adplus-dvertising

Aydem Enerji halka arzını SPK onayladı! Aydem Enerji halka arz tüm detaylar!

SPK, Aydem Yenilenebilir Enerji'nin halka arz başvurusuna onay verdi. Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş ne zaman halka arz edilecek? Aydem Enerji talep toplama tarihi ne zaman? Aydem Yenilenebilir Enerji kaç TL’den halka arz edilecek? Aydem Yenilenebilir Enerji Halka arz yöntemi, hisse dağıtım payı nasıl? Aydem Enerji halka arzı ile ilgili ayrıntılar ve hisse fiyat aralığı haberimizde..
Takip et
Aydem Enerji halka arzını SPK onayladı! Aydem Enerji halka arz tüm detaylar!
 • Yazdir
 • Arttir - Azalt
 • Yorum 0

Geçen hafta 3 şirketin halka arzına onay veren Sermaye Piyasası Kurulu yayınladığı son bültende iki şirketin daha halka arzına onay verdi. Kurulun onay vermesiyle bir çok yatırımcı “ Aydem Yenilenebilir Enerji talep toplama tarihi ne zaman?” sorularına cevap aramaya başladı.

Şubat ayında halka arz için SPK’ya başvuran Aydem Enerji Yatırımları A.Ş.’nin halka arzında konsorsiyum liderliğini Garanti Yatırım, İş Yatırım, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ile Yapı Kredi Yatırım üstlenirken Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ve Ziraat Yatırım ise süreçte eş liderler olarak görev alacak.

Sermaye Piyasası Kurulu haftalık olarak yayınladığı bültende şirketin halka arzı onaylandı

Aydem Enerji halka arzını SPK onayladı! Aydem Enerji halka arz tüm detaylar!

Şirketlerden biri olan Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş. 700.000.000 TL nominal değerli sermayesini 5.000.000 TL nominal değer artırarak toplamda 705.000.000 TL sermayeye ulaşacak. Aydem Enerji Yatırımları A.Ş.’nin sahip olduğu 105.000.000 adet B grubu paylar halka arz edilmektedir.

Fazla talep gelmesi durumunda 20.000.000 adet hisse senedide halka arz edilecek.

Aydem Enerji ne zaman halka arz edilecek?

Halka arz ve talep toplama tarihi hakkında şirket tarafından bir açıklama yapılmadı. İlerleyen günlerde şirket tarafından yapılacak açıklama sonrası Aydem Yenilenebilir Enerji’nin halka arzını paylaşacağız.

Aydem Enerji halka arzına hangi bankalardan katılabilirim?

Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş.’nin halka arzında konsorsiyum liderliğini Garanti Yatırım, İş Yatırım, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ile Yapı Kredi Yatırım üstlenecek. Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ve Ziraat Yatırım ise süreçte eş liderler olarak görev alacak. Yatırımcılar Aydem Enerji halka arzına istediği banka ve aracı kurumlardan katılabilecek.

Konsorsiyum Liderleri
Garanti Yatırım
İş Yatırım
Yapı Kredi Yatırım
Halk Yatırım
Vakıf Yatırım
Ziraat Yatırım

Aydem Enerji halka arzını SPK onayladı! Aydem Enerji halka arz tüm detaylar!

Aydem Yenilenebilir Enerji Halka Arz Yöntemi ve detayları

Aydem Yenilebilir Enerji halka arz sürecini hem sermaye artırımı hem de ortak paylarının satışı yolu ile tamamlamayı planlıyor. Taslak izahname de yer alan bilgilere göre Şirket 700 Milyon TL olan sermayesini 705 Milyon TL seviyesine çıkartarak aradaki 5 Milyon TL’yi halka arz edecek.

Aynı zamanda Aydem Enerji Yatırımları A.Ş’ye ait 208.250.000 TL nominal değerli B Grubu paylar’da halka arz edilecek. Böylelikle toplam halka arz edilecek lot sayısı 213.250.000 Adet olacak.

Buna göre Aydem Enerji Yatırımları A.Ş.’nin pay başına satış fiyatı 8,50 TL ve 9,90 aralığı olarak belirlendi.

Aydem Enerji halka arzını SPK onayladı! Aydem Enerji halka arz tüm detaylar!

Şirketin olası maksimum talep sonrası 250 Milyon adet payın satımıyla halka açıklık oranı %35,46 olacak!

Halka arz konsorsiyum tarafından belirlenecek fiyat aralığı ile talep toplama ve en iyi gayret aracılığı yöntemiyle gerçekleştirilecek.

Paylar bir taban ve tavan fiyat aralığı belirlenerek bu fiyat aralığından yatırımcıların talepleri toplanır. Fiyat aralığı uygulanması durumunda, tavan fiyat ile taban fiyat arasındaki fark, taban fiyatın %20 fazlasını aşmayacak şekilde belirlenir.

Halka arz Yurtiçi Bireysel ve Kurumsal, Yurtdışı Kurumsal yatırımcılara olacak şekilde dağıtımı yapılacak.

Taslak izahnameye göre Yurtiçi Bireysel Yatırımcılara dağıtım Orantısal Dağıtım Yöntemine göre yapılacak.

Burada önemli bir detay var. Dağıtım yönteminde ilk aşamada (yetmesi kaydıyla), talepte bulunan tüm Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara (bir defadan fazla talepte bulunan yatırımcılara yatırımcı başına olmak üzere) birer adet pay verilecek, daha sonra Yurtiçi Bireysel Yatırımcılar için geri kalan tahsisat miktarının , kalan pay talep miktarına bölünmesi ile “Arzın Talebi Karşılama oranı bulunacaktır”. Bulunan Arzın talebi karşılama oranı her bir yatırımcıya ait kişisel talep ile çarpılacak ve paylar dağıtılacaktır.

Yurtiçi ve Yurtdışı Kurumsala dağıtım ise Konsorsiyum Liderleri ,Şirket ve Halka eden pay sahiplerinin kararına göre değişiklik gösterecek.

Kurumsal ve Bireysel Yatırımcılara ne kadar dağıtılacağı ise taslak izahnamede paylaşılmadı.

Aydem Enerji halka arzını SPK onayladı! Aydem Enerji halka arz tüm detaylar!

Talep gelirse Ek Satış var

Talebin sunulandan çok olması durumunda yine mevcut ortaklardan olan Aydem Enerji Yatırımları A.Ş’ye ait 36.750.000 TL adet B grubu pay daha halka arz edilebilecek. Eğer Ek satışta gerçekleştirilirse toplamda 250 Milyon adet pay satışa sunulacak!

Bu sayı bir önceki halka arzlarda aşağıdaki şekildeydi, halka arz büyüklüğünde fark ortada

Arzum 13.3 Milyon adet pay

Işık Plastik 11.2 Milyon Adet pay

Türk İlaç 25 Milyon Adet pay

Aydem Yenilenebilir Enerji Halka arz geliri ile ne yapmayı planlıyor?

Taslak izahnamede Aydem Yenilebilir Enerji halka arz gelirinin net tutarı paylaşılmadı. Elde edilmesi planlanan gelir ile kurumsallaşma, Şirket değerinin ortaya çıkması, bilinirlik ve tanınırlığın pekiştirilmesi, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerinin daha güçlü bir şekilde uygulanması, Şirketin Kurumsal kimliğini güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Şirket paylarının halka arz edilmesiyle gelirin tamamını mali borçluluğun azaltılması amacıyla geri ödemede kullanmayı planlamaktadır.

Aydem Yenilenebilir Enerji Finansal Raporlar Özeti

Şirketin kayıtlı sermaye tavanı 2 Milyar TL seviyesinde bu sermayenin 700 Milyonu çıkarılmış öz sermaye durumunda. Şirketin halka arzının onaylanması durumunda hisseler Borsa İstanbul Yıldız Pazarda işlem görecek.

Aydem Yenilenebilir Enerji Anonim Şirketi Paylarının Halka Arz Edilmesine İlişkin Taslak İzahname

Aydem Yenilenebilir Enerji Anonim Şirketi (“Aydem”) paylarının halka arzı ile ilgili olarak, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (“SPK”) onayına sunulan taslak izahnameye aşağıda verilen linkten ulaşılabilir.

Aydem Enerji Kimin, Hangi Alanda Çalışıyor?

Türkiye geneline yayılmış, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı 25 elektrik üretim santrali ile 1.020 MW kurulu güce sahip Aydem Yenilenebilir Enerji AŞ, yılda 3 milyar kilovatsaatten (kWh) fazla elektrik üretiyor.

Aydem Enerji halka arzını SPK onayladı! Aydem Enerji halka arz tüm detaylar!

Halka arzın gerçekleşmesiyle, Şok Marketler’in 2017 ortasındaki 595 milyon dolarlık halka arzı sonrası gerçekleşen en büyük halka arz olabilir. Bu yıl Borsa İstanbul’da sadece 57,3 milyon dolar büyüklüğünde halka arz gerçekleşti. 2019 yılında ise bu rakam 40,7 milyon dolarla sınırlı kalmıştı. Büyük halka arzların gerçekleştiği 2017’de 1,83 milyar dolarlık büyüklük yakalanmıştı.

Aydem Yenilenebilir Enerji’nin halka arz süreci ile ilgili değerlendirmede bulunan Aydem Enerji CEO’su İdris Küpeli şunları söyledi: “Yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanımı, global anlamda her geçen gün daha büyük bir önem kazanıyor. Yenilenebilir kaynakların cazibesi giderek artarken biz de sektörümüzün en büyük ve öncü oyuncularından biri olarak şirketimizin potansiyeline güveniyoruz. Aydem Yenilenebilir Enerji, 25 yılı aşkın sektördeki birikimiyle portföyünün tamamı sadece yenilenebilir kaynaklardan oluşan ülkemizin en büyük şirketi konumunda. 25 modern yenilenebilir enerji santralimizle ülkemizin dört bir yanında enerji üretiyoruz. 2021 yılı içinde hibrit üretim tesisi yatırımlarımızla portföyümüzün çeşitliliğini artırıyoruz. Teknoloji tabanlı olarak gelişmeye devam ederek kurulu gücümüzü geçmişte olduğu gibi artırmayı hedefliyoruz.”

Aydem Enerji halka arzını SPK onayladı! Aydem Enerji halka arz tüm detaylar!

2021 Hibrit Santraller İçin Yatırım Senesi

Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve Ege Bölgelerine yayılmış hidroelektrik, rüzgar, jeotermal ve çöp gazı santralleriyle elektrik üreterek yenilenebilir enerjide 25 yılı aşkın bilgi ve birikime sahip olan şirket, 2021 yılını hibrit yatırımlar için de başlangıç olarak belirledi. Hibrit santraller sayesinde mevcut santrallerin kapasitelerinin daha verimli kullanılması ve elektrik üretimlerinin artması sağlanacak.

Çalışan ve sürdürülebilirlik odaklı yönetim
İnsan kaynağına yaptığı yatırımlarla Great Place to Work® Türkiye Enstitüsü tarafından Great Place To Work® (Harika İş Yeri) Sertifikası’na layık görülen Aydem Yenilenebilir Enerji, iş dünyasının geleceğine yön verecek evrensel ilkeler öneren dünyanın en kapsamlı sürdürülebilirlik platformu Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin imzacıları arasında yer alıyor.

Aydem Yenilenebilir Enerji, faaliyet alanı ile doğrudan ilişkili olarak doğal kaynakların geleceği için yenilenebilir enerji teknolojilerine yatırım yaparak Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve çevresel boyutta gelişmesine katkı sağlıyor. Aydem Yenilenebilir Enerji, 2020 yılında şirketlerin paydaşları için sunduğu fırsatları çevresel, sosyal ve yönetişimsel çerçevede değerlendiren ESG performans sıralamasında, bağımsız derecelendirme şirketleri Vigeo Eiris/Moody’s tarafından Türkiye’de elektrik sektörü lideri olarak belirlenmişti.

Sürdürülebilirlik kapsamındaki kurumsal yönetim ilkelerini içselleştirerek kurum kültürü haline getiren Aydem Yenilenebilir Enerji, çevreye duyarlı, dinamik ve insan odaklı anlayışla geleceğin enerjisine odaklanıyor.

Aydem Yenilebilir Enerji Santralleri

Türkiye geneline yayılmış, 25 yenilenebilir enerji santraliyle 1.020 MW kurulu güce ulaşarak yıllık 3.158 GWh enerji üretiyor. Hidroelektrik, rüzgar, jeotermal ve biyogaz santrallerimizle Türkiye’nin enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji üretimiyle karşılıyor. Şirket, Portföyünde yer alan 23 enerji santralinin tasarımından mühendislik ve işletme aşamalarına kadar tüm yapım işlerini kendi çatısı altında yürütmekten gurur duyuyor.

Tüm santrallerinde Entegre Yönetim Sistemi (ISO 9001:2015, ISO 45001:2018, ISO 14001:2015, ISO 50001:2018) uygulanmaktadır.

Aydem Enerji halka arzını SPK onayladı! Aydem Enerji halka arz tüm detaylar!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.