Babası Hasan Koca, Fahrettin Koca’ya dair bilinmeyenleri anlattı

Çok sayıda yeni tip koronavirüs vakasının görüldüğü ülkemizde salgın nedeniyle ciddi tedbirler alınmış durumda. Türkiye'de koronavirüs vakalarının görülmesiyle birlikte en çok konuşulan isimlerden biri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca. Sürecin başından bu yana ortaya koyduğu çalışma ile toplumun tüm kesimlerinin takdirini toplayan Fahrettin Koca'nın sergilediği tavır topluma pozitif yönde etki ediyor. Peki Fahrettin Koca kaç yaşında, kimdir, çocuğu var mı?

Fahrettin Koca’nın Sağlık Bakanı olmasının ardından Anadolu Ajansı Koca’nın babası Hasan Koca ile bir röportaj gerçekleştirmişti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Sağlık Bakanı Fahrettin Koca babası Hasan Koca tarafından övgü dolu sözlerle anlatılmıştı.

“Çok istemedi bakan olmayı ama kendisine verilen bu görevi kabul etti”

Bakan Koca’nın 79 yaşındaki babası Hasan Koca, AA muhabirine, oğluyla gurur duyduğunu, oğlunun ülke için önemli hizmetlere imza atacağına inandığını söylemişti.

Şu ana kadar siyasetten uzak durarak sağlık alanında çalışmalar yapan oğluyla bakanlık öncesi bir görüşme yaptıklarını anlatan Hasan Koca, “İşleri çoktu, hastaları çoktu. Ben ‘olma yavrum’ dedim. Kendi de çok istemedi bakan olmayı ama kendisine verilen bu görevi kabul etti. İnşallah bütün Türkiye’nin yararına çalışmalar yapar.” diye konuşmuştu.

Koca’nın eğitim hayatına ilişkin bilgi veren Hasan Koca, “6 çocuğum var . Bakan bey en büyük çocuğum. Kendisi hep çok başarılıydı. Lisede, fakültede, Cerrahpaşa’da, hepsinde birinci çıktı. Çok başarılıydı. Çok iyi, çok temiz bir insan. İnsanlara hiç kıyamaz. Ondan böyle bir şey bekliyordum. Her zaman çok zekiydi. Allah nasip etti, inşallah iyi olur.” ifadelerini kullanmıştı.

“Haksızlığı hiç sevmez. Bir haksızlık oldu mu karşısında durur”

Hasan Koca, oğlunun merhametli, prensipli ve disiplinli bir insan olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etmişti:

“Oğlum haksızlığı hiç sevmez. Bir haksızlık oldu mu karşısında durur. İnşallah Türkiye için iyi olur, başarılı olur, elinden geldiğince her şeyi yapar, herkese yararlı olur. Ben eğitime önem veririm. Evvela çiftçiydim, sonradan mahallemizde bakkallık yaptım. Bu marketle çocuklarımın hepsini okuttum. Elhamdülillah hepsi de başarılı oldu, okudular. Dün akşam 1. sınıftaki öğretmeni telefon etti bana. ‘Ben de biliyordum ondan bir şey çıkacağını’ dedi. Öğretmeni bile anlamış birinci sınıftayken. Belli oluyordu zaten, nereye giderse başarılı olurdu.”

“İşlerini titizlikle yapar”

Bakan Fahrettin Koca’nın dayısı Rüstem Yaylalı da Koca’nın bakanlığı ile hem Kulu’ya hem de tüm Türkiye’ye daha güzel hizmetler yapılacağına inandığını söyledi.

Koca’nın ülkesine ve milletine bağlı bir insan olduğuna dikkati çeken Yaylalı, “Yeni bir sayfa, yeni bir Türkiye. Çalışkan, özverili, şeffaf olan sayın bakanımızı tam yerinde bir karar olarak görüyorum. Babasını tebrik ettim, bir dayı olarak kendisini tebrik ettim. Allah yar ve yardımcısı olsun, önü açık olsun. İnşallah daha güzel hizmetlere vesile olur.” dedi.

Sağlık Bakanı Koca’nın diğer dayısı Hasan Demir de şöyle konuştu:

“İnşallah Türkiye için, millet için, Konya’mız için inşallah hayırlara vesile olur. Onunla her zaman gurur duyduk, gurur duyacağız inşallah. Kendisinin bakan olmak gibi bir isteği yoktu ama kendisine böyle bir görev verilince kabul etti. Görevi en iyi şekilde yapacağına eminiz. Her dönemde başarılıydı, şimdi de başarılı olacağına inanıyoruz. Bütün dostlar tebrik etmeye geliyor. Herkes mutlu. Rabbim mahçup etmesin.”

Bakanın amcasının oğlu Hacı Koca ise aldıkları haberle çok mutlu olduklarını belirterek, “Bakan bey bizim gururumuzdur. Eskiden beri her işte çok başarılıdır. Bu görevi de hak ettiğini düşünüyorum. Bakan bey çok titiz biridir, işlerini titizlikle yapar. Hayatını sağlığa adamış, memleketini, vatanını çok seven bir insan. Başarılı olacağını düşünüyorum, çünkü çok azimli, tuttuğunu koparan birisi. Ailece gurur duyuyoruz.” diye konuştu.

Babası Hasan Koca, Fahrettin Koca’ya dair bilinmeyenleri anlattı

FAHRETTİN KOCA KİMDİR, KAÇ YAŞINDA?

Fahrettin Koca (2 Ocak 1965, Kulu, Konya), Türk tıp hekimi ve siyasetçi.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ihtisası yaptı. Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı, Medipol Hastanesi ve İstanbul Medipol Üniversitesinin kurucusudur. Türkiye Cumhuriyeti’nin 59. Sağlık Bakanı’dır.

Öğrencilik ve mesleki yaşamı

2 Ocak 1965’te Konya’nın Kulu ilçesine bağlı Ömeranlı mahallesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Konya’da, liseyi Bursa Erkek Lisesinde bitirdi. İstanbul Tıp Fakültesini 1988’de tamamlayarak tıp doktoru unvanını aldı. İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda tamamlayarak 1995’te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu. Çeşitli sağlık kurumlarında hekimlik ve medikal direktörlük görevlerinde bulundu. Kurucu başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesinin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüttü. Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcısı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği’nin Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanı’dır.

Siyaset yaşamı

2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu ile kabul edilen değişiklikler neticesinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasası gereği yapılan 2018 Türkiye genel seçimleri sonrasında tarihinde ilk kez tamamı TBMM üyesi olmayan kişilerden oluşan Bakanlar Kuruluna, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanı olarak atandı. 10 Temmuz 2018 günü yemin ederek göreve başladı.

Özel yaşamı

Hale Koca ile evli ve dört çocuk babasıdır.

Babası Hasan Koca, Fahrettin Koca’ya dair bilinmeyenleri anlattı

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı