adplus-dvertising

Bahçesine dadanan domuzlardan bıktı, Karadeniz zekasını konuşturdu

Ordu’da bir fındık üreticisi, senelerdir bahçesine giren ve mahsulüne zarar veren domuzlardan bıkınca Karadeniz zekasını kullanarak bir formül geliştirdi. Üretici, fındık bahçesine yerleştirdiği ortalama 50 tane led lamba, alarm sistemi ve çakar lambalar ile fındık bahçesinde dadanan domuzlardan kurtuldu.
Takip et
Bahçesine dadanan domuzlardan bıktı, Karadeniz zekasını konuşturdu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Altınordu ilçesine bağlı Saraycık Mahallesi’nde yaşayan Necdet Pala 20 dönüm fındık arsası bulunan Necdet Pala, senelerce bahçesinin üst kısmında bulunan ormanlık alandan girerek, mahsulüne zarar veren domuzlardan bıktı. Sezonda bahçede geceleri nöbet tutan, aydınlatma sistemi yapan Pala, olumlu bir netice alamayınca Karadenizli zekasını kullandı.

Bahçesine dadanan domuzlardan bıktı, Karadeniz zekasını konuşturdu

Fındık bahçesini üsse çevirdi

Bahçe içerisine yanıp sönen renkli led lambalar yerleştirmeye karar veren, bunların yanında çakar lambalar ve alarm sistemi kurma isteyen Pala, elektrik ustasından destek alarak, fındık bahçesini farklı bir boyuta taşıdı. Bahçe içerisindeki 50 tane led lamba, bir tane alarm sistemi ve çakar lambalar bulunan Pala, 5 senedir domuzların bahçeye zarar vermediğini, Karadeniz zekasının işe yaradığını söylüyor.

Bahçesine dadanan domuzlardan bıktı, Karadeniz zekasını konuşturdu

“Sistemi kurduğum günden bu yana rahat fındık topluyoruz”

Kurduğu sistemi 4 senedir kullandığını ifade eden Pala, “Daha önce farklı sistemler kullandık fakat domuz gene geldi. Bu sistemi yaptım ve o gündür bahçeye girmiyorlar. Renkli lambalar taktım onlar selektör yapıyor, bir de projektörler de var. Bunu uyguladıktan bu yana rahatlıkla fındık topluyoruz. Bahçemi böyle kurtardım. Elektrikçi bir arkadaş ile görüştük ve benim çizdiğim proje ile bu sistemi uyguladık. Otomatik siren var, onlar 15 dakika çalışıyor, 15 dakika bekliyor. Renkli oldukları için domuzlar bahçeye girmiyor. 4-5 senedir rahat bir biçimde fındık topluyoruz. Yalnızca fındıkları yemiyor, fındık dallarını da kırıyor ve bahçelere hasar veriyordu” şeklinde konuştu.

Bahçesine dadanan domuzlardan bıktı, Karadeniz zekasını konuşturdu

“Karadeniz zekası pratik olur”

“Her biri küçük voltlarda ortalama 50 adet lamba var” diyen Pala, “Biz Karadenizliyiz, bizim insanımız pratik olur ve zekası çalışır. Ben de kendim düşünerek bu şekilde bir sistemi yaşama geçirdim. Projeyi kendim çizdim, kardeşimle beraber aldığımız karar sonrası böyle uygulamayı yaşama geçirdim, domuzlardan kurtulduk” ifadelerine yer verdi.

“Sistem akşam çalışır, sabah durur”

Sistemin, saat 20.00-07.00 arasında çalıştığını ifade eden Pala, “Elektrik kesildiği zamanda da akülü sisteme geçer ve çalışmaya devam eder. Askeriyelerdeki alarm sistemi gibi 15 dakika çalışır, 15 dakika durur. Bu esnada çakar lambalar da yanıp söner” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.