Azerbaycan-Ermenistan sınırında şiddetli çatışma!

Dün Ermenistan-Azerbaycan sınırında tansiyon tekrardan yükseldi. Karabağ Savaşı’nın üstünden bir sene geçmişken Ermenistan, saldırıya geçti. Azerbaycan saldırılara sert karşılık verdi, 15 Ermeni askeri öldürüldü. Rusya’nın araya girmesiyle dün akşam ateşkes ilan edilse de bütün dünyanın gözü suların tekrardan ısındığı Azerbaycan-Ermenistan sınırına çevrildi.
Takip et
Azerbaycan-Ermenistan sınırında şiddetli çatışma!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Azerbaycan, ortalama 30 sene boyunca Ermeni işgali altında kalan Dağlık Karabağ topraklarının büyük bölümünü geçen sene savaşarak geri almıştı. 44 günde gelen zafer, 10 Kasım 2020’de imzalanan anlaşma ile tescil edilmişti.

2 AZERBAYCAN ASKERİ YARALANDI

Yenilgiyi kabul edemeyen Ermenistan ise dün sabah saatlerinde tekrardan saldırıya geçti. Ermenistan ordusu sınırda bazı yükseklikleri ele geçirerek daha elverişli mevziler elde etmek maksadıyla yerel saatle 11.00’de Laçın ve Kelbecer istikametinde operasyon başlattı. Saldırıda 2 Azerbaycan askeri yaralandı. Sınırdaki hareketlilik tekrardan bir savaşın başlayıp başlayamayacağı sorusunu gündeme getirdi.

15 ERMENİ ASKER ÖLDÜRÜLDÜ

Ermeni askerlerinin saldırılarına Azerbaycan kuvvetlerinin karşılık vermesiyle 15 Ermeni asker öldü, 12 asker yaralandı. Ermenistan yetkilileri ise çatışmalarda iki mevzinin kaybedildiğini ve ülkenin toprak bütünlüğünün korunması için Rusya’dan yardım istendiğini belirtti.

RUSYA: ÇATIŞMALAR DURDU

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Azerbaycan ve Ermenistan’ın, sınırlarındaki vaziyeti istikrara kavuşturmaya yönelik adımlar attığı söylendi. Açıklamada, “Şu anda Karakilise’de çatışmalar durdu, vaziyet normale döndü ve kontrol altında.” dendi. Dün Ermenistan Savunma Bakanlığı da yaptığı açıklamada, “Rusya’nın ara buluculuğuyla, saat 17.30 itibarıyla Azerbaycan-Ermenistan sınırında ateşkes ilan edilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

BAKAN AKAR, MEVKİDAŞINI ARADI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ermenistan’ın sınırdaki provokasyonlarına yönelik Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov’la gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Türkiye’nin her zaman olduğu gibi bugün de Azerbaycan’ın yanında olduğunu belirtti.

ABD, “KAYGILIYIZ” AÇIKLAMASI YAPTI

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalardan kaygılı olduklarını, tarafları gerilimi azaltmaya çağırdıklarını açıkladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.