adplus-dvertising

Aydem Enerji talep toplama bugün başlıyor! Aydem halka arz hakkında bilmesi gerekenler

Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş.’nin halka arzında talep toplama süreci 19 Nisan Pazartesi günü başlayacak ve 22 Nisan Perşembe sona erecek. Peki Aydem Enerji hisse fiyatı ne kadar? Hangi yöntemle dağıtım yapılacak? Aydem Enerji halka arz hangi bankalardan yapılacak? Aydem borsa kodu nedir? Aydem Yenilenebilir Enerji halka arz detayları ve izahname haberimizde...
Takip et
Aydem Enerji talep toplama bugün başlıyor! Aydem halka arz hakkında bilmesi gerekenler
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’de enerji sektörünün önde gelen şirketleri arasında yer alan Aydem Enerji’nin, yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren iştiraki Aydem Yenilenebilir Enerji AŞ’nin halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) yapılan başvurusu geçtiğimiz günlerde onaylandı.

Halka arza hazırlanan Aydem Yenilenebilir Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Aydem Enerji’nin CEO’su İdris Küpeli, şirketin beş yılda kurulu gücünü iki katına çıkarmayı amaçladığını söyledi.

Aydem Yenilenebilir Enerji, halka arz süreciyle ilgili bilgi vermek amacıyla çevrimiçi bir basın toplantısı düzenledi.

Şiketin halka arzında talep toplama süreci 19 Nisan Pazartesi günü başlayacak ve 22 Nisan Perşembe sona erecek. Pay başına fiyat aralığının 8,50 – 9,90 TL olarak belirlendiği, oransal dağıtım yöntemiyle gerçekleşecek halka arzda, 1 milyar TL’lik gelir hedefleniyor.

Küpeli halka arzdan 1 milyar TL’lik gelir elde etmeyi hedeflediklerini belirtti.

CEO Küpeli şirketin halka arz süreciyle ilgili şunları söyledi: Global trendler ve ülkemizin ekonomik ihtiyaçlarıyla bağlantılı olarak yenilenebilir kaynaklarla üretim daha da büyük bir önem taşıyor ve gelecek vadediyor. Bu doğrultuda, halka arz için uygun bir dönemde olduğumuzu düşünüyoruz. Halka arzımızda hisse başı fiyat aralığı 8,50-9,90 TL olarak belirlendi. Halka arzın büyüklüğü ek pay satışı ile birlikte toplamda 1,1 milyar TL – 1,3 milyar TL aralığında; halka açıklık oranı da ek pay satışı ile birlikte toplam yüzde 18,44 olacak.

Hedefimiz 5 yıl içerisinde portföyümüzün gücünü iki katına çıkararak 2.000 MW seviyelerine ulaşmak. Şirketimizin son 13 senede gösterdiği yıllık bileşik yüzde 20’lik büyüme oranı, 5 senelik hedefimizin bizim için ne kadar erişilebilir olduğunu kanıtlıyor. Biz Türkiye’nin geleceğini, yenilenebilir enerjinin geleceği olarak görüyoruz. Bu doğrultuda yenilenebilir enerji üretmeye devam edeceğiz.”

Aydem Enerji talep toplama bugün başlıyor! Aydem halka arz hakkında bilmesi gerekenler

Ek satış durumunda büyüklük 1,3 milyar TL’ye çıkacak

Aydem Yenilenebilir Enerji’nin 705 milyon TL’ye artırılacak sermayesinin yüzde 15.6’sını temsil edecek 110 milyon adet payları halka arz edilecek. Halka arz edilecek hisselerden 5 milyon adedi artırılan yeni sermayeyi temsil eden paylardan oluşurken, 105 milyon adedi de mevcut ortaklardan olan Aydem Enerji Yatırımları A.Ş.’ye ait paylardan oluşuyor.

Ayrıca buna ilave olarak “ek satış” hakkı kullanımı kapsamında, Aydem Enerji Yatırımları A.Ş.’ye ait 20 milyon adet payların da ek satışı yapılabilecek. Bu ek satışın gerçekleşmesi sonrasında şirketin halka açıklık oranı yüzde 18,44 olacak. Halka arzda talep toplama fiyatı 8,50 TL – 9,90 TL arasında gerçekleşecek. Halka arz sonrasında belirlenecek hisse fiyatına bağlı olarak halka arzın büyüklüğü 935 milyon TL ile 1,1 milyar TL arasında oluşacak. Ek satış hakkının kulanılması durumunda da Aydem Yenilenebilir Enerji halka arzının azami tutarı 1,3 milyar TL olacak.

Aydem Borsa Kodu

Aydem Enerji’nin yenilenebilir alanında faaliyet gösteren ve portföyü 100 yüz yenilenebilir kaynaklardan oluşan iştiraki Aydem Yenilenebilir Enerji, Borsa İstanbul’da #AYDEM kodu ile işlem görecek.

Aydem Yenilenebilir Enerji halka arz tarihi

Firmadan yapılan açıklamaya göre, halka arz için talep toplama tarihleri 19-22 Nisan tarihleri arasında yapılacak.

Aydem Enerji hisse fiyat aralığı

Aydem Enerji’den yapılan açıklamaya göre hisse fiyat aralığı 8,50-9,90 TL olarak belirlendi.

Aydem Halka Arz Aracı Kurum ve Bankalar

Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş,

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş

Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

Anadolu Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

Alnus Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

Ata Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

Deniz Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

Global Menkul Değerler A.Ş,

ICBC Turkey Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

ING Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

Info Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

Integral Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş,

Meksa Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

Osmanlı Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

PhillipCapital Menkul Değerler A.Ş,

QNB Fİnans Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

Tacirler Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

Turkish Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

Yatırım Finansman Yatırım Menkul Değerler A.Ş,

Ünlü Menkul Değerler A.Ş,

Halka arzın büyüklüğü ek pay satışı ile birlikte toplamda 1,1 milyar TL-1,3 milyar TL aralığında, şirketin halka açıklık oranı da ek pay satışı ile birlikte toplam yüzde 18,44 olacak. Konsorsiyum liderliğini Garanti Yatırım, İş Yatırım, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ile Yapı Kredi Yatırım’ın üstlendiği, Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ve Ziraat Yatırım’ın eş liderler olarak görev alacağı halka arz, sermaye artırımı ve ortak satışı yoluyla gerçekleştirilecek.

Aydem Enerji talep toplama bugün başlıyor! Aydem halka arz hakkında bilmesi gerekenler

Aydem Enerji hisse dağıtım yöntemi ve oranları

Aydem Yenilenebilir’in halka arzı ek satış dahil toplam 1.3 milyar liraya yaklaşan büyüklüğüyle 2018 yılından bu yana Türkiye’de yapılan en büyük halka arz olacak.

Oransal dağıtım yöntemiyle gerçekleşecek halka arzda, konsorsiyum liderleri ve aracı kurumlar olmak üzere toplam 32 kurum iştirak edecek. Toplamda 110 milyon TL, ek satış da dahil olmak üzere 130 milyon TL nominal değerli payı halka arz edecek şirketin 7 milyon TL olan sermayesi, 5 milyon TL artırılarak 705 milyon TL’ye çıkarılacak.

Hisse başına 8.5 ile 9.9 lira arasında fiyattan halka arz edilecek hisselerin yüzde 50’si yurtiçi bireysel, yüzde 30’u yurtiçi kurumsal, yüzde 20’si yabancı kurumsal yatırımcılara tahsis edilecek

Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş. Hakkında

Aydem Enerji’nin yenilenebilir enerji üretimi alanında faaliyet gösteren şirketi Aydem Yenilenebilir Enerji doğal kaynakların, çevrenin ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarının sürdürülebilirliğini gözeten yaklaşımıyla yenilenebilir enerjiyi odağına alıyor.

1995 yılında Türkiye’nin ilk özel hidroelektrik santralini hayata geçirme cesareti ile çıktığı yolculuğunda Aydem Yenilenebilir Enerji, yenilikçi yaklaşımı ile bugün ve gelecek için daha iyisini aramaya, Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamaya ve yenilenebilir enerji üretimiyle çevreye, topluma ve sonraki nesillere daha güzel bir gelecek hazırlamaya devam ediyor.

Türkiye geneline yayılmış, 25 yenilenebilir enerji santralinde 1.020 MW kurulu güce ulaşarak, yıllık 3,2 TWh enerji üreten Aydem Yenilenebilir Enerji; hidroelektrik, rüzgar, jeotermal ve çöp gazı santralleri ile ülkemizin enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji üretimiyle karşılıyor. Aydem Yenilenebilir Enerji, portföyünde yer alan enerji santrallerinin tasarımından, mühendislik ve işletme aşamalarına kadar tüm yapım ve operasyonel işlerini kendi çatısı altında yürütmekten gurur duyuyor.

Aydem Enerji talep toplama bugün başlıyor! Aydem halka arz hakkında bilmesi gerekenler

Aydem Halka Arza İlişkin Bilgiler

Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş.’nin (“Şirket” veya “Aydem Yenilenebilir”) birincil halka arzının talep toplaması 19-22 Nisan 2021 tarihlerinde (4 gün) yapılacaktır.

Aydem Yenilenebilir’in çıkarılmış sermayesinin 700.000.000-TL’den 705.000.000-TL’ye çıkarılması nedeniyle ihraç edilecek olan toplam 5.000.000-TL nominal değerli paylar sermaye artışıyla ve mevcut ortakların sahip olduğu 105.000.000-TL nominal değerli paylar ortak satışı yöntemiyle halka arz edilecektir. Toplam 110.000.000-TL nominal değerli payların halka arz edilmesiyle Şirket’in halka açıklık oranı %15,60 olacaktır.

Halka arzda ek satış hakkının kullanılması durumunda, halka arz miktarının %2,84’üne tekabül eden mevcut ortakların sahip olduğu 20.000.000-TL nominal değerli paylar da halka arz edilebilecektir. Bu durumda, Aydem Yenilenebilir’in halka arz edilen pay toplamı nominal olarak 130.000.000-TL’ye, halka açıklık oranı ise %18,44’e ulaşacaktır.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun VII-128.1 sayılı Pay Tebliği hükümleri çerçevesinde halka arz edilen payların BİST’te işlem görmeye başlamasından itibaren 30 gün süreyle fiyat istikrarını sağlayıcı işlemlerin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Halka arzda fiyat aralığı ile talep toplanacak olup, 1,00 TL nominal değerli payın satış fiyat aralığı 8,50 TL – 9,90 TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu fiyat aralığı Aydem Yenilenebilir için 5.950 milyon TL – 6.930 milyon TL halka arz öncesi piyasa değeri aralığına karşılık gelmektedir.

Tüm yatırımcılar fiyat aralığından talep girebilecek olup, 1 (bir) kuruş fiyat adımlarında olmak üzere 5 (beş) farklı fiyat seviyesinden talep girilebilecektir.

Halka arz edilecek 110.000.000-TL nominal değerli payların:

%50,0’lık kısmı Yurt İçi Bireysel Yatırımcılar’a (55.000.000-TL/adet pay)
%30,0’lık kısmı Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılar’a (33.000.000-TL/adet pay)
%20,0’lık kısmı Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılar’a (22.000.000-TL/adet pay)
tahsis edilmiştir.

Şirket ve ortakların (payların borsada işlem görmesini takiben) 180 gün boyunca pay (BİAŞ’ta ve BİAŞ dışında) satmama taahhüdü bulunmaktadır.

Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara Dağıtım: Oransal Dağıtım Yöntemine göre yapılacaktır. İlk aşamada (yetmesi kaydıyla), talepte bulunan tüm Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara (bir defadan fazla talepte bulunan yatırımcılara yatırımcı başına olmak üzere) birer adet pay verilecek, daha sonra, Yurt İçi Bireysel Yatırımcılar için geriye kalan tahsisat miktarının, kalan pay talep miktarına bölünmesi ile “Arzın Talebi Karşılama Oranı” bulunacaktır. Bulunan Arzın Talebi Karşılama Oranı her bir yatırımcıya ait kişisel talep ile çarpılacak ve paylar dağıtılacaktır.

Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılara Dağıtım: Her bir Yurt İçi Kurumsal Yatırımcıya verilecek pay miktarına Konsorsiyum Liderleri’nin önerileri de dikkate alınarak Şirket ve Halka Arz Eden Pay Sahibi tarafından karar verilecektir.

Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılara Dağıtım: Her bir Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcıya verilecek pay miktarına Konsorsiyum Liderleri’nin önerileri de dikkate alınarak Şirket ve Halka Arz Eden Pay Sahibi tarafından karar verilecektir.

Tüm yatırımcı gruplarına dağıtım yapılırken, dağıtım sonucu ortaya çıkan miktarlar alt sınır koyan yatırımcılar açısından gözden geçirilecek, ortaya çıkan miktarın bu alt sınırın altında kalması halinde yatırımcı isteğine uygun olarak listeden çıkarılacak ve bu miktarlar tekrar dağıtıma tabi tutulacaktır.

Yatırımcı gruplarına belirtilen yöntemlere göre dağıtım yapılırken, hesaplamalarda küsurat ortaya çıkmasından dolayı dağıtılamayan paylar, pay talebi tamamen karşılanamayan yatırımcılar arasında Şirket’in uygun gördüğü şekilde dağıtılacaktır.

Konsorsiyum Liderleri, talep toplama süresinin bitimini izleyen en geç 1 (bir) iş günü içerisinde dağıtım listelerini, her bir tahsis grubu için ayrı ayrı kesinleştirerek Şirket’e ve Halka Arz Eden Pay Sahibi’ne verecektir. Şirket ve Halka Arz Eden Pay Sahibi, dağıtım listelerini en geç kendisine teslim edilen gün içerisinde onaylayacak ve onayı Konsorsiyum Liderleri’ne bildirecektir.

Yurt İçi Bireysel Yatırımcılar’ın Talep Bedeli karşılığında teminata alınacak kıymetler ve/veya dövizler, teminat oranları ve teminata alışta ve bozdurmada uygulanacak fiyatlar ve teminat tutarı hesaplamasında uygulanacak formül aşağıda gösterilmektedir:

Gerekli Teminat Tutarı = Talep Bedeli/ İlgili Kıymet için Tabloda Belirtilen Teminat Katsayısı

Kıymet blokesi yönteminde kullanılacak teminat katsayılarına aşağıda yer verilmiştir:

Aydem Enerji talep toplama bugün başlıyor! Aydem halka arz hakkında bilmesi gerekenler

Talep Toplamaya İlişkin Bilgiler

Paylar “Fiyat Aralığı ile Talep Toplama” yöntemi ile satılacaktır.

Şirket paylarının halka arzında talepte bulunacak yatırımcılar Yurt İçi Bireysel Yatırımlar, Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılar ve Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılar’dır.

Tüm yatırımcılar, fiyat aralığının içerisinde kalmak kaydıyla, 1 (bir) kuruş fiyat adımlarında olmak üzere 5 (beş) farklı fiyat seviyesinden farklı miktardaki taleplerini Konsorsiyum Üyeleri’ne iletebilecekleri gibi taleplerini fiyattan bağımsız olarak talep ettikleri pay adedi şeklinde veya fiyattan bağımsız olarak talep ettikleri toplam pay bedeli şeklinde de Konsorsiyum Üyeleri’ne iletebilirler. Yatırımcıların ilettiği bu fiyatlardan nihai arz fiyatına eşit veya nihai arz fiyatından yüksek en yakın fiyat “Talep Fiyatı” olarak anılacaktır.

Aydem İzahname

İzahname tam metni için TIKLAYINIZ

Aydem Enerji talep toplama bugün başlıyor! Aydem halka arz hakkında bilmesi gerekenler

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.