Avusturya’da koronavirüs aşısı olmayanlara kısıtlama gelebilir!

Avusturya’da Covid-19 vakaları rekor sayılara ulaşırken, ülkede günler sonra iki doz aşı olmayanlara yönelik kısıtlama tedbirleri başlatılabilir.
Takip et
Avusturya’da koronavirüs aşısı olmayanlara kısıtlama gelebilir!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fededral yönetimin olru vermesi halinde Yukarı Avusturya kısıtlamalar başlayacak. Salzburg’da da yeni tedbirler alınması planlanıyor.

Başbakan Alexander Schallenberg aşı olmayanlara yönelik bir ulusal düzeydeki tedbirlerin “büyük olasılıkla kaçınılmaz olduğunu” söylerken “Diğerleri tereddüt etiği için halkın üçte ikisi zorluk çekmemeli” şeklinde konuştu.

Almanya ve Çek Cumhuruyeti’ne sınırı bulunan Yukarı Avusturya’nın 1,5 milyon kişilik nüfusu bulunuyor. Bölge ülkedeki en büyük vaka ve en düşük aşılanma sayılarına sahip.

Avusturya Koronavirüs Komisyonu son 24 saatte ulusal düzeyde 11.975 Covid-19 vakasının kayıtlara geçtiğini belirtti ve bunun “ciddiye alınması gereken bir tehdit olduğu” uyarısında bulundu.

Avusturya’nın haftalık vaka oranı da komşu Almanya’dan çok daha yüksek. Geçtiğimiz günlerde Alman Sağlık Bakanı Jens Spahn bir aşısızlar pandemisi uyarısında bulunmuştu.

Almanya’da da ilk defa günlük 50 bini aşkın Covid vakası kayıtlara geçti. Ülkenin yüsde 67,3’lük aşıanma oranı Avusturya’dan biraz daha çok.

HOLLANDA’DA REKOR VAKA SAYISI

Hollanda’da da vakalar yükselişe geçti. Son 24 saate rekor düzeyde, 16. 364 vaka belirlendiği duyurulurken, hastaneye yatış sayılarında da artış olduğu bildirildi.

Hollanda Salgın Yönetim Ekibi’nin ülke genelinde iki haftalık kısmi kısıtlama tavsiyesi yaptığı, kamusal etkinliklerin iptal edilmesini, sinema ve tiyatroların kapatılmasını istediği kaydediliyor.

Fakat geçici hükümetin Cuma günü karar alabileceği ve teklif edilen tedbirlerin tümünün yaşama geçirilmeyebileceği ifade ediliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.