Ay tutulması Türkiye’den görülebilir mi? 5 Haziran

Ay tutulması saat kaçta olacak? 5 Haziran ay tutulması izleyenlere gökyüzünde bir şölen yaratacak. Yılın belirli dönemlerinde ay tutulmaları meydana geliyor. 5 Haziran'da gerçekleşecek ay tutulması saat kaçta başlayacak? Ay tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi? Ay tutulması, yeryüzünün Ay'ın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir. Ay'a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan Güneş ışınları Dünya'nın atmosferi tarafından kırıldığı için tutulma sırasında Ay, tamamen kaybolmaz. İşte, ay tutulması hakkında merak edilen bilgiler!

Ay tutulması saat kaçta başlayacak? 5 Haziran ay tutulması vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Ay tutulması Türkiye’den izlenebilecek mi? Senenin belirli dönemlerinde gökyüzünde gerçekleşen olaylar izleyenlere sanki görsel şölen yaşatıyor. Bu gece meydana gelecek ay tutulması ile ilgili araştırma yapanlar, ay tutulmasının doruk noktasına çıkacağı saatleri araştırıyor. Peki, ay tutulması saat kaçta başlayacak? Ay tutulması Türkiye’den izlenebilecek mi?


AY TUTULMASI SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK?

5 Haziran Cuma günü (bugün) Ay tutulması meydana gelecek. Bu Ay tutulması, diğerlerinden farklı olacak. Meydana gelecek olan “yarı gölgeli” Ay tutulması, aralarında kısmi ve tam Ay tutulmasının da bulunduğu tutulma türlerinden biri.

Türkiye’de tutulmanın saat 20.45’te başlaması, 22.24’te de en belirgin haline gelmesi bekleniyor. Tutulma, TSİ 00.04’te sona erecek.

Haziran ayındaki dolunaya “Çilek Ayı” isimi veriliyor. Fakat bunun sebebi Ay’ın renginin değişmesi değil.

İngiltere Kraliyet Gözlemevi, haziran aylarında meydana gelen dolunayın ABD’de çilek hasadına denk gelmesinden dolayı bu adla anıldığını ve dünyanın farklı yerlerinde değişik isimlere sahip olduğunu belirtiyor.

Gözlemevi, “Kuzey Amerika’da çilek hasadı haziran ayında yapılıyor. Bu sebeple de hazirandaki dolunaylara Çilek Ayı isimi veriliyor. Avrupa’da ise daha fazla Gül Ayı ismiyle bilinirken, yaz mevsiminin başlangıcına denk geldiği için Sıcak Ay olarak da adlandırıldığı yerler var” diyor.


Bu gece, dolunay esnasında kısmi tutulma da meydana gelecek. Kısmi tutulma, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Asya, Afrika ve Avustralya’nın büyük bir bölümünden takip edilebilecek. Kuzey Amerika ise bu gök olayının görülemeyeceği yerler arasında.

Tutulma esnasında Ay’ın yüzde 57’lik bir bölümünün Dünya’nın gölgesine girmesi bekleniyor.

KISMİ AY TUTULMASI NEDİR?

Yarı gölgeli (penumbral) Ay tutulması, Ay, Güneş ve Dünya tam olarak birbiriyle aynı hizaya gelmediğinde meydana geliyor. Ay, Dünya’nın gölgesinin biraz dışında kaldığında bu tür tutulma gerçekleşiyor. Her üç Ay tutulmasından biri, yarı gölgeli Ay tutulması olarak gerçekleşiyor.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı