adplus-dvertising

Aynı yerde üçüncü kez sel felaketi yaşayan vatandaşlar çaresizliklerini anlattı

Karabük’ün Yenice ilçesinde bulunan Tırköy Mahallesi’nde suların çekilmesiyle birlikte tahribat iyice ortaya çıktı. Selden dolayı yıkımların olduğu bölgede evlerini kaybeden vatandaşlar, çaresiz biçimde yardım bekliyor.
Takip et
Aynı yerde üçüncü kez sel felaketi yaşayan vatandaşlar çaresizliklerini anlattı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Karabük’ün Yenice ilçesinde bulunan Tırköy Mahallesi’nde, sele sebep olan sular çekildi. Yıkımlara sebep olan deredeki sel sularının çekilmesiyle tahribat ortaya çıktı. Ortaya çıkan hasar dron ile havadan da görüntülendi. Tırköy’de evleri yıkılan ve büyük hasar gören vatandaşlar ise dert yandı. Evlerinde kalamayan vatandaşların birçoğu akrabalarında yahut yakınlarında kalıyor. Vatandaşlar, son 25-30 sene içerisinde üçüncü defa aynı vaziyetle karşılaşmanın şokunu yaşıyor. Sel felaketinde yan yatan binanın 1998 senesinde gene selden dolayı bu hale geldiği ve kriko yardımıyla kaldırıldığı öğrenildi. Afet konutları yapılmasının elzem olduğunu belirten vatandaşlar, yetkililerden acil çözümler bekliyor. Öte yandan, ekipler de iş makineleriyle yıkılan evlerin kalıntılarını derede temizleme çalışmaları yaptı.

“Selden dolayı bu evin 3’üncü yıkılışı”

1998 senesinde yaşanan taşkında da evlerinin yan yattığını ve kendi olanaklarıyla düzelttiklerini aktaran Mürvet Odabaş, “Biz kendi olanaklarımızla yaptık evimizi. Selden dolayı bu evin 3’üncü yıkılışı. Biz bunu zamanında kendi olanaklarımızla kaldırdık. Bu selde tekrar yıkıldı. Aynı korkuları yaşadık. Hiçbir şeyimi alamadım. Şuanda ise kardeşlerimin evinde kalıyorum” şeklinde konuştu.

“Şuanda burada çalışma yapılıyor sağ olsun devletimiz her zaman yanımızda”

Bölgenin her yağışta tehlikeye girdiğini ve afet konutlarıyla problemin çözülebileceğini aktaran İsmail Erdoğan, “Sel oldu, evinden eşyalarını alamayan da oldu, biz de alamadık. Bu dere burada aktığı sürece bu evlerin burada tehlikesi var. Şuanda burada çalışma yapılıyor sağ olsun devletimiz her zaman yanımızda ama neticede dere akıyor. Burada evi yıkılan insanlarımız var. Bu sıkıntının afet konutları yapılarak çözülebileceğini düşünüyorum. Burada çok çok mağduriyet var. Bir afet konutları yapılıp buradaki evleri oraya taşıdıklarında herkes daha rahat olur. Bu evlerin yapılması kolay olmamış anlatılana göre, dişinden tırnağından artırdıklarıyla yapmışlar. Burası ormancı köylüsü, kolay para kazanılmıyor. Çoğu insan akrabasında kalıyor. Burada artık komşuluk yahut kime yakınsa insanlar oralara gidiyor. Benim annemler ağabeyinde kalıyor” diyerek konuştu.

“Devletimize sığınıyoruz, Allah’ım inşallah yardım eder bize”

Eşinin emeklilikte yaptığı evde yalnız başına yaşayan 76 yaşındaki Nazmiye Çenesiz, “Benim beyim öldü, onun emekliliğinde yaptığı evde duruyorum. Başka bir evim, köyüm yok gidecek yerim yok. Komşulara gidebilirsem oraya gidiyorum, gidemezsem sokakta kaldım. Malım, mülküm, bağım, bahçem her şeylerim gitti, yüreğim yandı. Allah’ım bir daha göstermesin bunları, çok zor oluyor. Devletimize sığınıyoruz, Allah’ım inşallah yardım eder bize” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.