Ayrılık Endişeleri Poundu Adeta Eritiyor!

Boris Johnson hükumeti Brexit söylemlerini giderek güçlendirirken, Pound son 28 ayın en düşük günlerini yaşıyor.

Pound giderek değer kaybetmeye devam ediyor. Yatırımcılara göre ABD ile “Ada” arasında bir ticaret anlaşmasının yapılacağı haberleri de, poundun düşüşünü hızlandırdı. Birçok işletme lobisi, İngiltere’ye yapılan yatırımların devam edebilmesi için, Brexit söyleminin düşürülmesini ve ticaret anlaşmasının ertelenmesini talep etti.


İngiltere’nin Avrupa Birliği’ni herhangi bir anlaşma yapmadan bırakma olasılığı arttıkça pound darbe yemeye devam edecek gibi gözüküyor. Pound en son Mart 2017 tarihinde bu denli bir düşüş yaşamıştı. Sadece dolara karşı değil, euro ve Çin yenine karşı da zayıflama devam ediyor. Dünya para birimlerine göre ortalama yüzde 6 ile yüzde 9 arasında bir düşüş yaşandığı gözlemleniyor. Poundun yaşadığı değer kaybı, İngiliz halkına tüketici fiyatları olarak yansıyacak. Minimum yüzde 6 olarak tahmin edilen düşüş, enflasyonda yaklaşık yüzde 1 puan artış anlamına geliyor. Bu süreç, İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarındaki kararlarını daha da karmaşıklaştıracak gibi gözüküyor.

TÜRK LİRASI KARŞISINDA DA ERİYOR

Teoride düşük seviyedeki pound, bazı ihracatçılara ve örneğin yurt içi turizm endüstrisine yardımcı olacaktır. Ancak ihracatçılar bile üretim için önce ithalat yapmak zorundalar. Uzmanlara göre, Boris Johnson’un, Avrupa Birliği ile oturduğu masadan zararlı kalkma ihtimali kuvvetlendikçe, pound düşüşünü sürdürmeye devam edecek. Poundun Türk lirası karşısındaki değeri de son bir ayda 7.2 liradan 6.8 liraya kadar geriledi.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı