Ayakkabısız Okul

Aydın'da "okul benim ikinci evim" anlayışıyla ayakkabısız okul dönemi başladı. Aydın'da 2019-2020 eğitim-öğretim yılı açılış töreni "Ayakkabısız Okul" projesinin yürütüldüğü Yılmazköy İlkokulu'nda yapıldı.

Törende konuşan Vali Yavuz Selim Köşger, Türkiye genelinde 18 milyon öğrencinin okula başladığını belirtti. Kaynak: “Ayakkabısız okulda” ders zili çaldı


İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geçen yıl pilot çalışması yapılan ‘Ayakkabısız Okul’ uygulamasının Yılmazköy İlkokulu’nda başarıyla uygulandığını kaydeden İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş, “Öğretmenler, öğrenciler ve veliler okul binasına girerken ayakkabılarını çıkarıp şahsi dolaplarına koyarak, okulda iç ayakkabıları ile vakitlerini geçirecekler. Pilot çalışması gayet başarılı ve verimli geçen uygulama ile okulun sağladığı fiziksel çevrenin öğrenciyi evinde gibi hissettirdiği için huzurlu ve sakin olmasını sağlarken, konsantrasyonlarını arttırdığı, okuma alışkanlıklarının düzene girdiği, öğrenci davranışlarının daha olumlu yönde ilerlediği ve çocuklar arasında meydana gelen akran çatışmalarının azaldığı görüldü. Ayrıca uygulama ile okul hem hijyenik olarak daha temiz hale gelmiş, hem de temizlik maliyetleri yarı yarıya düşüş göstermiştir” dedi. Türkiye’de okul olarak hayata geçen ilk proje olan bu uygulama, hem öğrenciler, hem öğretmenler, hem de veliler tarafından büyük beğeni topladı.

Okul Aile Birliği, öğretmenler ve hayırseverlerin desteğiyle 9 öğretmen ve 97 öğrencinin bulunduğu okulun derslik ve koridorlarının parke ile döşendiğini anlatan Okumuş, öğrenci, öğretmen ve velilerin ayakkabılarını girişte kendilerine ayrılan dolaplara koyduktan sonra okula girdiğini anlattı.

Okumuş, şöyle konuştu:

“Okulumuzun sağladığı fiziksel ortam, öğrencilerimizi evlerinde gibi hissettirdiği için onların huzurlu ve sakin olmalarını sağlıyor, konsantrasyonlarını artırıyor, olası akran çatışmalarını en aza indiriyor”

Tören sonrası Yılmazköy İlkokulu öğrencileri, okul girişinde ayakkabılarını çıkardıktan sonra dolaplarındaki ev terliklerini giyerek sınıflarına çıktı.


Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı