Avukat Funda Sadıkahmet Kimdir, Kaç Yaşında? Funda Sadıkahmet’in Babası Kimdir?

Didem Arslan Yılmaz'la Vazgeçme'nin yeni avukatı Funda Sadıkahmet merak edilen isimlerden biri. Babası da biline ve saygıdeğer biri olan Funda Sadıkahmet eğitimi, yaşı, nereli olduğu, kardeşi, çocuğu, eşi ve babası ile araştırılıyor. Peki Avukat Funda Sadıkahmet kaç yaşında, babası Dr. Sadık Ahmet kimdir? Funda Sadıkahmet Alp hakkında merak edilenler haberimizde...
Takip et
Avukat Funda Sadıkahmet Kimdir, Kaç Yaşında? Funda Sadıkahmet’in Babası Kimdir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 1

Doğum tarihi: 1983

Doğum yeri: Gümilcine

Eğitim: 2010 yılında Konya’da bulunan Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

Eşi: Yılmaz Alp

Kardeşi:  Levent Ahmet

Çocuğu: İlke Işık Alp

Babası:  Dr. Sadık Ahmet

Annesi:  Işık Sadıkahmet

Avukat Funda Sadıkahmet Kimdir, Kaç Yaşında? Funda Sadıkahmet’in Babası Kimdir?

Funda Sadıkahmet, 2010 yılında Sadıkahmet Hukuk ve Danışmanlık şirketini kurarak, gündemde olan birçok sansasyonel davanın avukatlığını üstlenmiştir. Televizyonlarda sıkça gördüğümüz Avukat Funda Sadıkahmet, hukuki danışman ve avukat olarak mesleki yaşamını sürdürmektedir.

Avukat Funda Sadıkahmet Kimdir, Kaç Yaşında? Funda Sadıkahmet’in Babası Kimdir?

Funda Sadıkahmet aynı zamanda Batı Trakya Türklerinin hak mücadelesinde bir simge haline gelmiş olan Dr. Sadık Ahmet’in kızıdır. 1995 yılında Gümilcine’de geçirdikleri elim bir trafik kazasında Dr. Sadık Ahmet hayatını kaybederken, Sadık Ahmet’in eşi Işık Sadıkahmet, kızı Funda Sadıkahmet ve oğlu Levent Ahmet kazadan yaralı olarak kurtulmuşlardır. Bu olay sonrası Funda Sadıkahmet ve ailesi Türkiye’ye gelmişlerdir.

Avukat Funda Sadıkahmet Kimdir, Kaç Yaşında? Funda Sadıkahmet’in Babası Kimdir?

Yılmaz Alp ve Funda Sadık Ahmet çifti, Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB) Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş’un ve Batı Trakya’dan birçok kişinin katıldığı muhteşem bir düğün töreniyle 25 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul’da dünya evine girmişti.

Avukat Funda Sadıkahmet Kimdir, Kaç Yaşında? Funda Sadıkahmet’in Babası Kimdir?

2013 yılında hakim Yılmaz Alp ile evlenen Funda Sadıkahmet’in İlke Işık isminde bir kız çocuğu var ve İstanbul’da ikamet ediyor. Şu an evli olup olmadığı bilinmemektedir.

Avukat Funda Sadıkahmet Kimdir, Kaç Yaşında? Funda Sadıkahmet’in Babası Kimdir?

Şu anda Didem Arslan Yılmaz’la Vazgeçme adlı programda Funda Sadıkahmet, Aytül Çorapçıoğlu ve Orhan Kemiksiz ile birlikte uzman olarak yer almaktadır.

Avukat Funda Sadıkahmet Kimdir, Kaç Yaşında? Funda Sadıkahmet’in Babası Kimdir?

Levent Alp internette bulunan haberle göre İstanbul Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı oldu.

Paylaşılan haber şu şekilde:

Sadık Ahmet’in kızı avukat Funda Sadık Ahmet ile evli olan başarılı hakim Yılmaz Alp, yaklaşık 7 yıldır Bakırköy 21. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimliği görevini yürütüyordu. 20 Eylül Çarşamba günü Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun yayımladığı Yetki Kararnamesi ile Yılmaz Alp’in yeni görevi, Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı oldu.

Avukat Funda Sadıkahmet Kimdir, Kaç Yaşında? Funda Sadıkahmet’in Babası Kimdir?

Funda Sadıkahmet’in Kardeşi Levent Ahmet kimdir?

Batı Trakya’da, 1995’te otomobilinin Yunan bir çiftçinin kullandığı tarım aracı ile çarpışması sonucu hayatını kaybeden Sadık Ahmet’in oğlu Levent Ahmet, 1979’da Gümülcine’de doğdu. Babası Sadık Ahmet’in ölümünden sonra annesi Işık Ahmet ve kardeşi Funda ile Türkiye’ye yerleşen Ahmet, Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümünü bitirdi. Ahmet, üniversite eğitiminin ardından atıldığı iş hayatında kısa zamanda başarılı bir grafik ortaya koydu. Türkiye ve Yunanistan arasında başta pamuk ticareti olmak üzere çeşitli ticari alanlarda faaliyet gösteren Ahmet, son zaman Gümülcine’ye bağlı Yaka bölgesinde modern kiraz işleme tesisi kurdu.

Batı Trakya’da, mensubu olduğu Batı Trakya Türklerinin hakları için verdiği mücadele ile tanınan doktor ve Dostluk Eşitlik Barış Partisinin (DEB) kurucusu Dr. Sadık Ahmet’in oğlu iş adamı Levent Ahmet, Ahmet soyadını taşımanın gurur verici olmakla birlikte “çok ağır bir sorumluluk” olduğunu söyledi.

Ahmet, babası Batı Trakya Türklerinin efsanevi lideri Sadık Ahmet’in ölümünün 22. yılında mücadelelerini ve ölümünden sonra annesi Işık Ahmet ve kardeşi Funda ile geçirdiği zor günleri  şöyle anlatıyor:

Sadık Ahmet vefat ettiğinde 15 yaşında olan oğlu Levent Ahmet, “Babam benim elimde vefat etti. O gün yaşadığım acıyı tarif edemem. O acı hiçbir zaman azalmadı. O gün canım ne kadar yandıysa, bugün hala o kadar yanıyor.” dedi.

Avukat Funda Sadıkahmet Kimdir, Kaç Yaşında? Funda Sadıkahmet’in Babası Kimdir?

Ahmet, babasının ölümünden sonra ailesinin çok zor dönemlerden geçtiğini ve Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldıklarını belirterek, şunları anlattı:

“1995’te babamın hayatını kaybettiği çarpışmada, o sırada 12 yaşında olan kardeşim Funda ve annem Işık Ahmet de ağır yaralanmıştı. Babamı Gümülcine’de toprağa verdikten sonra her şeyimizi bırakarak Türkiye’ye gittik. Arkadaşlarımı, okulumu, evimi, odamı hatta diş fırçamı burada bıraktım. Manevi olarak çok zorluklar çektik. Her ne kadar ana vatana gitmiş olsak da bizim için farklı bir ortamdı. Yeni bir ev, yeni bir okul, bunlara alışmak kolay değil. Özellikle canımızın çok yandığı bir dönemde bu hiç kolay olmadı. Bir yandan kaybettiğim babamın acısı, diğer yandan doğup büyüdüğüm memleket hasreti. O dönem olgunlaştığımı düşünüyorum çünkü çok ağır bir sorumluluk hissediyordum.”

Sadık Ahmet’in, hapis cezasına mahkum edildiği Gümülcine mahkemesindeki yargılanmasını ve daha sonra cezaevinde geçen dönemle ilgili anılarını bir türlü unutamadığını aktaran Ahmet, yaşadığı zor günleri şöyle anlattı:

“Gümülcine mahkemesinde iki gün süren duruşma sonunda babamı, elleri kelepçeli olarak polisler eşliğinde cezaevine götürüldüğünü gördüğümde kahrolmuştum. Elim ayağım titriyor, konuşamıyordum. Babamı götürdüklerinde hayatımın en kötü gecesini yaşadım. Annem sürekli ağlıyor ve telefonda konuşuyordu. Daha sonra Selanik’teki cezaevinde kendisini ziyaret ettiğimizde babamın saçlarının beyazladığını fark ettim. Başka bir gün de, görüşmemiz sırasında gözlerinden yaş aktığını gördüm. Babamı bu şekilde hiç görmemiştim ve çok canım yanıyordu. Babamın yaşadıklarını kabullenemiyordum. Sadece kendini Türk olarak tanımladığı ve ait olduğu topluma ‘Türk’ diye hitap ettiği için bu kadar ağır şekilde cezalandırılmasını bir türlü kabullenemiyordum. Tüm bunlar unutulacak şeyler değil.”

Avukat Funda Sadıkahmet Kimdir, Kaç Yaşında? Funda Sadıkahmet’in Babası Kimdir?

Funda Sadıkahmet’in Babası Dr. Sadık Ahmet Kimdir?

Dr. Sadık Ahmet (1947 – 1995)

7 Ocak 1947 yılında, Gümülcine vilayetinin küçük Sirkeli köyünde dünyaya gelen Batı Trakya Türkleri’nin lideri Dr. Sadık Ahmet, ilköğrenimini kendi köyünde, orta ve lise öğrenimini Gümülcine’deki Celal Bayar Lisesinde tamamladı.

Avukat Funda Sadıkahmet Kimdir, Kaç Yaşında? Funda Sadıkahmet’in Babası Kimdir?

1966-67 yılında önce Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine bir yıl sonra da Selanik Üniversitesi Tıp fakültesine giren Sadık Ahmet, 1974 yılında bu fakülteden hekim olarak mezun oldu. Üniversite mezuniyetini, Yunan Ordusunda 34 ay süren piyade erliği izledi.

Hemen ardından da, Orta Yunanistan’da bir yıl mecburi hekimlik hizmetinde bulunarak, 1978 yılında Batı Trakya’ya döndü.

Batı Trakya’ya gelişi ile birlikte; bir yandan Cerrahi ihtisasını yaparken diğer yandan da toplumun sorunları ile yakından ilgilenmeye başladı.

Dr. Sadık Ahmet, 1985 yılında Batı Trakya çapında bir imza kampanyası başlattı. Amacı Batı Trakya Türkleri’nin sorunlarını dünya kamuoyuna duyurmaktı. Yaklaşık 15.000 imza topladığı bir sırada (8 Ağustos 1986) tarihinde tutuklandı.

25 Eylül 1987 tarihinde tek başına Selanik’e giderek, orada toplantı halinde bulunan Demokrasi İnsan Hakları üyelerine toplum sorunlarını ileten bir broşür dağıttı.

1988 yılında kampanyasından ötürü 30 ay hapis cezasına çarptırıldı.

18 Haziran 1989 seçimleri öncesinde milletvekilliği adaylığı iptal edildi.

26 Ocak 1990 tarihinde Batı Trakya Türkleri’ne “TÜRK” diye hitap ettiği için hapis cezasına çarptırıldı ve Selanik Dudullu hapishanesine gönderildi. İki ay hapis yattıktan sonra, hapis cezası paraya çevrildi ve serbest bırakıldı.

8 Nisan 1990 milletvekili seçimlerinde aday oldu ve ikinci kez bağımsız milletvekili seçildi.

Batı Trakya Türkleri’nin ilk siyasal partisi olan Dostluk, Eşitlik ve Barış (DEB) partisini kurdu. (13 Eylül 1991)

1993 genel seçimlerinde Yunanistan’ın getirdiği kasıtlı seçim barajı dolayısıyla parlamentoya giremedi.

Batı Trakya Türkleri’nin haklarını dünya platformunda ararken bir yandan da Batı Trakya Türkleri’ni iktisaden kalkındırma projeleri üzerinde çalıştı.

Evli ve Levent ile Funda adında iki çocuk babası olan Dr. Sadık Ahmet; Batı Trakya Türk azınlığının haklarının imza altına alındığı Lozan barış antlaşmasının yıldönümü olan 24 Temmuz 1995 günü şüpheli bir trafik kazasında hayata veda etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (1)
Murat
28 Mart 2021, 18:34 tarihinde yazildi

Show tv de çıkıyo ama çok az konuşuyor

  • Cevapla
  • 0