adplus-dvertising

Azeri iş adamına 20 milyon liralık kripto şoku

Antalya’da yaşayan Azerbaycan uyruklu iş adamı Murat Muradov, yüksek kar vaadiyle girdiği kripto para borsasına ortalama 20 milyon TL’sini kaptırdığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Parasını almak için uğraşan ve hesaplarına gelen hacizle şok yaşayan Muradov, “Lütfen bu kripto borsalarına, özellikle Türkiye’de alt yapısı bulunmayan bilinmeyen, bazı kişilerin, ‘gelin buraya para yatırın’ sözlerine asla inanmayın. Aynı onlar da benim gibi mağdur olacaklardır” şeklinde konuştu.
Takip et
Azeri iş adamına 20 milyon liralık kripto şoku
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Uzun senelerdir Antalya’da, inşaat, yeme içme, kuyum alanında yatırımları bulunan Azeri iş adamı Murat Muradov, bir müddet önce, 2 villasını kiralamak isteyen Alman O.M.L.R. ve eşi ile tanıştı. Şahıslarla bir müddet sonra samimi olan Muradov’a, kripto borsasına yatırım yapması için teklifte bulunuldu. İddiaya göre Muradov, şahsın yönetimindeki borsa firmasına parça parça 1 milyon 172 bin dolar ödeme yaptı. Aynı zamanda Alman vatandaşının bütün ihtiyaçlarını ve ödemelerini karşılayan Muradov, kazanılan parasının bir miktarıyla arsa almak istedi.

Şahıs Muradov’a arsayı alması için 800 bin dolar gönderdi. Daha sonra şahıs, iddiaya göre bu 800 bin doları kendisinin gibi gösterip, Muradov’un yurt dışına çıkmasını fırsat bilip hesaplarına haciz işlemi başlattı. Yurt dışında hesaplarından para çekemeyen ve hesaplarına haciz geldiğini öğrenen Muradov, büyük şok yaşadı. Dolandırıldığını anlayan Muradov, Türkiye’ye gelir gelmez avukatı aracılığıyla Siber Suçlar Mücadele Şube Müdürlüğü’ne giderek şahıslardan şikayetçi oldu. Alman ortağından ortalama 20 milyon TL alacağı bulunan Muradov, alt yapısı Türkiye’de olmayan kripto borsa piyasasına kimsenin girmemesi noktasında uyarıda bulundu.

Azeri iş adamına 20 milyon liralık kripto şoku

“Etkilendim”

Bahtiyar Muradov, birkaç sene önce yaptığı lüks villalardan birini kiraya verirken emlakçı vasıtasıyla Alman vatandaşı ile tanıştığını belirtti. Bu şahsın iki villasını kiraladığını anlatan Muradov, “Bir villamızı da ofis olarak kiraladılar. Tanıştık, aile gibiydiler, çevrelerine güven veriyorlardı. Çok bilgileri olduklarını ve kripto borsası üstüne çalıştıklarını söylediler. Yeni olduklarını ve dünyada fazla tanınmadıklarını belirterek, bana da yatırım yapma teklifinde bulundular. Bu konuda fazla bilgim olmadığımı söylememe karşın öyle şeyler anlattılar ki milyoner değil milyarder olabileceğimi örneklerle anlattılar. Ben de bir insan olarak etkilendim, biz de girelim kazanalım istedik. Aylar sonra ben de ikna oldum. Benden devamlı bütçe isimi altında para aldılar, devamlı para verdim, verdikçe para yetmemeye başladı. Devamlı para verdim. Tam satış yapılacak gün site çöktü. Bu işin sonunda baktım ki 1.2 milyon dolar para yatırmışım. Artık geri de çıkamıyorum” şeklinde konuştu.

“Hesaplarıma bloke koydu”

Hep bir bahane ile oyalandığını ama sonunda satışın yapıldığını anlatan Muradov, “Ben paramı geri almak istediğimi söyledim. Hiç sorun değil şeklinde konuştu. Hesabıma baktım para var. Ne zaman bu parayı hesabımdan çekmek istedim problemler o zaman başladı. Bu paranın çekme düğmesinin olmadığını gördüm. Bunu şahsa söylediğimde, ‘Sen ortaklardan birisin, yüzde 20 sermaye sahibisin biz bir iki yıl para çekmeyeceğiz, çekersek tokenimiz satışından etkilenecek zarara uğrarız” şeklinde konuştu. Ama yatırdığım parayı geri almak için bir buçuk yıl bekleyemezdim. Firmanın sermayesi, büyük parası var, arsa almak istediğimi söyledim. Ortak arsa aldık. Öbür geri kalan paramı bundan bir ay önce bir yurt dışı seyahatimin sonrasında alacağım üstüne anlaştık. Yurt dışına çıkmamı fırsat bilen arkadaşım, bankalardaki bütün hesaplarıma, kasalarıma haciz koydu. Adeta o bana gönderiyormuş gibi göstermiş hesaplarıma bloke koymuş” şeklinde konuştu.

“Para yatırıyorsun geri alamıyorsun”

Hiçbir hesabının çalışmadığını kredi kartlarının kilitlendiği görünce avukatı aracılığıyla öğrendiği haczin sonrasında şoka uğradığını söyleyen Muradov, “Benim kimseye borcum yoktu. Ortağımın bana tuzak kurduğunu öğrendim. Kanıtları karartmak içinde hesabımdaki paraların olmadığını gördüm. Hesabımın tüm geçmişini sildiğini gördüm. Hemen Türkiye’ye gelerek, siber suçlara suç duyurusunda bulundum. Arkadalar alt yapısı Türkiye’de olmayan bilmediğiniz yerlere para yatırmayın. Tamamıyla alakalı suç duyurusunda bulunacağım. Korumaları bu zanlıyı kaçırdı. Bütün ürünlerimi ve paramı geri getirsin. Bu insanlar işlerini o kadar iyi biliyorlar ki biz uyanana kadar onlar her şeyi almış gitmiş oluyor. Lütfen kimseye inanmayın. Bu Şekilde borsalara bilmediğiniz yere para yatırmayın, kesinlikle geri dönüşü olmuyor” ifadelerine yer verdi.

“Mağdur olurlar”

Altınlar, kripto borsasına yatırdığı parayla beraber ortalama 20 milyon TL zararının olduğunun altını çizen Muradov, “Özellikle buradan Türk halkına sesleniyorum. Lütfen bu kripto borsalarına özellikle Türkiye’de alt yapısı bulunmayan bilinmeyen, bazı kişilerin gelin buraya para yatırın sözlerine asla inanmayın. Aynı onlar da benim gibi mağdur olacaklar. Bunu yaparak Türkiye’den kaçmak istediler ve ülkemizde saklanıyorlar. Bu insanları bulamazsınız. Paraları banka hesabından değil elden alıyorlar. Bazı arkadaşlarım da beni yüzümden mağdur oldular. Tamamı mağdur oldular ve suç duyurusunda bulundular. Para yatıran hiç kimse parasını geri çekemiyor. Bana söyledikleri bu borsada 185 bin insan var, bunun kadarının Türk ne kadarının yabancı olduğunu bilmiyorum. Paralarını çekemeyen herkes suç duyurusunda bulunacaktır. Bu borsaya para yatırıyorsunuz ama kesinlikle geri çekemiyorsunuz” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.