Ayasofya ibadete açılıyor mu? karar için geri sayım başladı!

Ayasofya'nın ibadethane olarak açılması için yapılan başvuruyu Danıştay 10. Dairesi, bugün görüşüyor. Dairenin kararını aynı gün ya da 15 gün içerisinde açıklaması bekleniyor

Ayasofya’yı cami statüsünden müze statüsüne taşıyan kararın iptali için yapılan müracaat Danıştay gündemine geldi. İstanbul’un fethinden 58 sene sonra 1511 senesinde camiye dönüştürülen Ayasofya, 1934 senesinde ise Bakanlar Kurulu kararıyla cami statüsünden müzeye çevrildi.

Bu karar, zaman zaman münakaşaları da beraberinde getirdi. Bazı vakıflar, Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması için dava açtı. Onlardan biri, Devamlı Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği açtığı dava.

‘ATATÜRK’ÜN İMZASI SAHTE’ İDDİASI

Başvuruda, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesi kararı için hazırlanan protokelde, Atatürk’ün imzasının sahte olduğu öne sürülüyor. Kararın iptali isteniyor.

Derneğin 2005 senesinde açtığı ilk davada Danıştay, “Ayasofya’nın müze olarak kalması yönünde karar vermişti. Danıştay’ın 2019 senesinde aldığı bir kararın Ayasofya için emsal olabileceği de söyleniyor.

İBADETE AÇILACAK MI?

Danıştay, tıpkı Ayasofya gibi müzeye çevrilen İstanbul’daki Kariye Camisiyle alakalı verdiği kararla caminin tekrardan ibadete açılmasının önünü açmıştı. AK Parti’nin hukukçu kurmaylarının bu kararı da göz önünde bulundurarak Ayasofya için bir formül arayacağı söyleniyor.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı