Aylan Kurdi’nin Babası Göçmenler İçin Denize Açılacak

2015 tarihinde cansız bedeni Bodrum'a vuran 3 yaşındaki Suriyeli bebek Aylan Kurdi'nin babası Abdullah Kurdi göçmenleri kurtarmak için denize açılacak.
Aylan Kurdi’nin Babası Göçmenler İçin Denize Açılacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2015’te Eylül ayında ailesi ile birlikte Bodrum’dan yasa dışı yollarla Yunanistan’ın İstanköy Adası’na şişme botla geçmeye çalışırken, annesi ve kardeşi ile birlikte hayatını kaybeden üç yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi’nin ölümü dünyada büyük yankı uyandırmıştı.

Aylan Kurdi’nin babası İtalya’da yayımlanan ‘La Repubblica’ gazetesine açıklamalarda bulundu. Kurdi yaptığı açıklamada, Erbil’de vakıf kurduğunu belirtti ve Kuveyt, Almanya, Kanada ve Türkiye gibi ülkelerden gelen bağışlar ile mültecilerin çocuklarına yardım ettiğini bildirdi.

“SAVAŞTAN KAÇANLAR KADERLERİNE TERK EDİLİYOR”

Gazetecinin sorduğu ‘Oğlunun fotoğrafının bir şeyleri değiştirip değiştirmediği’ sorusuna yanıt veren Kurdi, ilk iki ayda insanların kalplerini açtığını belirtti ve daha sonra her şeyin eski haline döndüğünü söyledi. Avrupa’da duvarın yükseldiğini belirten Abdullah Kurdi, göçmen taşıyan gemilerin limana yanaşmasına izin verilmediğini ifade ederek savaştan kaçanların hala kendi kaderlerine terk edildiğini vurguladı.

İtalyan gazetesinde İtalya’nın bir önceki hükümetini eleştiren Kurdi “Sizin politikacınız Matteo Salvini’nin yaptıklarını okudum, İtalya gibi misafirperver bir ülkenin Salvini’ye oy vermesi beni şaşkına çeviriyor. Utanç verici.” ifadelerini kullandı.

Bir kadın sayesinde yeniden ayağa kalktığını belirten Kurdi, 2 yıl önce tanıştığı kadın ile evlendiğini ve şu an eşinin hamile olduğunu belirtti. Kurdinin planları arasında çocuğunun doğmasından sonra Akdeniz’de yardım gemisi ile göçmenleri kurtarmak var. Alman sivil toplum kuruluşu Sea-Eye tarafından işletilen göçmen kurtarma gemisine Alan Kurdi isminin verilmesinden dolayı memnun olduğunu belirten Kurdi, oğlunun doğumundan sonra göçmenleri kurtarmak için bu gemiye çıkacağını söyledi ve “Bana uzatılmayan eli ben uzatmak istiyorum.” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.