adplus-dvertising

Ayasofya’da ayakkabılık yapıldığı söylenen su haznesiyle ilgili açıklama!

Ayasofya Camii’ndeki tarihi su haznesine ayakkabı bırakıldığı iddiasıyla alakalı İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden açıklama geldi. Yapılan açıklamada iddialarının gerçek dışı olduğunu bildirdi. Söz konusu fotoğrafın geçmiş döneme ait olduğu söylenerek, fotoğrafın bugünkü mevcut vaziyeti yansıtmadığı vurgulandı.
Takip et
Ayasofya’da ayakkabılık yapıldığı söylenen su haznesiyle ilgili açıklama!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Müze statüsünden camiye dönüştürülen Büyük Ayasofya Camii’nin bir parçasının şifa olduğu gerekçesiyle kimliği belirsiz kişiler tarafından koparılıp yenmesinin sonrasında yeni bir skandal daha patlak verdi. Son gelen görüntüde tarihi su haznesinin kapağı kırılarak içine ayakkabı koyulduğu görüldü.

BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ

Olayı sosyal medya hesabından duyuran arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay, tarihi su haznesinin kapağının kırıldığını ve insanların ayakkabılarını kapağın içine koyduğunu belirtti. Paylaşılan görüntü sosyal medyada büyük tepki çekti.

“GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, bazı medya organlarında yer verilen “Ayasofya’da su haznesinin kapağı kırılarak içine ayakkabı konuldu” iddialarının gerçek dışı olduğunu bildirdi. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden yapılan açıklamada, haberlerde kullanılan fotoğrafın geçmiş döneme ait olduğu söylenerek, fotoğrafın bugünkü mevcut vaziyeti yansıtmadığı vurgulandı.

Ayasofya’da ayakkabılık yapıldığı söylenen su haznesiyle ilgili açıklama!

“ORİJİNAL PARÇA KAYBI YOKTUR”

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin insanlığın ortak mirası olduğuna işaret edilen açıklamada, iddiaların kurum ve kuruluşları yıpratma maksadı taşıdığı kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi: “Haberlerde su haznesi olarak isimlendirilen, Osmanlı dönemi mermer küpün bakır kapağının menteşe bağlantı kısmında, geçmiş dönem onarımı mevcuttur. Isimi geçen haber ve sosyal medya mecralarında bulunan fotoğraflarda görülen delikli ek parça, orijinal olmayan ve geçmiş dönemlerde eklenmiş bir parçadır. Bu onarım parçası (bakır) özgün bakır kapağa, lehim kullanılarak uygun olmayan bir şekilde monte edilmiştir. Son araştırmalarda bakır onarım parçasının, birleştirilmesinde kullanılan lehimlerinden kırılarak ayrıldığı gözlenmiştir. Eserde herhangi bir orijinal parça kaybı yoktur. Bütün dünyada bilinen ve uygulanan konservasyon metotlarına uygun olarak, esere yeni bir ilave yapılması değil, mevcut halinin korunması prensibi benimsendiğinden mermer küpün bakır kapağında yenileme yahut tamamlama yoluna gidilmemiştir.”

Açıklamada öte yandan Ayasofya-i Kebir Camii’ndeki bütün eserler için İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı uzmanlarınca düzenli olarak kontrollerin yapıldığı ve herhangi bir deformasyon görülmesi halinde anında müdahale edildiği aktarıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.