Avustralya, 6 milyon kediyi genetik teknoloji kullanarak öldürecek!

Avusturya, besin zincirine tehdit oluşturduğunu iddia ettiği 6 milyon kedi cinsini öldürmeyi planlıyor. Kedileri öldürmek için ise genetik teknoloji kullanılması düşünülüyor. Kedilerin kuş, kurbağa ve diğer sürüngenleri tehdit ettiği ileri sürüldü.
Takip et
Avustralya, 6 milyon kediyi genetik teknoloji kullanarak öldürecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yerli türleri tehdit etme konusunda Avrupa tavşanlarından sonra ikinci esnada olan ‘Vahşi kediler her sene 530 milyondan fazla yerli kurbağa ve sürüngenin yanı sıra 450 milyon memeli ve 270 milyon kuşu öldürmeleri nedeniyle’ başta Avustralya olmak üzere çeşitli ülkeler için büyük bir sorun teşkil ediyor.

İSTİLACI TÜRLERİ ORTADAN KALDIRMAYI PLANLIYORLAR

Avustralya hükümeti de bu nedenle, gerekirse ‘genetik biyo-kontrol seçeneklerini’ devreye sokarak doğal vahşi hayatı korumayı ve arazide yaygın tahribatlara neden olan istilacı türleri ortadan kaldırmayı planlıyor.

HAVA YOLUYLA ZEHİRLİ SOSİSLER BIRAKILMASI GÜNDEMDE

Avustralya hükümeti 2015 senesinde yaptığı açıklama ile 5 sene içerisinde 2 milyon vahşi kediyi öldürmeyi planladığını duyurdu. Kullanılacak teknikler arasında yemleme, ateş etme ve zehirleme bulunurken, önerilen planlar arasında, hükümetin büyük vahşi kedi popülasyonlarına sahip olduğu bilinen bölgelere hava yoluyla zehirli sosisler bırakması da yer alıyor. Tüm bu çabalara karşın, vahşi kediler Avustralya’nın yerli türlerine zarar vermeye devam ediyor. Avustralya Bilim Kurumu, İngiliz Milletler Topluluğu Bilim ve Endüstriyel Araştırma Devlet Dairesi (CSIRO) tarafından yayınlanan bir raporda, vahşi hayatı tehdit eden istilacı hayvanları yönetmeye yönelik yeni bir rota çizildi.

GENETİK KONTROL

Rapora katkı sunan araştırmacılardan Andy Sheppard, istilacı türlerin yayılmasını durdurmak için acil ve koordineli eyleme ihtiyaç olduğunu belirtti. Sheppard yaptığı açıklamada, “Önleme, zararlıların yayılmasını kontrol etmeye çalışmaktan çok daha ucuz ve etkili olacaktır. Gelişmekte olan teknolojileri güvenli bir biçimde kullanmamız, biyogüvenlik araştırma ve inovasyon sistemimizi canlandırmamız, uzun vadeli, stratejik araştırma ve geliştirmeye yatırım yapmaya devam etmemiz gerekiyor” diyerek konuştu.

Raporda vurgulanan teknolojilerden biri de genetik kontrol. Rapora göre bu taktiğin, ‘yeni işgalcileri durdurmak için büyük bir potansiyele sahip olduğu’ ifade edildi. İstilacı türleri kontrol etmenin farklı bir yolu olduğu ifade edilen genetik kontrolün, son senelerde bilimsel makalelerde de yer aldığı vurgulandı. CSIRO raporunda “İstilacı popülasyonlardaki bütün yavruların sadece tek cinsiyetli doğmasını temin etmek gibi genetik biyokontrol seçenekleri; sazanlar, kara kurbağaları, kemirgenler, tavşanlar ve potansiyel olarak vahşi kediler gibi yaygın zararlıları kontrol etme mücadelesini mühim ölçüde değiştirebilir” şeklinde konuştu.

MEMELİLERİN TÜKENME ORANI EN YÜKSEK ÜLKE

Avustralya’nın günümüzde memeli neslinin tükenmesi konusunda en yüksek orana sahip olan ülke olduğu söyleniyor. Raporda yer verilen bilgiye göre, iklim değişikliği ve aşırı hava olayları, istilacı türlerin yayılmasına yardımcı oluyor.

Raporda, vahşi kedilerin yakın zamanda yangınlara maruz kalan alanları hedef alacağı söylendi. Çünkü cüce sıçanlar gibi vahşi kedilere av olan hayvanların da saklanacak hiçbir yeri kalmıyor. Raporun ortak yazarı Andreas Ganzing, istilacı türlerin daha çok yayılmasını engellemek için bütün Avustralyalıların beraber çalışması gerektiğini ifade ediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.