Ayasofya cami imam kim oldu? Ayasofya’nın imamı ve müezzini kim?

Cami olarak yeniden ibadete açılması ile birlikte imamının kim olacağı en çok merak edilen konular arasında yerini aldı. İstanbul'un fethi yani 1453 yılında camiye çevirilen yapı1924 yılında alınan kararla müze haline getirilmişti. Şimdi ise yeniden camiye çevrilerek ibadete açıldı. Peki Ayasofya'nın imamı kim oldu? Müezzin olarak kim görev yapacak? İşte merak edilen sorunun cevabı...

AYASOFYA CAMİ İMAMI KİM?

Ayasofya’da imam olarak 2016 yılında atanan Önder Soy görevine devam ediyor. Bununla birlikte camide müezzin olarak Ahmet Toraman görev yapacak. Daha önce 5 yıl İstanbul Beyoğlu’nda müezzinlik yapan Ahmet Toraman da geçtiğimiz yıl Ayasofya Camii’ne atandı ve hala görevine devam ediyor.

Kurra Hafız Önder Soy, Ayasofya’da ezan okumanın farklı bir heyecanı olduğunu ifade ederek, duygularını şöyle dile getirdi:

“Çok güzel ezan okuyan meslektaşlarımız ara sıra gelir buraya. Bacaklarının titrediklerini görürüm. Ben yaşamıştım bunu, ‘Acaba onlarda da oluyor mu’ diye bakarım. İnsan heyecandan titrer. Ayasofya’da imamlığa başladığım ilk hafta Fatiha Suresi’nde şaşırdım. Beş yaşındaki çocuk bile Fatiha okur. Ben kurra hafızım, Fatiha’da şaşırılır mı ya? ‘İhdinessırat el-müstakim’ bitti, gerisi gelmiyor. Bazı şeyler anlatılmaz yaşanır. O heyecan hiçbir zaman gitmedi. Her ezan vakti geldiğinde aynı heyecanı yaşıyorum. Geçen gün burada ezan okurken ben mikrofonu düşürdüm, bir mikrofon 250 gram, ama heyecandan düşürdüm.”

Ayasofya cami imam kim oldu?  Ayasofya’nın imamı ve müezzini kim?

AYASOFYA NEREDE

İstanbul/Fatih ilçesinin Sultanahmet Meydanında yer alan Ayasofya, Kabataş Tramvayıyla ulaşımı oldukça kolaydır. Tramvaydan Sultanahmet durağında inildiğinde tüm ihtişamıyla karşınızda kalacaktır.

AYASOFYA BÖLÜMLERİ

-II. Selim, III. Murat, III. Mehmet ve şehzadeler türbesi
-Sultan Mustafa ve Sultan İbrahim türbeleri
-Kütüphane
-Sübyan mektebi
-Muvakkithane
-Şadırvan
-Vaftizhane
-Mihrap
-Hünkar Mahfili
-Minber
-Üst galeri
-Ve günümüzde mevcut olmayan Ayasofya Medrese ve İmarethanesi

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı