adplus-dvertising

Avrupa’nın gündemi Obezite, Türkiye ise birinci sırada!

Dünya üstünde 6 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüs artık yavaş yavaş etkisini yitirirken, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yeni bir salgın olarak nitelendirilen obezite ise özellikle Avrupa’da tedirgin edici boyutlara ulaştı. Yayınlanan raporda obez yahut fazla kilolu olan yetişkin sayısı göz önüne alındığında listenin ilk sırasındaki ülkenin Türkiye olduğuna vurgu yapılırken, ülkemizdeki yetişkin nüfusun yüzde 66,8’inin fazla kilolu olduğu ifade edildi.
Takip et
Avrupa’nın gündemi Obezite, Türkiye ise birinci sırada!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya Sağlık Örgütü ( Dsö ), obezitenin 53 ülkenin dahil olduğu Avrupa bölgesinde “salgın boyutuna” ulaştığını açıkladı.

SENEDE 1,2 MİLYON İNSANIN ÖLÜMÜNE YOL AÇIYOR

Dsö‘nün yayınladığı raporda, obezitenin bölgede son 50 senede yüzde 138 arttığı ve Avrupa’da senede 1,2 milyon ölüme yol açtığı bildirildi. Avrupa’nın Amerika’dan sonra obezitenin en yaygın olduğu bölge olduğu söylenen raporda, Avrupa’daki yetişkinlerin yüzde 59’u ve okul çağındaki çocukların üçte birinin fazla kilolu yahut obez olduğu vurgulandı. Obezitenin senede en az 200 kanser vakası dışında kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi hastalıklara yol açtığı hatırlatıldı.

TÜRKİYE’DE YETİŞKİNLERİN YÜZDE 66,8’İ FAZLA KİLOLU

Rapora göre, obez yahut fazla kilolu olan yetişkin sayısı göz önüne alındığında ilk sırada Türkiye bulunuyor. Rapordaki verilere göre Türkiye’de yetişkin nüfusun yüzde 66,8’i fazla kilolu, obez olarak nitelendirilenlerin oranı ise yüzde 32,1.

Avrupa’nın gündemi Obezite, Türkiye ise birinci sırada!

TÜRKİYE’Yİ MALTA VE İSRAİL TAKİP EDİYOR

Türkiye’nin sonrasında, yetişkinlerde fazla kiloluların oranının en yüksek olduğu ülkeler sırasıyla Malta, İsrail ve İngiltere oldu. Sözcü’nün haberine göre fazla kilo probleminin en az görüldüğü ülkeler ise yüzde 45 ile Tacikistan, yüzde 48 ile Özbekistan ve Kırgızistan.

PANDEMİ, OBEZİTEYİ DAHA DA ARTIRDI

Raporda, obezitenin yaygınlaşmasında Covid-19 pandemisinin de mühim rolü olduğuna dikkat çekildi. Uzmanlar pandeminin yol açtığı hareketsiz hayat ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının kilo artışını hızlandırdığını, Avrupa’da giderek dijitalleşen hayat tarzının da problemi daha da ciddi gale getirdiğini vurguluyor.

“OBEZİTE AVRUPA’DA ARTIK SALGIN BOYUTUNA ULAŞTI”

Dsö‘nün Avrupa Direktörü Hans Kluge, obezitenin Avrupa’da artık salgın boyutuna ulaştığını ve vaziyetin giderek daha vahim hale geldiğini söyledi. Kluge, “sağlığa yatırım yaparak ve uygun çevre şartları yaratarak” bu vaziyeti tersine çevirebileceklerini belirtti. DSÖ’nün önerdiği tedbirler arasında vergilerin şekerli içeceklerde artırılması, sağlıklı gıdadaysa azaltılması, çocuklara sağlıksız gıda satışının sınırlanması yer alıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.