüzumlu tepkiyi misliyle gösteriyor. Deniz Güçlerimiz zaten teyakkuz halinde. Deniz yetki alanlarımızın korunması ve kollanması için yapılması gereken ne varsa yerine getiriyorlar” diyerek konuştu.
Sözlerinin sonunda şehitlere rahmet, gazilere şifa dileklerini ileten, görevlerinin başındaki Mehmetçiğe başarılar dileyen Akar, bütün personelin Ramazan Bayramı’nı kutladı.

Görüşme sırasında sahadaki son vaziyete ilişkin bilgi veren birlik komutanları ise, “Birliklerimizin morali yüksek, mücadele azim ve kararlılığımız tam. Verilecek her türlü görevi yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.