Aydın Kuşadası’nda Din Öğretmenine Misyonerlik Soruşturması

Aydın’ın Kuşadası ilçesindeki bir lisede din kültürü öğretmeni olan Esma B.K. hakkında, misyonerlik soruşturması başlatıldı.

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bir lisede din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği yapan Esma B.K. hakkında, ‘misyoner Faaliyetler yürüttüğü iddiası üzerine Aydın Valiliği tarafından soruşturma başlatıldı. Din dersinde misyonerlik yaptığı iddia edilen ve soruşturma açılan Esma B.K.’nın avukatı yazılı açıklama yaptı. Valilik, Ekim ayında konuyu araştırması için müfettiş görevlendirerek, inceleme ve soruşturma başlattı. Hakkında soruşturma başlatılan Esma B.K. hakkında ulusal basında ‘Din dersine Hıristiyan öğretmen’ başlığıyla yer aldı. Esma B.K.’nin Kuşadası’ndaki okulunun derslerine  İzmir’den gidip, geldiği öğrenildi.

AYDIN VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAPTI

Aydın valiliği konu hakkında, “Adı geçen öğretmenin derslerde misyonerlik faaliyetleri yürüttüğü yönündeki ihbarın Aydın Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ulaşmasının ardından Valiliğimiz tarafından 22.10.2019 tarihinde milli eğitim müfettişi görevlendirilerek inceleme- soruşturma başlatılmış olup, dosya safahatı devam etmektedir. Konunun önemi gereği lüzum eden tüm yasal süreç Valiliğimiz tarafından hassasiyetle takip edilmektedir” ifadelerine yer veren bir açıklama yaptı.

‘MİSYONER ÖĞRETMEN’ AVUKATI AÇIKLAMA YAPTI

Misyonerlikle suçlanan Esma B.K.’nın avukatı açıklamalarda bulundu. Avukat, “Geçtiğimiz günlerde hakkında çıkan asılsız haberler sebebiyle, müvekkilim üzerinden algı oluşturulmak istendiğini düşünmekteyiz. Müvekkilim ne misyonerlik faaliyeti yürütmektedir ne de din kültürü ve ahlak bilgisi müfredatına ve içeriğine aykırı ders anlatımı yapmaktadır. Buna karşılık, basında yer alan hedef gösterici haberler sonrasında, müvekkilim sosyal medya üzerinden adeta saldırıya uğramış; söz konusu saldırılar iş ve özel hayatının ciddi anlamda zarar görmesine neden olmuştur. Yalnızca iddiadan ibaret olan haberlerde müvekkilimin açık kişi bilgilerine yer verilmesi; aynı zamanda özel hayat ve aile hayatı gizliliğinin ihlal edilmesiyle sonuçlanmış ve halihazırda devam eden bu süreç müvekkilimin huzurunu ve psikolojisini olumsuz yönde etkilemiştir. Konunun hassasiyeti ve soruşturmanın selameti bakımından şu aşamada daha fazla açıklama yapılmasına gerek olmamakla birlikte; sürecin hukuka uygun ilerlemesi ve adil bir şekilde sonuçlanması için tüm adımların takipçisi olunacaktır.” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı