Azerbaycan’da Camilerde Hoparlörle Ezan Okunması Yasaklandı

Azerbaycan'da gelen şikayetlerin ardından camilerden hoparlörle ezan okunması yasaklandı. Bundan sonra ezan minarelerden çıplak sesle okunacak.
Azerbaycan’da Camilerde Hoparlörle Ezan Okunması Yasaklandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Azerbaycan’da vatandaşlar tarafından gelen ve giderek fazlalaşan şikayetlerin ardından görevliler, ezanın hoparlörlerden okunmasını yasakladı. Özellikle başkent Bakü’de birçok Azeri, son dönemde görevlilere başvuru yaparak, yüksek sesle yayınlanan ezan sebebiyle hastaların ve çocukların rahatsız olduğunu, uyuyamadıklarını ifade etmişlerdi.

CAMİLERDEKİ HOPARLÖRLER KALDIRILDI

Azerbaycan’ın Diyanet İşleri Başkanlığı konumundaki Kafkas Müslüman İdaresi görevlileri, geride bıraktığımız çarşamba gününden beri yasağın yürürlükte olduğunu söylediler. Kurumun sözcüsü Akif Agayev, “Halktan birçok şikayet gelmişti. Bu, ezanın yasaklanması manasına gelmiyor. Yalnızca hoparlörü kaldırdık” dedi. Yasağın sonrasında müezzinler, amfi ve hoparlörlerin kullanılmadığı geçmiş yıllarda olduğu gibi minarelere çıkarak çıplak sesle ezan okumaya başladı.

CEMAAT KARARI PROTESTO ETTİ

Dün Bakü’deki Sultanali Camii’nde öğle namazına giden cemaat, yasağa tepki gösterdi. Dini özgürlüklerinin ihmal edildiğini iddia eden cemaatten kendisini Aziz diye tanıtan bir Müslüman, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Ezanı duymak, ruhani vazifemizi anımsamak bakımından önemli. Kentte bu kadar gürültü varken, hoparlör olmadan ezanı nasıl duyacağız? Hristiyan devletlerde çan sesini yasaklıyorlar mı” dedi. Ülkedeki önde gelen dini cemaatler de, yasağın “ateist-Bolşevik” uygulamaları anımsattığını söylediler.

“DİN DEVLETİ DEĞİLİZ”

Sultanali Camii’nin imamı İbrahim Yarıyev ise, yasağın “demokratik bir durum” olduğunu ifade edip sağduyu çağrısı yaparken, “Biz Suudi Arabistan ya da İran gibi bir din devleti değiliz. Din ve devleti ayırmış, demokratik bir devletiz. Rahatsız edilmemek isteyenlerin haklarına saygı göstermemiz lazım” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.