Azerbaycan Savunma Bakanlığı: Ermenistan cepheden çekilmek zorunda kaldı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan güçlerinin Azerbaycan ordusunun mevzilerine çeşitli yönlerinde saldırdığı ve Azerbaycan’ın karşılık vermesiyle Ermenistan tarafının kayıplar vererek geri çekildiği belirtildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Goranboy, Terter, Ağdam ve Ağca Bedi bölgelerine sabahın ilk saatlerinden itibaren ağır silahlarla ateş açıldı.
Ağdam’ın Baharlı kasabasına bir eve top mermisi isabet etti, 2 kişi yaralandı.

Dün gece de cephe hattının farklı istikametlerinde tansiyon yüksekti. Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, kaybedilen yerleri yeniden işgal etmek için saldırıya geçti. Azerbaycan ordusu, taarruzlara başarılı operasyonlarla karşılık verdi. Ermeni askerleri ciddi kayıp vererek geri çekildi.

Ermenistan ordusunun çok sayıda askeri teçhizatı da imha edildi. Bunlar arasında 2 tank, 1 uçaksavar, 4 grad füze sistemi, 1 zenit füze kompleksi, 2 adet obüs ve 1 insansız hava aracı da var.

10 Ekim günü Rusya’nın arabuluculuğunda cephe hattında insani ateşkes ilan edilmişti. Uluslararasu Kızılhaç himayesinde esir ve naaş değişimi yapılacaktı. Ancak Ermenistan ordusunun ateşkesi ihlal etmesi nedeniyle değişim operasyonları hayata geçirilemedi. Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında çatışmalar 27 Eylül günü, Ermenistan’ın saldırısı üzerine başladı. Karşı taarruza geçen Azerbaycan ordusu, bir ken ve iki kasaba dahil 45 yerleşim birimini işgalden kurtardı, 8 köy dün azad edildi. Ermenistan’ın saldırıları sonucu hayatını kaybeden sivil sayısı 43’e yükselirken, 200’den fazla yaralı var. 1500’e yakın ev ve çok sayıda okul kullanılamaz hale geldi. Azerbaycan ordusu, sivil halkı korumak adına meşru müdafkapsamında saldırılara karşılık veriyor. Operasyonlarda sadece askeri hedefler vuruluyor.

Kaynak: Haber Global

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı