adplus-dvertising

Avukatlık Kanun ve Türk Borçlar Kanunu Teklifi kabul edildi

Avukatlık Yasa ve Türk Borçlar Yasası Teklifi kabul edildi.
Takip et
Avukatlık Kanun ve Türk Borçlar Kanunu Teklifi kabul edildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AK Parti Denizli milletvekili Cahit Özkan ve 44 AK Parti milletvekilinin imzasını taşıyan Avukatlık Yasası ve Türk Borçlar Yasası’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi görüşmeleri düzenlendi ve kabul edilerek yasalaştı.

Avukatlık Kanun ve Türk Borçlar Kanunu Teklifi kabul edildi

Kabul edilen kanunda, avukatlık stajına fiilen engel olmamak koşuluyla herhangi bir işte sigortalı olarak çalışılması avukatlık stajının yapılmasına engel değildir. Adli ve idari yargı hakim ve savcı adayları ile hakim ve savcılar hariç olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarının kadro yahut pozisyonlarında görev yapanlar da görevleri sırasında avukatlık stajı yapabilir. İlgili birimlerce stajın yapılması konusunda gereken kolaylık sağlanır. Bu fıkraya ilişkin usul ve esaslar Adalet Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikte düzenlenir.

Birden fazla baronun bulunduğu illerde her bir baro tarafından adli yardım bürosu yaratılır. Yargı mercilerinin talebi üstüne yapılacak görevlendirmeler, Türkiye Barolar Birliği tarafından yaratılan elektronik bilişim sistemi üstünden o ildeki avukatlar arasında eşitlik gözetilerek yapılır.

Paraların barolar arasındaki dağıtımında puanlama asıl alınır. Her baroya öncelikle beş temel puan verilir. Verilen temel puana, her elli mensup avukat için bir puan, öte yandan il nüfusu asıl alınarak her beş bin nüfus için bir puan eklenir. Birden fazla baronun bulunduğu illerde, her beş bin nüfus için belirlenecek toplam puanın yüzde kırkı o ilde bulunan barolar arasında eşit olarak, kalanı ise o ilde levhaya kayıtlı toplam avukat sayısına bölündükten sonra elde edilen rakamın her baronun mensup sayısına çarpımı neticesi elde edilecek puana göre dağıtılır.Kira sözleşmeleri 01/07/2023 tarihine kadar yüzde 25’e sabitlendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.