adplus-dvertising

Avrupa’nın Rusya kararı petrol fiyatlarını arttıracak!

AB, Rus petrolünün ithalatını kademeli biçimde durduracağını açıkladı. Eğer ambargo tam manasıyla uygulanırsa, petrolün varil fiyatı 180 dolara kadar yükselebilir. Bu da Türkiye’deki fiyatları 35-40 TL bandına çıkartabilir.
Takip et
Avrupa’nın Rusya kararı petrol fiyatlarını arttıracak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu’nda Rusya’ya karşı uygulanması planlanan 6. yaptırım paketinin detaylarını açıkladı.

PETROL İTHALATINA YASAK

Rusya’dan ham petrol alınımın 6 ay içinde, işlenmiş petrol ürünlerinin alımının ise sene sonuna kadar aşamalı olarak sonlandırılmasının teklif edildiği pakette Leyen, AB ve ortaklarının alternatif tedarik yollarının güvence altına alınacağını kaydetti. Ambargonun küresel pazara olan etkilerinin en aza indirileceğini ifade eden AB Komisyonu Başkanı, “Böylece Rusya üstündeki baskıyı en üst düzeye çıkarırken, aynı zamanda kendimiz ve ortaklarımız üstündeki zararı da en aza indiriyoruz. Ekonomimizin kuvvetli kalmasını temin etmek zorundayız” şeklinde konuştu.

“OLASI AMBARGODA PETROL FİYATLARI 180 DOLARA ÇIKABİLİR”

Avrupa’nın Rusya’ya petrol ambargosu uygulaması halinde petrolün varil fiyatının 180 dolara kadar çıkabileceği söylendi.

JP Morgan EMEA Yatırım Stratejileri Başkanı Grace Peters, ortalama 1 ay önce Bloomberg TV’ye verdiği mülakatta, Rusya’ya olası tam bir ambargonun yahut Rusya’nın tedariki kesmesinin petrol fiyatını 180 dolar seviyesine kadar çıkarabileceğini ifade etmişti. 180 doların büyük bir hedef olmadığını söyleyen analistler, söz konusu fiyat eşiğinin 2022 senesinde geçilebileceğini vurguladı.

Avrupa’nın Rusya kararı petrol fiyatlarını arttıracak!

TÜRKİYE’DEKİ AKARYAKIT FİYATLARINI VURABİLİR

Petrolün 180 dolar olması Türkiye’de benzin ve motorinin litresinin 35-40 TL civarında bir fiyata satılması manasına geliyor.

BRENT PETROL YÜZDE 4 ARTTI

Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarını etkileyen brent petrolün varil fiyatı 4 Mayıs 2022 Çarşamba günü yüzde 4 civarında artarak 110 dolara kadar yükseldi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.