AYM, HDP’nin kapatma davası için rapor bekliyor!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davada yeni bir gelişme meydana geldi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, söz konusu dava için raportör görevlendirdi. 15 gün içerisinde hazırlanacak rapor, AYM Başkanlığına sunulacak. Süreç içerisinde hem HDP’den hem iddianameyi hazırlayan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’den savunma istenecek.
Takip et
AYM, HDP’nin kapatma davası için rapor bekliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP‘nin kapatılması için 17 Mart 2021’de Anayasa Mahkemesi’ne iddianame sundu.

HAZIRLANAN RAPOR AYM’DE İNCELENECEK

“HDP’nin terör eylemlerinin odağı olduğu, HDP mensuplarının beyan ve eylemleriyle devletin milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı, ortadan kaldırmayı amaçladıkları” söylenen iddianame için Anayasa Mahkemesi raportör görevlendirdi. Bu raportör ilk inceleme raporunu hazırlayarak Başkanlığa sunacak. HDP’den ön savunma istenecek. Ön savunmanın sonrasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, asıl hakkındaki görüşünü sunacak. Bu görüş de HDP’ye gönderilecek.

SAVUNMA YAPACAKLAR

Daha sonra tespit edilecek bir tarihte Başsavcı Şahin, AYM Genel Kuruluna sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak. Ile Ilgili siyasi yasaklılık talep edilenler de, AYM’ye yazılı ve sözlü savunma verebilecekler. Tüm bu sürecin sonrasında raportör, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayarak asıl hakkındaki raporunu hazırlayacak.

KAPATMA İÇİN 15 ÜYEDEN 10’UNUN OYU GEREKİYOR

Raporun sonrasında, AYM Başkanı Zühtü Arslan kapatma isteminin görüşülmesi için bir toplantı tarihi tespit edecek. Bu tarihte toplanacak olan 15 kişilik AYM heyeti, dosyayı karara bağlayacak. Heyet, toplantıya katılan üyelerin üçte iki oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10’unun oyuyla karar verecek. AYM, HDP’nin Anayasa’da sayılan hallerden ötürü kapatılmasına yahut dava konusu fiillerin ağırlığına göre hazine yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına da karar verebilecek. AYM’nin kararı hem HDP hem de Yargıtay Başsavcılığına gönderilecek. Karar Resmi Gazete’de de ilan edilecek.

Anayasa Mahkemesinin, siyasi yasak istenen partililerin beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olduğunu tespit etmesi halinde, bu kişiler kesin kararın Resmi Gazete’de gerekçeli olarak yayımlanmasından başlayarak 5 sene süreyle bir başka partinin kurucusu, mensubu, yöneticisi ve deneticisi olamayacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.