adplus-dvertising

Ayasofya Camisi’nin İmparatorluk kapısı kırıldı! Kamera kaydı yok…

Ayasofya Camisi’nin tarihi İmparatorluk Kapısının zarar gördüğü gün yüzüne çıktı. Bir şahıs bu tespiti görevlilere paylaştığını fakat görevlilerin kamera kaydının bulunmadığını söylediğini iddia etti.
Takip et
Ayasofya Camisi’nin İmparatorluk kapısı kırıldı! Kamera kaydı yok…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Müze statüsünden çıkartılarak camiye çevrilmesinin sonrasında gündemden düşmeyen Bizans döneminin miraslarından Ayasofya’nın İmparatorluk Kapısı’na zarar verildiği görüldü.

Sanat Tarihi Derneği, Twitter hesabından paylaşım yaparak gelen bir şikayet üstüne “Ayasofya Camisinin, tarihi “İmparatorluk Kapısının” bu halde olduğunu tespit ettim ve fotoğrafladım. Nöbetçi güvenlik müdürünün bilgim yok demesi üstüne adını Talip Bey olduğunu belirten ve Ayasofya’nın Sorumlu Müdürü olduğunu söyleyen şahsın kan donduran konuşmasına şahit oldum maalesef” şeklinde konuştu.

Birinci dereceden tarihi eser olan Ayasofya’ya zarar vermenin kanunen suç olduğunu belirttip, tutanak tutularak kameralardan suçlunun teslim olmasını talep ettiklerini söyleyen Sanat Tarihi Derneği kamera kaydının olmadığına dair cevap aldı.

Suç duyurusunda bulunacağız
Dernek açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Ancak komik bir biçimde kamera kayıtlarının olmadığını ve zaten büyütülecek bir şey olmadığını kendilerinin orayı tamir edeceklerini belirtti. Hatta böyle olmaz suçlunun bulunması İçin Savcılığa başvuracağımızı söyleyince ise kötü niyetli olduğumuzu ve olay çıkarmak istediğimizi belirtti. Bu Şekilde bir şahsın dünyanın en mühim mimari eserlerinden Ayasofya Camisinden sorumlu olmasını kesinlikle kabul etmiyoruz ve de etmeyeceğiz. Hem tarihi kapıya zarar verenlerin belirlenmesi için hem de bu şahsın bir an önce bu görevden uzaklaştırması İçin ayrı ayrı şikayetçi olacağız.

Lütfen bu olaya sessiz kalmayın. Gereğinin yapılmasını ve bir an önce soruşturma açılmasını talep ediyoruz.”

Ayasofya Camisi’nin İmparatorluk kapısı kırıldı! Kamera kaydı yok…

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.