Ayasofya için karar günü yaklaşıyor!

Ayasofya cami olacak mı? Ayasofya'nın ibadete açılması için 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle açılan dava 2 Temmuz'da görülecek. Duruşmada davacı derneğin görüşleri dinlenecek.
Takip et
Ayasofya için karar günü yaklaşıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sürekli Vakıflar Tarihî Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya’nın camiden müzeye çevrilmesine ilişkin 1934’te alınan Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle 2016 senesinde Danıştay’a dava açmış, karardaki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait imzanın da sahte olduğunu ileri sürmüştü.

DURUŞMA 2 TEMMUZ’DA

Dava kapsamında 2 Temmuz’da duruşma yapılmasını kararlaştıran 10. Daire, duruşmada davayı görüşecek, davacı derneğin iddialarını dinleyecek.

O KARAR İPTAL EDİLİRSE

Yeni Şafak’ın haberine göre: Danıştay savcısı görüşünde, Ayasofya’nın müze olarak kullanılmasının idarenin takdir yetkisinde olduğunu ve hukuka aykırılık bulunmadığını ifade etti. Fakat savcı görüşünün karar üstünde bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Daire, Ayasofya’yı müzeye dönüştüren Bakanlar Kurulukararını hukuka aykırı bulur ve iptal ederse mabedin tekrardan camiye çevrilmesinin önü açılmış olacak.

30 GÜN İÇİNDE UYGULANIR

Danıştay 10. Dairesi, İdare Yargılama Usûlü Yasası uyarınca Bakanlar Kurulu kararının iptaline hükmeder ve bu karar kesinleşirse, kararın 30 gün içerisinde yerine getirilmesi gerekecek. İdari Yargılama Usûlü Kanunu’nun ‘Kararların Sonuçları’ başlıklı 28. maddesinde, “Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye yahut eylemde bulunmaya zorunludur. Bu süre hiçbir biçimde kararın idareye tebliğinden başlayarak 30 günü geçemez” deniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.