adplus-dvertising

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Eczacılık Fakültesi Açıldı

BAU Eczacılık Fakültesi’nde dünya standartlarında Türkiye’nin yerini sağlamlaştırmak maksadıyla yenilikçi eczacılar yetiştirilecek. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan BAU Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Durdağı, “Biz özellikle hesaplamalı ilaç tasarımını öne çıkaracağız” şeklinde konuştu.
Takip et
Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Eczacılık Fakültesi Açıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

BAU Eczacılık Fakültesi, Türkiye’nin 2023 stratejik hedefleri doğrultusunda yenilikçi ve rasyonel ilaç tasarım çalışmaları alanında mühim bilimsel çalışmaların yürütülmesi maksadıyla kuruldu. Fakülte, üniversitede yer verilen 13 AR-GE merkezi ile iş birliği içinde olarak, sektörde yer verilen ‘orijinal ilaç keşif-geliştirme faaliyeti’ gerçekleştirecek tecrübeli eleman açığının kapatılması ve bu alanda ileri çalışmalar yapabilecek bilim insanlarının yetiştirilmesine yönelik akademik faaliyetler yürütecek. Bilgisayar destekli ilaç tasarımı ve molekül modelleme çalışmalarına odaklanılacak çalışmalar BAU Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Durdağı yürütücülüğünde gerçekleştirilecek.

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Eczacılık Fakültesi Açıldı

Fakülte bünyesinde yaratılacak moleküler modelleme ve moleküler simülasyonlar laboratuvarlarında lise döneminden başlamak üzere farklı aşamalarda lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası araştırmacılar farklı biyolojik sorunların çözümü için çeşitli projelerde yer alacak.

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Eczacılık Fakültesi Açıldı

“Çalışma alanlarımız özellikle yapay zekâ tabanlı ve bilgisayar destekli moleküler simülasyonlar ile farklı hastalıklara karşı tedavi seçeneklerini ortaya çıkarmak”

Konuya ilişkin çalışma alanlarından bahseden BAU Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Durdağı, “Çalışma alanlarımız özellikle yapay zekâ tabanlı ve bilgisayar destekli moleküler simülasyonlar ile farklı hastalıklara karşı tedavi seçeneklerini ortaya çıkarmak. Özellikle moleküler simülasyonlar ile hastalığın atom düzeyinde mekanizmasını aydınlatmaya çalışıyoruz. Moleküler mekanizmanın aydınlatılması ardından ya küçük moleküllerden oluşan molekül kütüphanelerinin taranmasıyla yahut moleküllerin farklı yaklaşımlar ile tasarımı ile yeni, etkin ve aktif hit moleküllerin ortaya çıkarılması için bilimsel çalışmaları yürütüyoruz” diyerek konuştu.

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Eczacılık Fakültesi Açıldı

“Yeni ilaçların geliştirilmesinde özellikle hesaplamalı ilaç tasarımına odaklanacağız”
Öne çıkarılan çalışmalardan bahseden Dekan Prof. Dr. Serdar Durdağı, “Bahçeşehir Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde özellikle hesaplamalı ilaç tasarım çalışmalarına öncelik vereceğiz. Yapay zekâ tabanlı ve moleküler simülasyonların kullanıldığı bu yaklaşımda mezun edeceğimiz öğrencilerimizin programlama dillerine hâkim olmasını ve moleküler modelleme çalışmalarında tecrübe kazanarak mezun olmasını önemsiyoruz. Bu maksatla da ders programımızı bunun üstüne kuracağız. Dolayısıyla bilgisayar destekli ilaç geliştirilmesi çalışmalarında çok fazla kullanılan programlama dillerini müfredatımıza mecburi dersler olarak ekleyeceğiz. Bunları mecburi olarak öğrencilerimize vermek istiyoruz ve böylelikle bütün bu donanımlarla öğrencilerimizi mezun etmek hedefimiz” şeklinde konuştu.

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Eczacılık Fakültesi Açıldı

“Özellikle ilaç tekrardan konumlandırma çalışmalarına çok önem veriyoruz”
Sözlerine devam eden Prof. Dr. Serdar Durdağı, “Özellikle farklı kanser tiplerine karşı ilaçların geliştirilmesi bizim öncelik verdiğimiz alanlar. Bunun dışında da bizim alaka duyduğumuz bir alan olan ender hastalıklara karşı da ilaçların geliştirilmesi ve yeni ilaçların denenmesi bizim için çok mühim. Bu maksatla var olan ruhsatlı ve onaylı ilaç kütüphanelerinin bu hastalıklara karşı taranması, ortaya çıkarılması en büyük hedeflerimizden. Özellikle ilaç tekrardan konumlandırma dediğimiz çalışmalara çok önem veriyoruz. Hem laboratuvarımızda hem de kuracağımız fakültede bu amaca yönelik çalışmalar yürüteceğiz” diyerek konuştu.

“Preklinik ve klinik çalışmaların yapılması bizim esas hedefimiz”
Hesaplamalı Biyoloji ve Moleküler Simülasyonlar Laboratuvarı (DurdağıLab) hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. Serdar Durdağı, “Laboratuvarımız 2014 senesinde BAU Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı altında kuruldu. Özellikle ülkemizde moleküler simülasyonlar ve ilaç tasarımı üstüne mühim çalışmalar yapan uluslararası düzeyde bir laboratuvar. Bu laboratuvardan şuana kadar 10 adet yüksek lisans öğrencisi ve 5 doktora öğrencisi mezun ettik. Halen farklı ülkelerden hem yüksek lisans hem doktora tezini yapan öğrencilerimiz ve doktora sonrası araştırmacılarımız mevcut. DurdağıLab TÜBİTAK, TÜSEB gibi ulusal projeler ile beraber ve Avrupa Birliği çerçevesindeki mühim projeleri de ülkemize kazandırdı. Buradaki amacımız yeni moleküllerin, yeni ilaç adayı moleküllerin öncü hit moleküllerinin açığa çıkarılması. Yeni molekül adaylarının bulunması ve ardından da bunların hem preklinik testlerinin hem de klinik çalışmalarının yapılması bizim esas hedefimiz” ifadelerini kullandı.

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Eczacılık Fakültesi Açıldı

Abdul Samet Kaya -Onur Hamzaoğlu

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.