adplus-dvertising

Bağımsız Devletler Topluluğu Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı başladı

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de başladı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov konuşmasında Ukrayna’nın Avrupa Birliği (AB) üyeliği vaziyetine değinerek, “Kiev’in bu isteğinin zararsız olacağıyla alakalı ciddi şüpheler var” şeklinde konuştu.
Takip et
Bağımsız Devletler Topluluğu Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı başladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de gerçekleştirildi. Kohi Somon Sarayında Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirojiddin Muhriddin’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan başta olmak üzere BDT’ye mensup ülkelerin dışişleri bakanları katıldı. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov toplantıda yaptığı konuşmada, Kazakistan’a örgüte etkili bir biçimde başkanlık yaptığı için teşekkür etti.

Tacikistan’a da üst düzey toplantı düzenlediği için teşekkür eden Bayramov, mensup ülkeler arasındaki dostane ilişkilerin BDT formatında başarılı bir biçimde geliştiğini kaydetti. Birliğe mensup birçok ülkenin diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 30. sene dönümünü kutladığını hatırlatan Bayramov, bunun ileriye bakmak, geçmişten ders almak, uzun vadeli iş birliğinin neticelerini araştırmak ve geleceğe yönelik planlar belirlemek için iyi bir fırsat olduğuna dikkat çekti.

Bayramov’dan “Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirilmesine hazırız” mesajı

Konuşmasında katılımcılara bölgede Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışma sonrası vaziyet hakkında bilgi veren Bakan Ceyhun Bayramov, çatışmanın geçmişte kaldığı ve Azerbaycan’ın şuandaki esas görevinin işgalden kurtarılmış toprakları canlandırmak, ekonomik ve iletişim bağlarını tekrardan kurarak uzun vadeli barış ve istikrarı temin etmek olduğuna kaydetti. Bayramov bu bağlamda bir barış anlaşması müzakere sürecini başlatmak için adımlar atıldığını vurgulayarak iki ülke arasındaki sınırların tespit edilmesine ilişkin ulusal komisyonların başkanları ve formatının tespit edildiğini belirtti. Bayramov Azerbaycan tarafının barış, istikrar ve güvenliği kuvvetlendirme çabalarını sürdürmeye kararlı olduğunu da belirtti.

Lavrov: “Kiev’in AB üyeliği isteğinin zararsız olacağıyla alakalı ciddi şüpheler var”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise yaptığı konuşmada Rusya-Ukrayna savaşına değinerek, “Ukrayna, AB mensubu olma arzusunu her zaman vurgulamaya çalışıyor. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, AB’nin hemen bugün ‘evet’ ya da ‘hayır’ yanıtı vermesi gerektiğini belirtti. En önemlisi bunun Kiev ile AB arasındaki bir problem olması. Ancak Kiev’in bu isteğinin zararsız olacağıyla alakalı ciddi şüpheler var. AB’nin yapıcı ve ekonomik bir platformdan saldırgan bir askeri aktöre dönüşmesi dikkate alındığında bu bir gerçek” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in Ocak ayında düzenlenen Münih Konferansındaki sözlerini işaret eden Lavrov, “Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Ocak ayında Münih konferansında nükleer olmayan bir statüye hazır olduklarını açıkça belirtti. Bununla beraber artık NATO ve öbür askeri politik blokların konusunda tarafsız, blok dışı bir statü ilan etmeye hazırlar” dedi.

Bir sonraki toplantı 15 Ekim’de Nur Sultan’da

Toplantıda Azerbaycan-Ermenistan barış anlaşması, Ukrayna-Rusya savaşının yanı sıra Afganistan’daki vaziyet ve bunun Orta Asya’daki güvenlik üstündeki etkisi de ele alındı. BDT Dışişleri Bakanları Konseyi’nin bir sonraki toplantısının 15 Ekim 2022’de Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da yapılmasına karar verildi. Örgütün Azerbaycan, Belarus, Rusya, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Rusya ve Tacikistan olmak üzere 9 mensubu bulunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.