Aydın’ın Germencik ilçesinde yerde çatlaklar oluştu!

Aydın’ın Germencik ilçesinde 12 gün önce oluşmaya başlayan ve her geçen gün sayıları çoğalan çatlaklarla alakalı Aydın Valiliği tarafından yaratılan komisyon, bölgede araştırmalarda bulundu. Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Kuru da “ASKİ’nin ve DSİ’nin verilerine ihtiyacımız var. Fakat çatlakların olası kuraklıktan suların çekilmesiyle olduğu üstünde duruyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
Aydın’ın Germencik ilçesinde yerde çatlaklar oluştu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Aydın Germencik ilçesi Hıdırbeyli, Mursallı ve Ömerbeyli mahallerindeki bazı arazilerde, 20 Ekim’de, hafta sonu etkili olan sağanak sonrası derinlikleri 2 metreyi bulan 1 kilometre uzunluğunda çatlaklar oluştu. Cumartesi günü de Alangüllü Mahallesi’nde 2 kişinin arazisinde çatlaklar yaşandı. Bölge halkını tedirgin eden çatlaklarla alakalı Aydın Valiliği tarafından, AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Aydın Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (ASKİ) ve Aydın Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekiplerinden oluşan bir komisyon kuruldu. Çatlakların olduğu bölgelerde araştırmalarda bulunan komisyon, incelemeleri neticesi oluşturacakları raporu Valiliğe sunacak.

DRONLA GÖRÜNTÜLENDİ

Öte yandan arazilerde yaşanan çatlaklar dronla görüntülendi. Çatlakların oluştuğu bölgede inceleme yapan Aydın Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Kuru, konuyla alakalı açıklamalarda bulunarak, “20 Ekim’den sonra ilçenin birçok yerinde farklı boyut ve uzunluklarda çatlaklar oluştu. Yer altı suları ve depremsellik konusunda da değerlendirmeler yapıyoruz. Özellikle son senelerde meydana gelen kuraklıktan dolayı yer altı sularındaki dramatik ani düşüşlerin etki ettiğini düşünüyoruz. Bu konuda özellikle ASKİ’nin ve DSİ’nin verilerine ihtiyacımız var. Biz saha tespitlerimizde vaziyeti gördük. Son senelerde gerek kuraklık gerekse kaçak sondaj kuyularına bağlı olarak aşırı su çekimlerinin olduğu belirlenmektedir” ifadelerini kullandı.

Aydın’ın Germencik ilçesinde yerde çatlaklar oluştu!

”SU ÇALIŞTAYINA İHTİYAÇ VAR”

Eldeki verilerin yeterli olmadığına değinen Kuru, “Özellikle kurumların birlikte çalışarak hareket etmesi gerekiyor. Çünkü eldeki veriler çok yeterli değil. ASKİ ve DSİ’nin Jeoloji Mühendisleri Odası ile beraber çalışarak bu verileri değerlendirmesi gerekiyor. Doğru bir neticeye varabilmek için gerek tarımsal manada gerekse köylülerimizin burada güvenli yaşayabilmesi için bunun yapılması çok mühim. Su çalıştayı yapılmasına ihtiyaç var. Jeoloji mühendisleri öncülüğünde Valilik, Büyükşehir ve DSİ’nin birlikte çalışacağı su ve tarımsal varlığın geleceği, bugünü, dünü ve yarınıyla alakalı verilerin ortaya konularak doğru planlamanın yapılabileceği bir çalıştay yapılması gerekiyor. Biz bunun yapılabilmesi için 1,5 sene önce lüzumlu girişimlerde bulunduk. Yeni görüşmeler de yapacağız. Farklı görüntülerle karşılaşmamak için bilgiyi ve bilimi beraber kullanmamız gerektiğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Aydın’ın Germencik ilçesinde yerde çatlaklar oluştu!

Germencik Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Halil Çetinkaya da, “Aydın Valiliği bir komisyon yaratma görevi vermiş Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve AFAD’a, İlçe Kaymakamlıktan da bizi aradılar. Komisyon mensupları buraya gelerek araştırmalarda bulundular. İnşallah kötü bir netice çıkmaz. Umarım bu çatlaklar ilçe merkezine sıçramaz” şeklinde konuştu.

Aydın’ın Germencik ilçesinde yerde çatlaklar oluştu!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.