AYM, Memurluğa Girişte Güvenlik Soruşturması Şartını Kaldırdı

Anayasa Mahkemesi, devlet memurluğuna girişte istenen güvenlik soruşturmasının Anayasa'ya aykırı olduğuna karar vererek iptal etti.
Takip et
AYM, Memurluğa Girişte Güvenlik Soruşturması Şartını Kaldırdı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2018 senesinde çıkartılan düzenleme ile kamu hizmeti ve vazifesine atanacaklar için ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv araştırması’ gerçekleştirileceği koşulu getirildi.

CHP, 1 Şubat 2018 tarihli ve 7070 sayılı ‘Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkındaki Kanun’un bazı maddelerinin iptal edilmesi amacıyla AYM’ye başvuru yaptı. Davayı karara bağlayan AYM, memuriyete girişte istenen ‘güvenlik soruşturması’ koşulunu içeren düzenlemeyi iptal etti.

AYM kararında şahsi verilerin ve özel yaşamın gizliliğinin korunmasının anayasal teminat altında olduğu bildirildi. Kararın gerekçesinde şu ifadeler kullanıldı:

“BİLGİLERİN NE YÖNDE KULLANILACAĞI BELİRTİLMEMİŞ”

“Kuralda güvenlik soruşturma ya da arşiv araştırması gerçekleştirilmesi memurluğa alımlarda genel koşullar arasında sayılmasına rağmen güvenlik soruşturmasına ve arşiv araştırmasına konu edilecek bilgi ve belgelerin neler olduğu, bu bilgilerin ne yönde kullanılacağına, hangi mercilerin soruşturma ve araştırmayı yapacağı ile alakalı herhangi bir düzenleme yoktur. Diğer bir ifadeyle güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının gerçekleştirilmesine ve toplanacak verilerin kullanılması ile alakalı temel ilkeler tespit edilmeksizin kuralla yalnızca güvenlik soruşturması ve arşiv incelemesi yapılması devlet memurluğuna alımlarda aranacak koşullar arasında sayılmıştır.”

“ANAYASA’YA AYKIRIDIR”

Kararda, “Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması neticesinde devlet memurluğuna atanmasında esas alınacak şahsi veri niteliğindeki bilgilerin toplanmasına, kullanılmasına ve işlenmesine dönük güvenceler ve temel ilkeler yasa ile tespit edilmeden bunların alınmasına ve kullanılmasına izin verilmesi Anayasa’nın 13’üncü, 20’nci ve 128’inci maddelerine aykırıdır” sözlerine yer verildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.