adplus-dvertising

Aynı yastıkta 25 yılın ardından aynı üniversiteyi kazandılar

Ordu’nun Ünye ilçesinde yaşayan 49 yaşındaki Mehmet ve 40 yaşındaki Işıl Hatun Kisbet çifti, senelerdir kurdukları üniversite hayalini gerçekleştirdi. İlçenin Liseler Mahallesinde yaşayan 25 senelik evli 2 çocukları olan çift, Ordu Üniversitesi Ünye Meslek Yüksekokulunu kazandı.
Takip et
Aynı yastıkta 25 yılın ardından aynı üniversiteyi kazandılar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Evlilikleri boyunca beraber okuma hayali kurarak çocuklarının da desteğini alan Mehmet ve Işıl Hatun Kisbet, okumanın yaşı yok diye üniversite sınavına girdi. YKS sınav neticelerinin açıklanmasıyla aynı üniversiteyi kazanarak hayallerini gerçekleştiren 25 senelik evli çift, şimdilerde aynı üniversiteyi kazanmanın mutluluğunu yaşıyor.

“Eşim benim hayattaki en büyük şansım”

Eşinin teşvikiyle üniversite sınavını kazanarak aynı okulda okuyacaklarının mutluluğunu yaşayan Mehmet Kisbet, “1998 senesinde eşim Işıl hanımla evlendim. İki çocuğum var. Bunlardan birisi Samsun’da okuyor diğeri de daha yeni liseye başlayacak. Bu sınava giriş sürecimizde eşim beni çok teşvik etti. Biz hem burada sınava girdik, hem de beraber burayı kazandık. Tabi eşim benden biraz daha yüksek puan aldı. Yani eşimin teşvikiyle bu gün aynı üniversiteyi kazanmış olduk. Yalnızca bunlarla değil Ünye Halk Eğitim Merkezi’nde açılan kurslarla da eşimin teşvikiyle değişik eğitimler aldık. Kısacası ailemizde yaşam boyu eğitimler almaya devam edeceğiz. Eşim üniversiteye giriş formunu almış ve ofisimize geldiğinde okunanın yaşı yok diye sınava girmemiz gerektiğini ve şansımızı denememizi belirtti. Eşim benim için hayatımdaki büyük bir şans diyebilirim. Birlikte çalışıyoruz, her yere birlikte gidiyoruz. Ve sonunda da kazandığımız üniversitemize de birlikte gideceğiz” şeklinde konuştu.

“Evliliğimizin 25. senesine okul sıralarında giriyoruz”

Evliliklerini 25. senesine girerken üniversiteyi kazanmanın mutluluğuyla taçlandırdıklarını ifade eden Işıl Hatun Kisbet, “24 senelik evliliğimizde 25. seneye girdiğimiz şu günlerde bu üniversite sevinci bizler içinde bir sürpriz oldu. Eşimle birlikte iş yerinde sohbet ettiğimiz sırada okumanın yaşının hiç mühim olmadığını göz önünde bulundurarak bizde eşimle birlikte başvurumuzu yaptık. İkimizde birbirimize çok yakın bir puan aldık. Bu yüksekokulu kazanmamız ve aynı tercihler yaparak aynı yerde okuyacak olmamız bizi de sevindirdi. İki evladımız var. Büyük oğlum Samsun’da üniversitede okuyor. Zaten oğlumda hep bizim okumamızı istediği için sınavlara girmemizi teşvik ederdi. Bizde eşimle sınava girerek aynı yeri tutturmamız bizim içinde avantaj oldu. Nasıl aynı yolda bir yastığa 24 sene baş koyduysak, bir yolda da 24 sene boyunca devam ettirdik. Bu okumakta bizim tacımız olacak. İkimizin de içinde okumak için bir uhde kalmıştı. Yani hayalimizi gerçekleştirmiş olduk” diyerek konuştu.

“Kız çocuklarımızın mutlaka okumasını istiyorum”

Kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmemesini sözlerine ekleyerek okumasını isteyen Işıl Hatun Kisbet, “Ben kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmemesini istiyorum. Onların yeri okullar ve kitaplardır. Özellikle kız çocuklarımızın ben mutlaka okumasını isterim. Kendi kızım yok ama bunu kendimle örneklendiriyorum” diye sözlerini tamamladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.