Azerbaycan tezkeresi TBMM’den geçti

Alınan son dakika bilgisine göre Türk askerinin Azerbaycan’daki görev süresinin uzatılmasına ilişkin tezkere TBMM’de kabul edildi.
Takip et
Azerbaycan tezkeresi TBMM’den geçti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TBMM’de Türk askerinin Azerbaycan’daki görev süresinin uzatılmasına ilişkin tezkere görüşmelerine başlandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Türk askerinin Azerbaycan’daki görev süresinin uzatılmasına ilişkin tezkere görüşmeleri başladı.

AZERBAYCAN TEZKERESİ TBMM’DEN GEÇTİ

Alınan son dakika bilgisine göre TBMM’de görüşülen Azerbaycan tezkeresi kabul edildi. Buna göre Türk askeri bölgede 17 Kasım 2022 tarihine kadar görev yapacak.

Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarma mücadelesinde elde ettiği başarılı netice ve sahada oluşan yeni durum sonucunda, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya tarafından imzalanan 9/11/2020 tarihli Üçlü Bildiri’de bölgedeki istikrarın korunması amacıyla öngörülen faaliyetlerin devam ettiği hatırlatılan tezkerede, Türkiye’nin uluslararası hukuk ve meşru egemenlik hakları temelinde, toprak bütünlüğü dahil tüm haklarını savunabilmesi için sürecin başından itibaren Azerbaycan’a güçlü destek verdiği hatırlatıldı. Türkiye’nin bölgede barış ve istikrarın korunup güçlendirilmesi ve bunu kolaylaştıracak biçimde iktisadi altyapının inşa ve ihyası için önemli girişimlerde bulunduğu kaydedilerek, Türkiye’nin Rusya ile birlikte oluşturduğu, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin görev yaptığı Ortak Merkez’in, faaliyetlerine başarıyla devam ettiği belirtildi.

TÜRKİYE’NİN BÖLGEDEKİ ETKİNLİĞİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Türkiye’nin Ortak Merkez vasıtasıyla da bölgenin güvenliğine ve taraflar arasında güven inşasına katkı sağladığı belirtilen tezkerede, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin Ortak Merkez’deki görevlerine devam etmesi, Türkiye’nin bölgedeki etkin ve yapıcı rolünün ve ulusal çıkarların bir gereği olduğu ifade edildi.

TÜRK ASKERİNİN AZERBAYCAN’DAKİ GÖREV SÜRESİ UZATILDI

Türk askerinin Azerbaycan’da görev süresini 1 yıl daha uzatan tezkere TBMM’de kabul edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.