Ayasofya’da yıllar sonra ilk defa bayram namazı kılındı!

Müze yılları döneminde ibadete kapalı olan Ayasofya'da 87 yıl sonra ilk defa bayram namazı kılındı. Koronavirüs önlemleri kapsamında toplanan cemaate ilk namaz Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından kıldırdı.
Takip et
Ayasofya’da yıllar sonra ilk defa bayram namazı kılındı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul’un 1453’teki fethinden müzeye çevrildiği 1934’e kadar cami olarak kullanılan ve 86 senelik müze fonksiyonunun sonrasında 24 Temmuz 2020’de tekrardan ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde, ilk Ramazan Bayramı namazı heyecanı meydana geldi.

Sabah namazı ve Ramazan Bayramı namazını kılmak isteyen vatandaşlar erken saatlerden itibaren Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’ne geldi. Kovid-19 önlemleri kapsamında içeriye sınırlı sayıda kişi alınırken vatandaşların bir bölümü de cami avlusu ve meydanda saf tuttu.

NAMAZI DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ KILDIRDI

Sabah namazı sonrası Kur’an-ı Kerim okunurken, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, dua yaptırdı. Bayram namazını ise Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kıldırdı. Erbaş, gelenek üstüne minbere kılıçla çıktı.

Ali Erbaş, hutbede bayramların, aynı inanç, aynı tarih ve aynı medeniyet üyelerinin müşterek sevinç ve coşku günleri olduğunu dile getirerek, şu şekilde devam etti:

Ayasofya’da yıllar sonra ilk defa bayram namazı kılındı!

“Bayramlar, bizi biz yapan, yüreklerimizi bütünleştiren, kardeşliğimizi pekiştiren müstesna zamanlardır. Rabb’imizin ‘Müminler, fakat kardeştir’ ilahi fermanıyla bildirdiği İslam kardeşliğinin yeryüzünün her yerinde derinden hissedildiği muazzam bir vahdet sahnesidir. Fakat bugün acı, hüzün ve gözyaşının kuşattığı dünyamızda bayramlarımız da biraz mahzun geçmektedir. Zira Doğu Türkistan’dan Yemen’e, Arakan’dan Suriye’ye İslam coğrafyasının mazlum beldelerinden yükselen feryatlar kalbimizi derinden yaralamaktadır. Bilhassa Ramazan günlerinde bile saldırgan tavrından vazgeçmeyen İsrail’in, mukaddes belde Kudüs’ü ve ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’yı işgal girişimi bütün müminleri büyük bir hüzne ve acıya gark etmektedir. Zira barbarca bir tavırla Mescid-i Aksa’da ibadet eden Müslümanlara saldırılmakta, Mescidin harimiismeti ihlal edilmekte ve Peygamberlerin hatırasına hayasızca müdahale edilmektedir. Dinlerin, dillerin, kültürlerin, medeniyetlerin sembol kenti talan edilmektedir. Masum Filistinli kardeşlerimiz zorla evlerinden çıkarılmakta, katliamlara maruz kalmaktadır. Dolayısıyla Filistin ve Mescid-i Aksa tamamen özgür oluncaya kadar her bayram hüzünle geçecektir.”

Ayasofya’da yıllar sonra ilk defa bayram namazı kılındı!

Hz. Muhammed’in hadis-i şerifinde, Müslümanları bir bedenin organlarına benzeterek bir müminin acısını ve derdini tüm müminlerin hissetmesi gerektiğini beyan ettiğini ve kendisi için istediğini mümin kardeşi için de istemeyen bir Müslüman’ın kamil bir mümin olamayacağını ifade ettiğini aktaran Erbaş, şu şekilde konuştu:

“Komşusu açken tok yatan bizden değildir, buyurmaktadır. Tüm bu düsturlar, ilkeler, prensipler müminler olarak birbirimizin dertlerini ve sevinçlerini paylaşmayı ve kardeşliğimizi pekiştirmeyi vazgeçilmez bir sorumluluk olarak bizlere yüklemektedir. Nitekim Kudüs’te işgal ve zulmü önlemenin, İslam coğrafyasında huzur ve güvenliği temin etmenin ve daha güzel bayramlar yaşamanın yegane yolu, Müslümanların birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesidir. Dolayısıyla bu bayramı vesile kılarak elimizle dilimizle kalbimizle ve bütün olanaklarımızla birlik, beraberlik ve kardeşlik bağlarımızı en kuvvetli hale getirmek için gayret edelim, aziz kardeşlerim. Mümin bir kul için umutsuzluk yoktur. Zira Rabb’imiz ‘Şüphesiz zorlukla birlikte bir kolaylık vardır. Gerçekten zorlukla birlikte bir kolaylık vardır.’ ayetiyle bizlere müjde vermektedir.”

Ayasofya’da yıllar sonra ilk defa bayram namazı kılındı!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bu yıl de salgın nedeniyle bayram günlerinde bir araya gelemeyecek olmanın burukluğunun meydana geldiğini ifade ederek, hutbesini şu şekilde tamamladı:

“Fakat sevgi, saygı ve kardeşlik duygularını ihya etmenin, kendimize, ailemize, yakınlarımıza ve çevremize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmenin elbette birçok yolu vardır. Bu bereketli vakitleri, ailemizle eşimiz ve çocuklarımızla beraber unutulmaz hatıralara dönüştürmek bizim elimizdedir. Bunun için evimizi tam bir bayram yeri yapalım. Yüzümüzde tebessüm, dilimizde tatlı söz ve kalbimizde muhabbet karar kılsın. Bayramı kırgınlıklarımızı gidermeye vesile kılarak birbirimize olan sadakatimizi ve muhabbetimizi tekrardan tesis edelim. Anne ve babamızın rızasını kazanmak ve onların dualarını almak için bu müstesna vakitleri birer fırsat olarak görelim. Onları arayalım, bayramlarını kutlayalım. Hasbihal edelim, bayramlaşalım. Bizler, dünyanın neresinde olursa olsun mahzun yetimlerin, mahcup yoksulların, yaralı gönüllerin ve bitap düşmüş yüreklerin umudu olan bir milletiz. Kardeşlerimize ramazanda uzattığımız yardım elimizi bayramda da bayramdan sonra da devam ettirmenin gayreti içerisinde olalım.

Ayasofya’da yıllar sonra ilk defa bayram namazı kılındı!

MESCİD-İ AKSA MESAJI

Yüce Rabb’im, bu bayram sabahının hürmetine tüm mazlumlara, evlerinden ve yurtlarından çıkarılmış mağdurlara kurtuluş nasip eylesin. Ümmet bilincimizi ve iman kardeşliğimizi pekiştirmeyi bizlere lütfeylesin. Kudüs, Mescid-i Aksa, Doğu Türkistan, Arakan ve işgal altındaki tüm İslam beldelerinin özgürce kutlayacağı gerçek bayramlara bizleri kavuştursun. Bayramımız mübarek olsun. Hutbemi Peygamber Efendimizin şu hadis-i şerifiyle bitiriyorum: Müminler, birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamet ve şefkat göstermede, tıpkı bir organı rahatsızlandığında öbür organları da uykusuzluk ve yüksek ateşle bu acıyı paylaşan bir beden gibidir.”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan da bayram namazını Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde kıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.