adplus-dvertising

Aynı daireyi 2 kişiye satmışlar

24 Haziran 2022, 10:13 tarihinde eklendi
Bursa’da bir inşaat şirketinin yaptığı daireleri internetten satışa çıkaran aracı şirketten daire satın alan onlarca kişi, satın aldıkları dairelerin kendilerinden başka kişilere satıldığını öğrenince hayatlarının şokunu yaşadı.
Takip et
Aynı daireyi 2 kişiye satmışlar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

E.K. inşaat firmasının mağdurları olarak sosyal medyada üstünden toplanan 70 vatandaş yaşadıkları olay sonrası savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İddiaya göre, 2021 senesi içerisinde E.K. inşaat firmasının Nilüfer ilçesine bağlı Balkan Mahallesi’nde yaptığı 3 ayrı projenin satış işlerini gerçekleştiren G.T. inşaat firmasının internet üstünden satışa çıkardığı dairelerden satın alan 70 kişi, G.T. inşaat firmasının yetkilisi A.D adlı kişinin aracılığıyla projeyi yapan E.K inşaat firmasının sahibi E.A.’nın iki ayrı ofisinde ödemelerini yaparak ‘borcu yoktur’ yazısı aldı.

Aynı daireyi 2 kişiye satmışlar

Fakat daha sonra tapularını almak ve daire satışından kaynaklı devir yapmak isteyenler E.K. inşaat firmasına başvurduklarında hayatlarının şokunu yaşadı. E.K. inşaat firmasının yetkilileri aracı olan G.T. inşaat firmasının yaptığı sözleşmelerin geçersiz ve usulsüz yapıldığını, iki şirket arasındaki ihtilaflar sebebiyle tapu ve sözleşme devirlerinin verilmeyeceğini bildirdi. Her biri 750 – 800 bin lira para ödeyerek satın aldıkları dairelerin bir müddet sonra 1, 1.5 milyon liraya başka şahıslara satıldığını öğrenen 70 mağdur haklarını alabilmek için hukuk mücadelesi başlattı. İlk önce avukatlar vasıtasıyla alakalı şirkete ihtar çeken mağdurlar, ihtarlara yanıt verilmeyip daireler 3. kişilere satılmaya başlanınca Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunup özellikli dolandırıcılık ihbarında bulundu.

Aynı daireyi 2 kişiye satmışlar

Daire tapularının sözleşme sahipleri yerine başka kişilere satışlarının başlaması üstüne mağdurların bir kısmı da satılamaz ve önlem kararı koydurabilmek için tüketici mahkemelerine başvurdu.

Bazı dairelere önlem konulurken inşaat şirketinin avukatları da sözleşmelerin noterde yapılmadığı için usule uygun olmadığı ve resmi kanallardan para alışverişi yapılmadığı gerekçesiyle itirazda bulundu. İnşaat firması ile mağdur olduklarını öne süren 70 kişi arasındaki hukuk mücadelesi devam ederken, geçtiğimiz gün E.K. inşaatın Balkan Mahallesi’nde devam eden projesi önünde toplanan bir grup vatandaş basın açıklaması yapıp firmayı protesto etti.

E.K. inşaat şirketi mağdurlarından Mahmut Özhan, “E.K. inşaat şirketinden G.T. aracılığıyla 2 tane dubleks daire aldım. Şu anda gittiğimde bütün kapılar yüzüme kapalı. Evlerin teslimiyle alakalı ciddi endişelerimiz var. Şu anda öğrendiğimize göre bir çok daire başka kişilere satılmış ve insanlar burada mağdur. Bu mağduriyetin çözülmesi için bir basın açıklaması yaptık. Mağdur olan ortalama 70 kişi var. Ben bu vaziyeti Kasım ayında öğrendim. O zamandan bugüne çözümsüzlük devam etmektedir” şeklinde konuştu.

Aynı inşaat firmasının mağdurlarından Hülya Katmer, “E.K. inşaattan dairemizi aldık. Dairemiz bize teslim edilmeden üçüncü şahsa satıldı. Biz E.K. satış ofisine ailecek gittik. Bizi kapıdan geri çevirdiler. Tüm emeklerimizin haklarımızın üstlerine yattılar. Şu an elim ayağım her şeyim titriyor. Aralık ayından itibaren yattığımız ve kalktığımız yer belli değil. Onlar keyif çatarken; benim oğlumun gözyaşı nedeni oldular. Allah onları bildiği gibi yapsın. Ben başka hiç bir şey diyemiyorum. E.A.’nın ofisine gittik. Korumasına şeklinde konuştu ki “nereye başvururlarsa vursunlar, hiç bir şey elde edemeyecekler”. Peki bizim paralarımız ne olacak? Soruyorum sana E.A” dedi.

Aynı daireyi 2 kişiye satmışlar

Aynı daireyi 2 kişiye satmışlar

Murat Katmer ise “Burada toplanmış olan bizler ve katılamayan onlarca insan 2021 senesi içerisinde E.K. inşaatın projelerini satışıyla uğraşan G.T. inşaat ismine A.D. aracılığıyla E.K. inşaatın yapmış olduğu Bulvarplus, Bulvarlife ve Makroctiy, projelerinden daire satın aldık. G.T. inşaat yetkilisi A.D., ile beraber gittiğimiz E.K. inşaatın merkez ve İhsaniye’de ofislerinde ödemeleri alınmıştır. Borcu yoktur maddesinin de bulunduğu satış sözleşmelerini imzalayarak ödemelerimizi yaptık. Kasım ayından itibaren tapularımızı ve aldığı yeri satmak isteyenlerin devir isteklerini E.K. ve G.T. İnşaata ilettiğimizde alakalı şirketler arasında doğduğu belirtilen ihtilaflar sebebiyle tapu ve sözleşme devirlerinin verilmeyeceği; sözleşmelerimizin de usulsüz ve geçersiz olduğu beyanıyla şoka uğradık. Sözleşmelerimiz de isimi dahi geçmeyen şirketlerin ve bizlere sözleşme yapıldığı esnada bahsedilmiş ve kayıt altına alınmamış ihtilafların muhatabı bizler olamayız. Birbirleri arasında alacak verecek meselesi olduğu belirten şirketlerin her ikisi de şimdi yeni yeni projelerle yollarına devam ederken sayısı 75 ila 100 arasında olduğu tahmin edilen insanlar aylardır muhatap dahi bulamamaktadır.

Aynı daireyi 2 kişiye satmışlar

Kat karşılığı yapılan projelerde doğan bu haksız uygulamalar karşısında arsa sahiplerinin duyarsızlığı mağduriyetimizi daha da arttırmaktadır. Şirketler bilinçli olarak süreci bir alacak davası konusuna çevirip senelere sari bir sürece sokmaya çalışmaktadır. Fakat tapularını sözleşme sahibi yerine mükerrer olarak sattıkları üçüncü kişilere devrettikleri daireler hakkında özellikli dolandırıcılık şikayetleri; öbür daireler için de üçüncü şahıslara tapu devrini ödemeye yönelik olarak önlem davaları açılmış ve açılmaya devam etmektedir. Tapusu anında sözleşme sahipleri yerine üçüncü şahıslara devredilmektedir. Bizim sözleşmelerimizin hepsi E.K. şirketinin merkez ve ofislerinde yapılmış olup E.K. yetkililerince imzalanmıştır. Hiç bir sözleşmemizde ön koşul bulunmamakta olup ödemelerimizin hepsinin yapıldığı kayıt altına alınmışken şirket sahiplerinin gerçeğe aykırı beyanları karşısında şaşkın vaziyetteyiz.

E.K. inşaat yetkililerine ulaşmayı bırakın merkez binasına dahi alınmamaktayız. G.T. inşaat ise görüşmeye gidenleri bir avukat ordusuyla karşılamakta, bu iki şirket planlı bir biçimde ana paraları yasal faiziyle beraber geri ödemenin yollarını ararken; buna razı olanlara dahi söz verdikleri tarihlerde ödeme yapmamışlardır. 3+1 dairelerimize karşılık gelecek ve belirsiz bir zaman diliminde yapmayı planladıkları daha değersiz projelerden 1+1 daire vermeyi teklif etmektedirler bu vaziyet bile meselenin alacak verecek meselesi değil yüksek kar hırsı olduğunu göstermektedir. Onlarca işçi, memur ve emeklinin dişinden tırnağından arttırarak sahip olmak istedikleri yerleri böylesine rencide edici bir tarzla hiç edilmeye çalışılması; vicdana, ahlaka ve kanunlara sığmaz” diyerek konuştu.

Mağduriyete sebep olduğu ileri sürülen E.K. inşaat şirketi tarafından yapılan yazılı açıklamada ise G.T. inşaat şirketinin sahibi A.D.’nin birçok inşaat şirketinden temelden satın alma taktiği ile daire satın alıp daireleri kar payı eklemek suretiyle sattığı hatırlatılarak şu şekilde dendi: “2021 senesinde başlayan bazı projelerimizden vadeli çekler vermek suretiyle daireler satın almıştır. Kendisi ile yapmış olduğumuz sözleşmelerde her bir daire için ayrı ayrı satış bedeli şirketimize ödendiğinde ve teslim tarihi geldiğinde daire teslimi yapılacağı kararlaştırılmıştır. Şahsın çeklerinden tahsil olanlar karşılığında talep ettiği daireler satış yaptığı kişilere tapuda devredilmiştir. Fakat A.D.’nin yılbaşından bu yana firmamıza ödeme yapamaması ve verdiği çeklerin tahsil edilememesi nedeniyle kendisi ile yapmış olduğumuz sözleşmelerin bir kısmını iptal etmiş bulunmaktayız. A.D. daireleri sattığı şahıslarla bildiğimiz kadarı ile anlaşarak paralarını faizi ile iade etmeye başlamıştır. Mağdur olduğunu öne süren şahısların E.K. inşaat firmasına herhangi bir para ödemesi yapmadığını özellikle belirtmek isteriz.

Aynı daireyi 2 kişiye satmışlar

Ödemeleri alan ve doğrudan şahıslara satışları gerçekleştiren A.D. olup firmamızın bu satışlarla doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır. Kurumsal bir şirket olan ve Bursa’da birçok projeye imza atmış kuvvetli ve prestijli E.K. markasına zarar vermek ismine bu tip haberler yapanlar hakkında öte yandan yasal yollara da başvuracağız. Müvekkil firmalarımızın A.D. ile yaptığı sözleşmeler, karşılığında kendisinden alınan değerli evraklar firmamız kayıtlarında yargı denetimine açık bir biçimde muhafaza edilmekte olup cari hesaplarda ödemelerin yapılmadığı açıkça görülmektedir. Müvekkil firmanın marka değerinin zarar görmemesi ismine iş bu açıklamayı kamuoyuyla paylaşma ihtiyacı hasıl olmuştur”.

Mağdurlar ise “Bizim sözleşmelerimizde A.D. taraf değil hiç bir sözleşmede isimi bile geçmiyor. İmzası bile yok. Kaldı ki bu şekilde bir bilgi verseler kimse sözleşme imzalamaz. Elimizde aynı daireyi iki kişiye sattıklarına dair sözleşme örnekleri ile şu ana kadar belirlediğimiz en az 15 civarında sözleşmeye aykırı olarak tapusu 3. şahsa devredilmiş daireler var. Bunlar hakkında da dolandırıcılık ve tapu iptal davaları açılmış vaziyette” dediler.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.