adplus-dvertising

Azovstal fabrikasında sıkışıp kalan bir çocuk: ‘Ne güneşi ne de gökyüzünü görebildik’

Ukrayna’nın Mariupol kentinde bulunan Azovstal fabrikasında sıkışıp kalarak tahliye edilmeyi bekleyen çok sayıda sivilin arasında bulunan bir çocuk, “Ne güneşi ne de gökyüzünü görebildik” şeklinde konuştu.
Takip et
Azovstal fabrikasında sıkışıp kalan bir çocuk: ‘Ne güneşi ne de gökyüzünü görebildik’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya-Ukrayna savaşı 59. güne girerken, Ukraynalı siviller tahliye beklemeye devam ediyor. Azov Taburu Mariupol’deki Azovstal fabrikasının sığınaklarında tahliye bekleyen Ukraynalı sivillere ait görüntüler paylaştı. Sığınaktaki sivillerle röportaj yapan Azov taburuna açıklamalarda bulunan bir kadın, “5 Mart’tan beri bu sığınaktayız. Bu fabrikada çalışmıyorum. Evimiz bombalandıktan sonra buradaki sığınaklara geldik. Tahliyeler için insani koridor açılmasını umuyorduk ama Azovstal fabrikasının sığınağında sıkıştık” ifadelerini kullandı.

“Yok olmanın sınırındayız”

Ölüm kalım mücadelesinin sınırında olduklarını ifade eden öbür bir kadın ise, “25 Şubat’tan beri bu fabrikanın sığınaklarında kalıyorum. Buradan çıkamıyoruz yardım talebinde bulunuyoruz. Çocuklarımın barış içindeki Ukrayna topraklarında olmaya ihtiyaçları var. Burada her yaş grubundan toplam 15 çocuk var ve güvenli biçimde tahliye gerekiyor. Her ülke kendi çocuklarının güvenliği ve sağlığı için endişe eder. Bombaların patlamadığı, affedersiniz çocuklarımızın korkmadan tuvalete gitmediği bir gün bile yok. Yanımıza aldığımız erzaklar bitti ve yok olmanın sınırındayız” dedi.

“Kimse bizi işitmek istemiyor”

Tahliye isteklerinin karşılık görmediğinin altını çizen başka bir kadın ise “Birkaç gün önce sizlere bizi fabrikadan çıkarmanız yönünde çağrılarda bulunduk ama bizi kimse işitmek istemiyor. Lütfen bizi buradan alın. Biz barış içindeki gökyüzünü görmek ve temiz havayı solumak istiyoruz. Yemek yiyip tatlı bir çay içme mutluluğunun bizim için ne anlama geldiğini tahmin bile edemezsiniz” şeklinde konuştu.

“Ne güneşi ne de gökyüzünü görebildik”

Uzun süredir karanlık sığınakta kaldıklarını ifade eden bir çocuk ise “27 Şubat’ta annem ve anneannemle buraya geldik ve daha sonra ne gökyüzünü ne de güneşi görebildik. Buradan güvenli bir biçimde kimse zarar görmeden çıkmak ve güven içinde yaşamak istiyoruz. Kardeşlerimden biri Harkov’da kalmıştı ve orası da bombalanmaya başlayınca Lviv’e geçti” dedi.

“Daha fazla dayanamayız”

Dayanma kuvvetlerinin sonuna geldiklerini işaret eden bir adam, “3 Mart tarihinde başka fabrikadan buraya geldik çünkü bizim fabrikayı da vurmaya başlamışlardı. Ben 56 gündür burada bulunuyorum ve ateşkesin olmasını istiyoruz. Su ve yiyeceğimiz oldukça az kaldı. Buradan çıkıp yakınlarımızı görmek istiyoruz. Lütfen insani koridor açarak çocukların, kadınların ve yaşlıların tahliyesini sağlayın çünkü böyle daha çok dayanamayız” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.