Avustralya’da Müslüman Hamile Kadına Yumruk Ve Tekme İle Saldırı

Sydney'de kendisi gibi başörtülü arkadaşları ile oturan Rana Elasmar, Stipe Lozina isimli kişinin saldırısına uğradı. Elasmar, saldırı sonucu yaralandı

Sydney’de kendisi gibi başörtülü arkadaşları ile bir kafede vakit geçiren Rana Elasmar, Stipe Lozina isimli bir kişinin saldırısına mağruz kaldı. Rana Elasmar saldırı sonucu, başının ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandı. Görüntülerin sosyal medyada yayılmaya başlaması ile birlikte büyük tepki çeken olay sonrası polis saldırganı tutukladı.


Yeni Güney Galler Eyalet polisi tarafından yapılan açıklamalara göre, 31 yaşında olan 38 haftalık hamile Elasmar’ın, Parramata semtindeki Church Street üzerinde bir kafede arkadaşları ile oturduğu belirtildi. Bu sırada masaya yaklaşan Stipe Lozina, gen. kadına yumruk ve tekme atmaya başladı. Aldığı darbeler sonucu yere düşen Elasmar, arkadaşları ve kafede bulunan insanların yardımı ile kurtuldu. Bu saldırının sosyal medya üzerinde yayılmasından sonra olay büyük tepki topladı. Saldırı ‘Irkçı’ olarak nitelendirilirken, Lozina’nın İslam karşıtı sözler söylediği de ifade edildi.

İSLAMİ KURULUŞLAR YAPILAN SALDIRIYI KINADI

Avustralya İslam Konseyleri Federasyonu (AFIC) ve Avustralya Ulusal İmamlar Konseyi (ANIC) gibi İslami kurumlar saldırıyı kınadı. AFIC Başkanı Dr. Ratep Jneid, yaptığı açıklamada, “Arkadaşlarıyla kendi halindeki hamile bir kadına saldırmak korkunç. Saldırganın yargının gücünü tüm yönleriyle hissetmesi lazım. Bu açıkça ırkçı ve İslam karşıtı bir saldırıydı ve bu şekilde değerlendirilmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. Jneid açıklamalarının devamında, Avustralya’daki İslam karşıtı saldırılara karşı önlem alınması talebinde bulundu ve “‘İslamofobinin gerçek olduğu ve toplum için tehdit olduğunu dün geceki olayla en kötü bir şekilde görmüş olduk. AFIC olarak, hükümete ve tüm aşamalardaki güvenlik güçlerine, bir trajedi yaşanmadan konuya ciddiyetle yaklaşmaları çağrısında buluyoruz.” dedi.

SALDIRGAN STİPE LOZİNA TUTUKLANDI

Gözaltına alındıktan sonra Paramatta Yerel Mahkemesinde hakim karşısına çıkan Lozina kefalet başvurusunda bulundu. Mahkeme Lozina’nın bu başvurusunu kabul etmeyerek, tutuklu yargılanmak üzere cezaevine gönderildi. Saldırganın kabarık suç dosyası bulunduğunu açıklayan mahkeme Yargıcı Tim Keady, Lozina’ya yönelik olarak, “Müslümanlar hakkında bir yorumda bulunduktan sonra, ona (mağdura) yaklaştınız ve 14 kez kafasına yumruk attınız. Bunu size karşı çok güçlü bir dava olarak ele alacağım.” dedi.

Kaldırıldığı hastanede kontrollerinin ardından taburcu edildi. Elasmar’ın ve bebeğinin sağlık durumu ile ilgili herhangi bir açıklama ise yapılmadı.


'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı