adplus-dvertising

BAE’de 3 senedir tutuklu olan iş insanını Erdoğan’ın isteğiyle serbest kaldı!

BAE'de 3.5 senedir tutuklu bulunan iş adamı Mehmet Ali Öztürk, Erdoğan’ın vaziyeti BAE lideri Zayed’e bildirmesiyle serbest bırakıldı. Senelerdir ailesinin ve kendisinin bu haberi beklediğini belirten Öztürk başından geçenleri, “Türkiye’yi terör örgütlerine destek veren ülke olarak gösterecek beyanlarda bulunmamı istediler. Tabii bu süreçte işkenceye maruz kaldım. Ellerim, ayaklarım zincirli 13 gün boyunca rüku pozisyonunda bırakıldım.” sözleriyle anlattı.
Takip et
BAE’de 3 senedir tutuklu olan iş insanını Erdoğan’ın isteğiyle serbest kaldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gıda fuarına katılma maksatlı gittiği Dubai’de dönüş hazırlığı yaptığı gün gözaltına alınan Öztürk, 3.5 süren esaretinin sonrasında serbest kaldı.

“CUMHURBAŞKANIMIZ SERBEST KALMAMI İSTEMİŞ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİT ve Dışişleri Bakanlığı’nın bu süreçte yoğun çaba sarf ettiğini kaydeden Öztürk, “Cumhurbaşkanımız, serbest bırakılmamı Birleşik Arap Emirlikleri’nin fiili lideri Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, doğrudan istemiş. Birleşik Arap Emirlikleri mahkemesi beni ömür boyu hapis cezasına çarptırmıştı. Erdoğan sayesinde evime, ülkeme, sevdiklerime kavuşabildim” diyerek konuştu.

BAE’de 3 senedir tutuklu olan iş insanını Erdoğan’ın isteğiyle serbest kaldı!

“ELLERİM VE AYAKLARIM ZİNCİRLİ 13 GÜN RÜKU POZİSYONUNDA KALDIM”

Ülkeye dönüşü sonrası ilk defa Türkiye gazetesinden Yılmaz Bilgen’e konuşan Mehmet Ali Öztürk, “Allah düşmanıma dahi yaşatmasın” dediği zorlu süreci şu sözlerle anlattı:

“Gıda işiyle uğraştığım için Dubai’de gerçekleştirilen bir fuara katıldım. Eşimle beraber geldiğimiz fuarın son günü otelde kahvaltı yaptığımız sırada restoran 15-20 kişilik bir grup tarafından basıldı. Sonradan polis olduğunu öğrendiğim kişiler beni otelden alıp 1,5-2 saatlik yolculuktan sonra çölde bir yere getirdi. Doğrudan sorgu aşamasına geçtiler ve ilk istedikleri şey, Erdoğan ve Türkiye aleyhinde ifade vermem oldu. Suriye’de yürüttüğüm insani yardım faaliyetlerini biliyorlardı. Türkiye’yi terör örgütlerine destek veren ülke olarak gösterecek beyanlarda bulunmamı istediler. Tabii bu süreçte işkenceye maruz kaldım. Ellerim, ayaklarım zincirli 13 gün boyunca rüku pozisyonunda bırakıldım. ‘Seni buradan kimse kurtaramaz. İstediklerimizi vermek zorundasın’ diyorlardı.

“FETÖ’CÜLER BENİ TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ GİBİ GÖSTERDİ”

Benim alıkonulmamın hemen ertesi gün eşim zorunlu olarak Türkiye’ye döndü. Daha gözaltı sürecimden birkaç saat geçmişti ki, başta Emre Uslu olmak üzere FETÖ mensupları ve medyası beni terör örgütü mensubu olarak gösterdi ve Bae‘de sorgulandığımı yazdı. Üstelik benim yakalanmamı MİT tırları olayından çok daha büyük bir gelişme biçiminde duyurdular. Hiç kimsenin haberi yokken onlara bilgi sızdırılmıştı.

“SUÇLAMA TRAJİKOMİKTİ”

Suriye savaşının ilk başladığı dönemden itibaren, özelikle Türkmen bölgelere yardım faaliyetleri yürüttük. Devlet otoritesinin kalmadığı ülkeye ben de herkes gibi girip çıktım. BAE İstihbaratı, Suriye’de yaptığımız yardım çalışmalarına ait görüntüleri terör faaliyeti saydı. BAE Mahkemesi, ömür boyu hapis cezasına gerekçe olarak ‘başka bir ülkeye izinsiz girmemi’ gösterdi. Oysa BAE’li onlarca dernek, vakıf temsilcisi, siyasetçi, bürokrat da benimle aynı taktiği kullanarak 2011’den beri Suriye’ye girdi. Trajikomik bir suçlama ile karşı karşıya idim ve mahkum edildim.”

YAKIN ZAMANDA YÜZ YÜZE GÖRÜŞMÜŞLERDİ

BAE Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan, Kasım ayında uzun seneler sonra Türkiye’ye gelerek tarihi bir ziyaret gerçekleştirmişti. Külliyede gerçekleşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Muhammed bin Zayed El Nahyan görüşmesinde Türkiye ve BAE arasında 10 yatırım anlaşması imzalanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.