Ayıları Elleriyle Besliyorlar

Bitliste, Nemrut Krater Gölü çevresinde yaşayan boz ayı yavrularını, vatandaşlar ve bölgeye piknik yapmaya giden piknikçiler kendi elleriyle besliyorlar.

Bitlis’te bulunan ve dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise en büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü çevresinde boz ayı yavruları bölge sakinleri ve orada bulunan piknikçiler tarafından elle besleniyor.

2 bin 500 rakımda bulunan krater birçok canlıya ev sahipli yapıyor. Yavru ayılar bölgeye gelen vatandaşların ilgi odağı oldu. Elleriyle besledikleri yavru ayılar ile fotoğraf çekilip bunları sosyal medyada paylaşıyor.

VATANDAŞLAR DUYARLI OLMALI

Yavru ayıları elleriyle beslediğini söyleyen Asım Araboğa, vatandaşların da duyarlı olması gerektiğini dile getirdi. Avcı ve doğasever biri olduğunu belirten Araboğa, “Hemen hemen her yıl Nemrut Dağı’na 5-6 defa giderim. Temmuz’un son haftası orada 5 gün kamp yaptım. Hemen hemen her gece 2 yavru ayı ve yanlarında büyük ayı vardı. Piknikçiler gittikten sonra çöp tenekelerini devirip bir şeyler yiyip buluyorlardı bizi hiç rahatsız etmiyorlardı. Sosyal medyadan izlediğim kadarıyla 2 tane yavru ayının görüntülerini paylaşmışlardı. Bu sefer büyük ayı yanlarında yoktu. Herhalde büyük ayının başına bir iş gelmiş. Tabi ben bunları görünce yavru ayıların aç olduğunu düşünerek onlara yiyecek götürdüm verdim, karınlarını doyurdular.” dedi.

Araboğa ayrıca, piknikçilerin yanlarında biraz fazla yiyecek getirerek oraya bırakmalarını istedi

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı