Ayasofya’nın yeni imamı Emin Kır kimdir, Emin Kır neler yaptı?

2006 senesinde İstanbul'a Hz. Kaab Camisi imamı olarak atanan Emin Kır, cami çevresinde verdiği uyuşturucu mücadelesiyle tanınıyordu. Ahmet Hakan Emin Kır hocayı yeni Ayasofya imamı olarak takdim etti.
Takip et
Ayasofya’nın yeni imamı Emin Kır kimdir, Emin Kır neler yaptı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Eyüpsultan’daki Hz. Kaab Camisi İmamı Emin Kır, görev yaptığı bölgedeki madde bağımlılarının yaşamına dokunuyor, evsizlere barınma ve yemek sunuyor, küskünleri barıştırıyor.

Onlarca yaşama dokundu, camide küskün çiftleri barıştırdı, ihtiyacı olanlara kıyafet, eşya yardımı yaptı. Günde 3 öğün çorba ikramı ve duş olanağı sağladı.

Kır’ın 2006 senesinde bireysel başladığı çalışmalarına 2019’da Eyüpsultan Kaymakamlığı ve Müftülüğünün de destek verdi.

“Tek koşul uyuşturucuyu bırakmak”

Önünü kesen madde bağımlılarından birisini yanına aldığını ve beraber çalışmaya başladıklarını anlatan Kır, “Tek şartım madde bağımlığını bırakmasıydı ve onu da kabul etti. O arkadaşla 2018’e kadar birlikteydik, sonra memleketine gönderdim. Orada bir işe girip çalışıyor.” şeklinde konuştu.

Ayasofya’nın yeni imamı Emin Kır kimdir, Emin Kır neler yaptı?

İmam Kır, Murat’ı, o da arkadaşını uyuşturucu batağından kurtardı

Daha önce uyuşturucu bağımlısı olan 30 yaşındaki Murat Acar da cezaevine girip çıktıktan sonra ailesinden ayrıldığını ve sokaklarda yaşamaya başladığını belirtti.

Uyuşturucu kullanırken camiye geldiğini ve karnını doyurduğunu anlatan Acar, “Geldik, Emin Hocayla tanıştık, sabah akşam çorbamız verildi. Ben dahil birçok arkadaşın kıyafet ihtiyacı temin ediliyordu.” şeklinde konuştu.

Kır ile tanışmasının sonrasında 3 sene geçtiğini, bu sürede elini uyuşturucuya sürmediğini, bu sayede ailesiyle arasının düzeldiğini anlatan Acar, sokaklara çıkmak isteyenleri ise “Ben onları hep uyarıyorum dışarıları tekin değil diyerek. Yapmasınlar, ailesi ne kadar kızarsa kızsın sokaklara özenmesinler. Sokaklar sıkıntılı.” diyerek uyardı.

Kendi yaşamını yoluna koyduktan sonra eski arkadaşlarına da yardım etmeye çalıştığını ifade eden Acar, şunları belirtti:

“Furkan diyerek bir arkadaşım vardı Malatyalıydı. Çok madde içiyordu. Buraya geldiğinde ortalama 100 kiloydu, 40 kiloya kadar düştü. Ailesi memleketindeydi ve görüşmek için benden telefon rica etmişti, o konuştuktan sonra annesi beni aradı, benimle konuştu. Ondan sonra Furkan’ın elinde ne zaman bir madde görsem yere attım, gündelik işler buldum ve bıraktı. Ondan sonra biletini kestim, cebine harçlık koydum memleketine gönderdim. Hala görüşürüz.”

Herkesin beğenisini kazanan imam Kır’ın hikayesini Ahmet Hakan köşesine taşıdı.

Kır’ın “Herkesi önyargısız dinledik. Herkesi gülümseyerek karşıladık. Bu sayede kapıya gelenler, kendilerini rahat hissettiler. Yaşadıklarını hiç çekinmeden anlattılar.” açıklamasına yer veren yazar, yazısını şu sözlerle tamamladı:

“Falancaya baktım, ateist oldum” diyenler, Emin Kır Hoca’ya baksınlar. İçlerinin insan sevgisiyle dopdolu olduğunu görecekler.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.