AYM’nin İptal Ettiği Güvenlik Soruşturması İçin Kanun Teklifi Verildi

Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından memuriyete girişte yapılan güvenlik soruşturması iptal edilmişti. AK Parti konunun yasallaşması için Meclis'e teklif verdi.

Anayasa Mahkemesi, memuriyete girişte güvenlik soruşturması getiren düzenlemenin iptaline karar vermişti. AYM kararında; güvenlik soruşturması ve arşiv incelemesinin yapılmasına ve elde edilecek verilen kullanılmasına ilişkin temel ilkeler belirlenmeksizin kuralla yalnızca güvenlik soruşturması ve arşiv incelemesi yapılması devlet memurluğuna alımlarda aranacak koşullar arasında sayılmasının Anayasa’ya aykırı olduğu vurgulanmıştı.

EMNİYET VE MİT YAPACAK

Teklif ile güvenlik soruşturmalarını yapacak mekanizmalar, “MİT, emniyet ve mahalli mülki idari amirlikleri” olması düşünülüyor. İlk kez yahut tekrardan kamu hizmeti ve görevlerine atanacaklar ile ilgili da güvenlik soruşturması yahut arşiv incelemesi yapılması düzenleniyor. Bu kişilerde “Anayasaya ve devlete sadakat ve bağlılık, terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmamak, örgütlere yardım etmemek, propagandalarını yapmamak” gibi ilkeler aranacak.

NELERE ARAŞTIRILACAK?

Güvenlik soruşturması esnasında ise kişilerin kolluk güçleri tarafından halen aranıp aranmadığı, kolluk güçleri ve istihbarat birimlerinde ilişiği bulunup bulunmadığı ve ile ilgili herhangi bir soruşturma olup olmadığına bakılacak

DEĞERLENDİRME KOMİSYONU KURULACAK

Kamu hizmeti ve görevlerine uygunluğunun değerlendirilmesini sağlayacak veri, güvenlik soruşturması yahut arşiv incelemesi yapmakla görevli birimlerce alakalı kamu kurumları bünyesindeki Değerlendirme Komisyonu’na iletilecek. Komisyon verilerin güvenliğinden sorumlu olacak. Komisyon kararlarını tamamlandıktan sonra iki sene içinde bu verileri silecek yahut yok edecek. Dava açılmışsa bu veriler silinmeyecek.

DAVA SÜRECİNDE YENİ ARAŞTIRMA

Ve devam eden davalar…Güvenlik soruşturması sonucuna göre, kamu görevine atanmayan kişiler tarafından açılan iptal davalarında bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 15 gün içinde, iptal davalarında ise dava dilekçesinin idareye tebliğinden itibaren 30 gün içinde ilgililer ile ilgili güvenlik soruşturmalarının tekrardan yapılmasına karar verilecek. Bu karar en geç 7 gün içinde davaya bakmakta olan mahkemeye bildirilecek. Mahkeme bu bildirim üstüne 6 ay süreyle devanın geri bırakılmasına karar verebilecek.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı