Bahçesindeki Taşla İlgili Gerçeği Öğrenince Şaşırdı

Daha önce birçok medeniyete ev sahipliği yapan ülkemizin her noktasından tarih fışkırıyor. Bunun son örneğini Nevşehir'de gördük.

Bahçesindeki Taşla İlgili Gerçeği Öğrenince Şaşırdı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Nevşehir’de Alaattin Sarıdaş’a ait evin bahçesinde 2 bin yıllık mezar taşı bulundu. Roma dönemine ati olduğu tahmin edilen mezar taşını uzun süredir fark edemediklerini belirten Sarıtaş, ne olduğunu yapılan incelemelerin ardından anlayacaklarını belirtti.

Jeopolitik konumu nedeniyle geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yaptı bu topraklar. Sayısız savaşlar yapıldı, yüz binlerce insan can verdi bu topraklar uğruna. Ve o medeniyetlerden kalanlar zaman geçtikçe gün yüzüne çıkmaya başladı. O dönemden kalma eserler, özellikle arkeologlara çalışmalarında büyük katkı sağlıyor. Bunun son örneklerinden birini son yıllarda en fazla turizm alan illerin başında gelen Nevşehir’de gördük. Kapadokya bölgesinde  Alaattin Sarıdaş’a ait evin bahçesinde 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen, üzeri yazılarla kaplı bir mezar taşı bulundu.

BÜYÜK İSKENDER’İN MEZARI OLABİLİR Mİ?

Yıllardır taşın evlerinin bahçesinde olduğunu ve üzerindeki yazılara hiç dikkat etmediklerini belirten Sarıtaş, yurt dışından gelen bazı ziyaretçilerin taşla ilgilenmesi sonrası durumu yetkililere haber verdi. Roma dönemine ait olduğu öne sürülen taşla ilgili Büyük İskender’in mezarı olabileceğini düşünenler bile var. Arkeologlar tarafından detaylı bir incelemeden geçirilecek taşın gizemi önümüzdeki günlerde çözülecek. İncelemeler devam ederken yetkililer bölgeyi koruma altına aldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.