Avukatlar neden yürüyüş yaptı? Çoklu baro sistemi ne demek?

Ankara kulislerinde son dönemde Avukatlık Yasası’nın değiştirilerek çoklu baro sistemine geçileceği ve ilgili düzenlemenin yakın zamanda Meclis’e geleceği konuşuluyor. Yeni düzenlemeye göre, barolar yine merkezde tek bir Barolar Birliği tarafından yönetilirken, illerde çoklu barolar kurulabilecek. Dolayısıyla, üye sayısı beş bini aşan illerde iki bin üye ile yeni bir Baro kurulabilecek. Örneğin İstanbul’da ilave olarak 5-6 baro daha kurulabilecek. Çoklu baro sistemi ne demek?

Türkiye’de 80 baro bulunuyor ve 1969 yılından beri süregiden ve bazı değişikliklerden geçmiş bir Avukat Yasası ile 140 bin civarında avukat bulunuyor. İstanbul Barosu, metropol olması sebebiyle avukatların çalışmayı tercih ettikleri bir yer olmasından dolayı 50 bine yakın üyeyle ülkenin en kalabalık delegesi bulunan Baro. Onu Ankara ve İzmir baroları takip ediyor.

AK Parti’nin hukukçu kurmaylarının avukatlık yasası üzerindeki çalışmaları netleşti.

Çalışmada özetle şu detaylar yer alacak:

Türkiye Barolar Birliği (TBB), tek olacak ve varlığını sürdürecek. Ancak illere çoklu baro sistemi getirilecek. Çoklu barolar, belli bir üye sayısının üzeri için mümkün olabilecek.

Bin veya iki bin üyesi olan illerde çoklu baro kurulmasına izin verilecek. bin üye baz alınırsa 20, iki bin üye baz alınırsa 7 ilde çoklu baro kurulabilecek.

Çoklu barolar da üyelikleri oranında Türkiye Barolar Birliği’ne delege gönderecek. Yeni kurulacak barolar dahil olmak üzere, her barodan 3 delege ve her 1000 üyeden de bir delege, ayrıca her 10 bin üyeden ise ekstra 1 üye sistemi getirilecek.

Nispi temsil

Avukatlık Yasası’nın değiştirilmesi istendiği ileri sürülen iki maddesi de (76 ve 95.maddeler) Barolara insan haklarını ve kamunun çıkarlarını savunma görevi yüklüyorlardı.

76.maddeye göre; “Barolar; avukatlık mesleğini geliştirmek, meslek mensuplarının birbirleri ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni sağlamak; meslek düzenini, ahlâkını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm çalışmaları yürüten, tüzel kişiliği bulunan, çalışmalarını demokratik ilkelere göre sürdüren kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır.”

95.madde ise Baroların yönetim kurullarının görevlerini belirliyor.Mevcut uygulanan çarşaf/blok liste uygulaması yerine “nispi temsil” sisteminde, ilgili listeler aldıkları oy oranına göre üye çıkarıyor ve Türkiye Barolar Birliği seçiminde yürütme organı olarak yönetim kurulu seçiliyor.

BAROLARA GÖRE KRİTER

Her baro kendi üyelerinin disiplin ve denetimlerine bakacak. Suç işleyen avukatın soruşturmadan kurtulmak için başka bir baroya kayıt yaptırabilmesinin önü ise kapalı.

“ÇOKLU BARO SİSTEMİ BAROLARIN SİYASALLAŞMASI DEMEKTİR”

Manisa Barosu ve baroya bağlı avukatlar Manisa Adliye Sarayı’nın önünde bir araya geldi. ‘Barolara Dokunma, Savunma Susturulamaz’ dövizleri taşıyan avukatlar ‘Hak Hukuk Adalet’ sloganları eşliğinde Ankara’ya yürüyüşü geçti. Yürüyüş öncesinde Manisa Baro Başkanı Ali Arslan açıklama yaparak, baro seçimlerinde yapılması düşünülen değişikliklere tepki gösterdi.

Baro Başkanı Arslan yaptığı açıklamada, hükümetin 2010 yılından bugüne kadar baroların yapısını değiştirmek amaçlı bir çok teşebbüste bulunduğunu, ancak baroların direnciyle bu teşebbüslerin engellendiğini ifade etti. Baro Başkanı Arslan, hükümet tarafından çoklu baro sisteminin getirilmek istendiğini ve bu sistemin hem baroları hem de yargıyı siyasallaştıracağını dile getirdi.

EYLEM SÜRECİNİ DESTEKLEMEYEN FEYZİOĞLU’NA TEPKİ

Baroların eylem kararı alarak yürüyüşe geçmesine ve sonrası için de birçok eylem planı yapmasına Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’ndan destek gelmedi. Bazı baro yöneticilerinden edinilen bilgiye göre Feyzioğlu eylem kararlarını doğru bulmadığını ifade etti.

Ankara’ya alınmayan baro başkanları, kendilerini ziyarete gelen Metin Feyzioğlu’nu protesto etti. Feyzioğlu’na sırtlarını dönen baro başkanları “Dün neredeydin” diye sordu. Feyzioğlu ise “Hem bakanlıkta hem burada olamam” karşılığını verdi.

METİN FEYZİOĞLU İSTİFA EDECEK Mİ?

Gazeteci Cüneyt Özdemir’in Youtube kanalında katıldığı canlı yayından istifa etmesi yönündeki tartışmalara ilişkin konuşan Feyzioğlu, Özdemir’in ”İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna, ”İstifa etmemi gerektiren herhangi bir durum yok. Benle ilgili değil. Ben kanun koyucu değilim” diye cevap verdi.

AK PARTİ: İÇERİĞİNİ BİLMEDİKLERİ TEKLİF İÇİN NEDEN YÜRÜYORLAR?

Baroların ‘Savunma Yürüyüşü’ne ilişkin iktidardan ilk yorum AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’dan geldi. Baroların yapısında değişiklik öngören çalışmanın içinde bulunan Turan, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda baro başkanları ile görüşüldüğünü hatırlatarak, “Baro başkanları içeriğini henüz bilmedikleri bir kanun teklifi için neden yürür ki? Çalışılan teklif için tüm baro başkanları adına 30 başkan ile uzun uzun görüşüldü. Yasama yetkisi/takdir tabii ki TBMM’de. Keşke barolar daha özgün bir duruş tercih edebilseydi” dedi.

Turan, teklifin savunma makamına değil, baroların idari meselelerine ilişkin olduğunu kaydetti, “Her açıklamasıyla Anadolu ruhunu inciten küçük bir mütehakkim grubun karşı çıkmasını anlarız da bunların gölgesinde kalıp baroları eşitleyen bir düzenlemeye karşı çıkanları anlayamıyoruz” dedi.

BARO DÜZENLEMESİNİN İÇERİĞİ NEDİR? NEDEN DEĞİŞİKLİK YAPILMAK İSTENİYOR?

Baro başkanlarının yürüyüş düzenleyerek protesto ettikleri baro düzenlemesi, nisan ayında Diyanet İşleri Başkanlığı ile Ankara Barosu arasında yaşanan polemiğin ardından AK Parti hükümeti tarafından gündeme getirildi.

Ankara Barosu’nun Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın eşcinsellikle ilgili sözlerine yönelik açıklamasına sert tepki gösteren AK Parti, baro seçim sistemini değiştirmeye yönelik yasa değişikliğine ilişkin daha önce yaptığı çalışmayı raftan indirdi.

‘EŞCİNSELLİK’ TARTIŞMASIYLA BAŞLADI

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ramazan ayının ilk cuma hutbesinde, “İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği, eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti? Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir bunun hikmeti” diyerek HIV virüsünün yayılmasını buna örnek olarak gösterdi.

Erbaş’ın bu sözlerine en sert tepki Ankara Barosu’ndan geldi. Bazı baro ve sivil toplum örgütlerinin yanısıra Ankara Barosu da Erbaş’ın bu açıklamasına yazılı açıklamayla tepki gösterdi.

Ankara Barosu açıklamasında Erbaş’ın LGBTİ bireyleri nefretle aşağlayıp, hedef gösterdiği savunularak, ” Şaşkınlığımız; sesi çağlar öncesinden gelen bu şahsın, bir devlet kurumunun başında oturup söylemini kutsal sayılan değerler üzerine inşa ederek halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmesindeki kan kokan cüreti sebebiyledir” ifadelerine yer verildi.

Ankara Barosu’nun açıklamalarına başta, ‘saldırı, devletimize yapılan bir saldırıdır’ diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AK Parti yöneticilerinden arka arkaya tepki açıklamaları geldi. Baro hakkında soruşturma başlatılırken, Erbaş da suç duyurusunda bulundu.

AK PARTİ: DEĞİŞİKLİĞİN TAM ZAMANI

Bu gelişmelerin ardından AK Parti yönetimi, uzun süredir üzerinde tartışılan baro seçimlerine ilişkin düzenlemeyi yeniden gündemine aldı.

AK Partili üst düzey bir yönetici, baro seçimleriyle ilgili değişikliğin, Ramazan Bayramı sonrasında yeniden çalışmaya başlayacak olan TBMM gündemine gelebileceğini belirterek, “Tam zamanı” ifadesini kullandı.

AK Parti’nin barolar ile Türk Tabipleri Birliği’nin de aralarında bulunduğu meslek örgütlerinin seçim sistemini değiştirmesine ilişkin tartışma yeni değil. Barolarla ilgili son tartışma ise geçen yıl eylül ayındaki ‘Adli Yıl’ açılışında gündeme gelmişti.

Adli Yıl açılış töreninin, Yargıtay yerine Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinde yapılmasına karşı çıkan 52 baro başkanı, bu tutumu protesto ederek, açılışa katılmamıştı.

Adli Yıl açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, törene katılmayan baroları, ‘adli yıl açılışını sadece mekanından dolayı provoke etmekle’ suçlayarak, “Önümüzdeki dönemde ilk çözmemiz gereken meselelerden birinin, barolar başta olmak üzere tüm meslek teşekküllerinin seçim yöntemlerinin temsili demokrasiye uygun hale getirilmesi olduğuna inanıyorum” görüşüne yer vermişti.

NASIL BİR DÜZENLEME YAPILACAK?

AK Parti, baroların yönetimlerini değiştirme sonucu da doğuracak iki ayaklı formül üzerinde çalışıyor.

Bu kapsamda hem baro, hem de Türkiye Barolar Birliği (TBB) seçim sisteminde değişiklik düşünülüyor.

Mevcut sistemde, baroların blok liste ile seçime gittiğini, bu durumun temsilde adaletini sağlamadığını savunan AK Parti, baro seçimlerinde ‘nisbi temsil’e olanak düzenleyecek bir değişiklik yapılması seçeneği üzerinde duruyor.

Türkiye Barolar Birliği seçiminde de Ankara, İstanbul gibi en yüksek avukatı bünyesinde bulunduran baroların etkinliğini azaltacak formüller tartışılıyor.

Avukatlık Yasası’na göre, TBB Genel Kurulu için her baro ikişer delege belirliyor. Avukat sayısı yüzden fazla olan barolar, yüzden sonraki her 300 üye için ayrıca birer delege seçiyor. Bu durum örneğin 45 bin dolayında üyesi bulunan Ankara Barosu’na, TBB Genel Kurulu’nda yüzde 25’e yakın temsil olanağı sağlıyor.

AK Parti ise üye sayısı az olan baroların göndereceği delege sayısıyla büyük illerin göndereceği delege sayısını birbirine yaklaştırabilmek için her 300 üye için bir delege seçilmesi yerine, bu sayının yükseltilerek örneğin her 1000 üye için bir delege seçilmesi formülü üzerinde duruyor.

BARO NEDİR VE NE İŞ YAPAR?

Kısaca, avukatların bir araya geldiği meslek örgütüdür. Baro, avukatlık yasasında yazılı kurallar uyarınca meslek hizmetlerini görmek, mesleki erdemlilik ve dayanışmayı korumak, avukatlığın genel yararlara uygun olarak gelişmesini sağlamak amacıyla kurulan, tüzel kişiliğe sahip, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır.

Barolar, yasada belirtilenlerin dışında herhangi bir işle uğraşamaz. Baroların siyasi parti, sendika ve derneklerle her türlü ilişkisi yasaktır. Bu yasağa rağmen siyaset ve benzeri işlerle uğraşan baro sorumlu organlarının görevlerine son verilmesine ve yerlerine yenilerinin seçilmesine, Adalet Bakanlığı’nın isteği uyarınca, bulundukları İl Cumhuriyet Savcılığının açacağı dava üzerine, o yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından karar verilmektedir. Barolar mali ve idari açıdan denetlenmektedir.

Kıta Avrupası’nda tek baro uygulaması

Avrupa’da Almanya, Finlandiya, İsveç gibi birçok ülkede şehir başına tek baro uygulaması var ve barolara üye olmak zorunlu. Türkiye’nin uygulamayı planladığı sistem ise sadece Anglo-Sakson hukuk sisteminin geçerli olduğu İngiltere’de, ABD’nin bazı eyaletlerinde, Japonya’da ve dilsel farklılıklardan dolayı Belçika’da kısmi olarak uygulanıyor.

Baroların görüşü alınmadı

İstanbul Barosu Başkan yardımcısı avukat Naran Moroğlu ise, pandemiyle mücadele sürecinde ana gündemin sağlık, ekonomik ve sosyal sorunların çözümü olması gerektiğini, bu süreçte Baroların yapısında ve seçim sistemlerinde değişik girişimlerinin, hem de Baroların görüşü alınmadan hiç doğru olmadığını söylüyor ve gündemden geri çekilmesi çağrısında bulunuyor.

19 Mayıs’ta Türkiye Barolar Birliği ve 80 Baro, söz konusu değişiklik girişimlerinin durdurularak geri çekilmesini talep etmişti. 1 Haziran’da gerçekleştirilen Baro Başkanları toplantısı sonuç bildirgesinde ise bu değişiklik hazırlıklarının asıl muhatabının Barolar ve Türkiye Barolar Birliği olması ve teklifin geri çekilmesi gerektiği vurgulanmıştı.

50 barodan ortak açıklama: Bizleri yok sayan antidemokratik tavrı kabul etmiyoruz

2004-2016 yılları arasında İstanbul Barosu Genel Sekreterliği yapan, halen Türkiye Barolar Birliği Başkan yardımcılığı yapmakta olan avukat Hüseyin Özbek ise, Avukatlık Kanunu’nda böyle bir değişiklik doğrultusunda hukuk camiasında yoğun bir talep olduğunu düşünmüyor.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir Yorum

  1. çoklu baro sistemi de gelmeli ama. akpartide mhpden ayrılmalıdır!. akaprti neden gökçekten korkuyo . neden mhplileri devlete yerleştiriyo. belki de halk mhpyi istemiyo yani nerden biliyosunuz ki ey akepiğeliler! belki akpartililerin devlette çalışmasını istiyoruz? kendinizden zorla nefret ettirme çabanız ne peki? buna cevap verebiliyomusunuz? sonra diyosunuzki halk bizden nefret ediyo yahu eder işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı